Seimo pavasario sesijoje numatoma svarstyti Kooperatinių bendrovių įstatymo pataisas, kuriomis siekiama kooperatyvo įstatuose numatyti balsavimo teisės perleidimo eiliškumą. Kartu kooperatinės bendrovės nariams ketinama suteikti ir galimybę likviduojant bendrovę pasidalyti jos nuosavą nedalomą turtą.
Pasak Lietkoopsąjungos atstovų, tokios įstatymo pataisos padėtų labiau apsaugoti kooperatinių bendrovių narius, jų turtą bei teises. Be to, tai atitiktų Tarptautinio kooperacijos aljanso ir birželio mėnesį Europos Tarybos patvirtinto Europos kooperatyvo statuto nuostatas.
Skirtingai nuo kitų įmonių, kooperatinės bendrovės nariai naudojasi kooperatyvo teikiama nauda, aktyviai dalyvauja jos ekonominėje veikloje ir privalo tiesiogiai vykdyti apyvartą su kooperatyvu.
Tačiau praktikoje padaugėjo atvejų, kai nesusiję su kooperatyvo veikla asmenys iš šių bendrovių narių sutartimi perima balsavimo teisę ilgam laiko tarpui. Tokiu būdu, pasak Lietkoopsąjungos personalo ir vadybos skyriaus viršininko Stasio Šimkaus, bandoma perimti kooperatyvo valdymo kontrolę.
"Kadangi vienas kooperatyvo narys turi vieną balsą, tai toks balsavimo teisės perdavimas bet kam gali leisti tretiesiems asmenims savo rankose sukaupti balsų daugumą. O taip paprasčiausiai bus nutolta nuo svarbiausio principo, kad kiekvienas kooperatyvo narys turi dalyvauti ekonominėje jo veikloje", - pažymėjo Lietkoopsąjungos atstovas.
Todėl įstatymo pataisa siekiama, kad kooperatyvo įstatuose būtų numatytas balsavimo teisės perleidimo eiliškumas: kitam kooperatyvo nariui, artimam kooperatyvo nario giminaičiui, juridinio asmens atveju - pajaus savininkui ir pan.
Tokią pataisą palaiko ir Tarptautinis kooperacijos aljansas, kurio narė yra ir Lietkoopsąjunga. Aljanso nuomone, kooperatyvo įstatai turi numatyti, kad ne kiekvienas asmuo gali būti įgaliotas ar su juo sudaryta balsavimo teisės perleidimo sutartis. Tokių asmenų ratas turi būti griežtai apibrėžtas. Kartu aljanso atstovai pažymi, kad įstatais turėtų būti nustatyta, jog įgaliojimo ar balsavimo teisės perleidimo sutartyje būtų griežtai fiksuojamas perleidimo terminas.
Balsavimo teisės perleidimo apribojimus numato ir praėjusiais metais birželį Europos Tarybos priimtas reglamentas, patvirtinantis Europos kooperatyvo statutą. Jame numatyta, kad kooperatinė bendrovė negali leisti ne nariams naudotis savo veiklos teikiama nauda arba dalyvauti jos veikloje, išskyrus tuos atvejus, kai įstatai numato kitaip.
"Žodžiu, patys kooperatyvo nariai savo įstatuose turi nustatyti tą balsavimo perleidimo tvarką. Jeigu jie nuspręs, kad tai leidžiama tretiesiems asmenims laisva forma, tuomet - jų valia. Bet nustatyti turi ne kažkas tai kitas, o patys kooperatyvo nariai", - pažymėjo S. Šimkus.
Kartu ketinama panaikinti įstatymo nuostatą, kuria likviduojami Lietkoopsąjungos sistemos kooperatyvai nuosavą nedalomą turtą turėjo perduoti sąjungai įstatuose nustatyta tvarka. Projekte numatoma, kad įstatuose nustatyta tvarka šis turtas galės būti padalytas kooperatinės bendrovės nariams, atsižvelgiant į jų pajų dydį
Pasak S. Šimkaus, kooperatinių bendrovių narių teises ribojantis įstatymo punktas prieštarauja šalies Civiliniam kodeksui, kuriame nustatyta, kad turto nuosavybės teisę valdo ir naudoja, ja disponuoja juridinio asmens steigėjai ar dalyviai. "Šiuo atveju tai būtų kooperatyvo nariai", - pabrėžia S. Šimkus.
"Patys nariai turi nuspręsti, kam atiduoti bendrovės turtą. Jie gali pasidalyti, jeigu nori, gali atiduoti Sąjungai, kurios nare jie yra, arba atiduoti, tarkim, kitoms įmonėms. Tačiau tai, kam, atsiskaičius su kreditoriais, turi būti perduodamas turtas turi nuspręsti ne įstatymas, o patys likviduojamos bendrovės nariai", - tvirtino S. Šimkus.
Šiuo metu Lietkoopsąjungos narės yra per 50 kooperatinių bendrovių, vienijančių beveik 70 tūkstančių narių. Sąjungos vienijamų kooperatyvų bendras turtas sudaro per 150 milijonų litų, o metinė apyvarta siekia beveik 259 milijonus litų.
Parlamentarų Jono Čiulevičiaus ir Zenono Mačerniaus iniciatyva pateiktoms Kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) įstatymo pataisoms po svarstymo Seimo Kaimo reikalų bei Ekonomikos komitetuose buvo pritarta.
ELTA