Lietuvos kariuomenėje stinga finansinės ir ūkinės drausmės, nustatė Valstybės kontrolė. Valstybės kontrolė atliko finansinį auditą Krašto apsaugos ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose, kurio metu patikrino 2002 metų finansines ataskaitas.
Pasak Valstybės kontrolės pranešimo spaudai, ministerija 2002 metais iš valstybės biudžeto gavo daugiau nei 634 mln. litų. Didžiausia išlaidų dalis - 41,6 proc. - buvo skirta 14 809 darbuotojų darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms. Finansinio audito metu kai kuriuose Lietuvos kariuomenės daliniuose buvo pareikšta pastabų dėl apskaitos tvarkos.
Valstybės kontrolieriaus pavaduotojas Viktoras Švedas nurodė iki gruodžio 1 dienos pašalinti teisės aktų pažeidimus ir pasiūlė Lietuvos kariuomenės vadui Jonui Kronkaičiui kaltus asmenis patraukti atsakomybėn.
Pranešime taip pat teigiama, kad Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Pirmojoje ir Antrojoje aviacijos bazėse aviaciniai degalai buvo tvarkomi pažeidžiant teisės aktuose nustatytą tvarką. Todėl auditoriai negalėjo nustatyti šiose bazėse laikomo faktinio aviacinių degalų likučio, negalėjo patvirtinti apskaitos duomenų, pagal kuriuos per 2002 metus Pirmojoje aviacijos bazėje buvo sunaudota ir nurašyta degalų už 1,02 mln. Lt, o Antrojoje aviacijos bazėje - už 0,95 mln. Lt.
Audito metu nustatyta, kad Lietuvos kariuomenės Vakarų karinei apygardai priskirtas Buhalterinės apskaitos skyrius, pažeisdamas teisės aktus, nevedė ilgalaikio turto analitinės apskaitos, klaidingai skaičiavo ilgalaikio turto nusidėvėjimą. Todėl balanse ilgalaikio turto parodyta 472 tūkst. Lt mažiau, o ilgalaikio turto nusidėvėjimas nepagrįstai padidintas beveik 2,5 mln. Lt. Audito metu šios klaidos buvo ištaisytos.
Vakarų karinės apygardos Butigeidžio dragūnų batalione buvo nepagrįstai didinamos mitybos normos ir nurašoma daugiau maisto produktų. Daugelyje karinių dalinių pastebėta, kad kariai užima žemesnes pareigas, nei jiems priklauso pagal karinius laipsnius. Kadangi karių tarnybinis atlyginimas priklauso nuo karinio laipsnio, dalis lėšų darbo užmokesčiui buvo panaudotos netaupiai.
Auditoriai konstatavo, kad tarnybinių butų apskaita ir butpinigių mokėjimo tvarka sudaro galimybę kariams nepranešti apie jų turimą gyvenamąją patalpą ir naujajame dalinyje gauti butpinigius, o iš tarnybos atleistam kariui - toliau gyventi tarnybiniame bute. Auditoriams rekomendavus, krašto apsaugos ministras savo įsakymu šiuos trūkumus ištaisė.
Tuo tarpu Kariuomenės vadovybė iš dalies sutiko su kai kuriomis Valstybės kontrolės išvadomis, o kai kuriuos priekaištus atmetė.
Pavyzdžiui, Kariuomenės vadovybė nesutinka, kad Butigeidžio dragūnų batalione buvo nepagrįstai didinamos mitybos normos - pranešime spaudai teigiama, kad pagal nustatytą karių maitinimo tvarką švenčių dienomis galima nesivadovauti patvirtintu valgiaraščiu ir padidinti maisto produktų išeigą.
Taip pat pranešime teigiama, kad karių darbo užmokesčiui skirtos lėšos yra naudojamos tikslingai ir teisėtai.
Tačiau Kariuomenės vadovybė sutinka, kad Valstybės kontrolės pastebėti trūkumai dėl tarnybinių butų apskaitos ir butpinigių mokėjimo tvarkos iš dalies pagrįsti - iki šiol KA ministro įsakyme nebuvo nurodyta, kad kario personalinėje byloje turi būti dokumentas apie jam suteiktą gyvenamąją patalpą.
Siekiant pagerinti vidaus kontrolę ir pašalinti galimybę kariams nepranešti apie pasikeitusias gyvenimo sąlygas, KA ministras išleido įsakymo papildymą dėl tipinės asmens bylos struktūros pakeitimo, kuriuo vadovaujantis duomenys apie kariui suteiktą gyvenamąją patalpą bus įtraukiami į kario asmens bylą.
Šiuo metu Lietuvos kariuomenės vado nurodymu kai kuriuose kariniuose vienetuose tebevyksta tarnybiniai patikrinimai, kad būtų išsiaiškintos VK nustatytų veiklos trūkumų priežastys.
BNS