Sparčiais augimo tempais pasižymintis Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet per tris ketvirčius, palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu, išankstiniais vertinimais, ūgtelėjo 8,1 proc., iki 40,028 mlrd. litų.
"Mūsų narystė ES ir laukiamas bendras ekonomikos atsigavimas pasaulyje lemia tai, kad galime optimistiškai vertinti ne tik ateinančių metų, bet net ir 2005-ųjų, 2006-ųjų metų šalies bendrojo vidaus produkto augimo perspektyvas", - “Eltai” sakė didžiausio šalyje Vilniaus banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.
Pasak jo, Lietuvos prisijungimas prie ES prie metinio jos BVP augimo gali prisidėti dar 1-1,2 proc., be to, kitais metais turėtų atsigauti ES, JAV, Japonijos ekonomikos, o kadangi šalis nemažai eksportuoja į Vakarus, tai lems geresnes eksporto perspektyvas.
Statistikos departamento paskelbtais duomenimis, šalies BVP augimą šiemet daugiausia lėmė su gamyba ir vartojimu susijusios veiklos rūšys: pramonė, statyba, didmeninė ir mažmeninė prekyba. Trečiąjį šių metų ketvirtį šalies BVP veikusiomis kainomis padidėjo 8,4 proc. iki 14,306 mlrd. litų, o apdirbamojoje pramonėje sukurta pridėtinė vertė buvo beveik du kartus didesnė negu šalies vidurkis.
Vilniaus banko prezidento patarėjo vertinimu, šiais metais Lietuvos BVP auga sparčiai, jo didėjimo nepristabdo netgi pakankamai "aukšta" praėjusių metų statistinė bazė ir, nepaisant bet kokių BVP sulėtėjimo veiksnių per ketvirtąjį šių metų ketvirtį, šiais metais turėtų būti pasiektas geras šalies bendrojo vidaus produkto prieaugis.
"Lietuvos makroekonominiai rodikliai šiuo metu yra stebėtinai puikūs, ES kontekste mes atrodome absoliučiai geriausiai. Tai sakau netgi neturėdamas kitų valstybių trečiojo ketvirčio BVP rodiklių, nes tarp dabartinių ES narių - senosios Europos valstybių - mūsų šaliai konkurentų nėra", - sakė G. Nausėda.
Lietuvoje BVP nuolat auga nuo 2001 metų trečiojo ketvirčio. Kadangi bendrajam šalies produktui būdingas sezoniškumas, ketvirtiniai jo pokyčiai skaičiuojami naudojant BVP reikšmes, gautas eliminavus sezonų įtaką.
Trečiąjį ketvirtį vienam šalies gyventojui teko 4142 litai bendrojo vidaus produkto - 8,9 proc. daugiau nei prieš metus.
"Ekonomikos pagerėjimas yra. Galbūt ne iš karto ir ne tokiu mastu, kokiu norėtųsi, jį gali pajausti kiekvienas namų ūkis. Tačiau palaipsniui, turint kantrybės, anksčiau ar vėliau tai atsilieps kišenei", - mano G. Nausėda.
Pernai Lietuvos BVP išaugo 6,7 proc. iki 50,679 mlrd. litų.
Vilniaus banko analitikai mano, kad šiemet Lietuvos BVP augs 6,5 proc. Finansų ministerijos prognozėmis, šiemet realus Lietuvos BVP augimas turėtų sudaryti 6,8 proc., o kitąmet - 6,2 proc. Remdamiesi BVP palyginamosiomis 1995 metų kainomis, Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozavo, kad šiais metais realus BVP augimas Lietuvoje sudarys 5,3 proc., kitąmet - 5,7 proc., o Europos Komisija - kad 4,5 proc. ir lygiai 5 proc.
ELTA