Rusija neįžvelgia jokios karinės grėsmės sau dėl Lietuvos stojimo į NATO, Vilniuje pareiškė Rusijos aukštesniųjų parlamento rūmų - Federacijos Tarybos - pirmininkas Sergejus Mironovas.
"Tai kiekvienos suverenios valstybės reikalas", - pridūrė jis.
Rusija griežtai neigiamai vertino NATO plėtrą ir ypač - Baltijos šalių narystę iki pat jų pakvietimo į Aljansą pernai rudenį.
S. Mironovas kalbėjosi su žurnalistais ketvirtadienio rytą, atvykęs į Vilnių vienos dienos vizito, kurio metu susitiks su Lietuvos vadovais. Vilniaus oro uoste jį pasitiko Seimo primininko pirmasis pavaduotojas Česlovas Juršėnas.
Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkas ketvirtadienį Seime pasakė kalbą, kurioje teigė, jog Rusija "nedramatizuoja situacijos" dėl Lietuvos stojimo į NATO.
To priežastimi, pasak jo, yra NATO ir Rusijos bendradarbiavimas, devyniolikos Aljanso valstybių ir Rusijos sudarytas "dvidešimtukas".
Tačiau Rusijai susirūpinimą kelia tai, jog Lietuva nėra dar prisijungusi prie sutarties dėl įprastinės ginkluotės apribojimo Europoje.
"Mes tikimės, jog Aljanso plėtra nepažeis Rusijos, kaip ir kitų kaimyninių šalių, interesų, o šalys kandidatės į NATO prisijungs prie minėtos sutarties", - sakė S. Mironovas.
Lietuvos integracija į Europos Sąjungą, pasak jo, atveria potencialių bendradarbiavimo galimybių.
Jis pasidžiaugė, jog derybose su Lietuva ir ES pavyko susitarti dėl supaprastintos Rusijos piliečių kelionių į Kaliningrado sritį tvarkos.
Vilniaus oro uoste S. Mironovas žurnalistams teigė, jog Rusijos ir Lietuvos santykių perspektyvos "yra džiuginančios", nes joms paklotas geras teisinis pagrindas - susitarimas dėl tranzito į Kaliningrado sritį, sienos sutarties ratifikavimas Rusijos parlamente, readmisijos sutarties pasirašymas.
"Dabar jau viskas padaryta (readmisijos- BNS) sutarties ratifikavimui Valstybės Dūmoje. Aš neabejoju, jog šią sutartį jau artimiausiu metu ratifikuos ir žemieji, ir aukštieji rūmai", - sakė Seime Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkas.
"Mes matome, jog čia yra tvirta valia plėtoti Lietuvos ir Rusijos santykius abipusiai naudingu pagrindu", - Seime pažymėjo S. Mironovas.
Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkas savo kalboje Seime nepaminėjo įstatymo dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo, tačiau paragino Lietuvos parlamentarus atsisakyti "visko, kas gali mus supriešinti".
"Norėčiau paprašyti jus pažvelgti į Lietuvos įstatymus būtent iš šio taško", - pridūrė jis.
Vilniaus oro uoste jis žurnalistams teigė, kad ankstesnės kadencijos Seimo priimtas įstatymas dėl SSRS okupacijos padarytos žalos atlyginimo "neprisideda prie pozityvių santykių plėtojimo", bet jo sustabdymas yra Lietuvos vidaus reikalas.
S. Mironovas savo kalboje Seime pripažino, jog Rusijos ir Lietuvos santykiuose būta "dramatiškų momentų", tačiau ragino "neužsidaryti viename istorijos laikotarpyje", bet žiūrėti į ateitį siekiant abiejų šalių gerovės.
"Mes dabar gyvename kitoje Europoje ir dabartiniai įvykiai reikalauja iš mūsų, neužmirštant praeities, žiūrėti į ateitį", - teigė Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkas.
"Vienos tautos gerovė yra neatsiejama nuo kitos tautos gerovės. Kai pavykdavo rasti bendrų interesų, tuomet mes skindavome gerus vaisius. Tai buvo ir Žalgirio mūšyje", - pažymėjo jis, kalbėdamas apie 1410 metais įvykusį mūšį, kuriame greta lenkų ir lietuvių prieš vokiečių kryžiuočius kovėsi ir rusų pulkai.
Prie Seimo atvykusį S. Mironovą pasitiko keturi piketuotojai su plakatu anglų kalba, reikalaujančiu "nutraukti kolonijinį karą Čečėnijoje".
BNS