Lietuvoje ekonomikos laisvės yra daugiau nei Latvijoje, tačiau mažiau nei Estijoje. Tai rodo JAV įsikūrusio "Heritage" fondo tyrimas, kurį trečiadienį paskelbė Laisvosios rinkos institutas (LLRI).
Ekonominės laisvės lygis Lietuvoje išliko beveik toks pat, kaip ir praėjusiame tyrime - 23-ioji vieta, tačiau nedaug – keturiais procentiniais punktais iki 2,14 pakilo bendrasis šalies reitingas.
Kaip ir anksčiau, Lietuva išlieka "beveik laisvų" šalių grupėje. Šiame tyrime bendrasis Lietuvos reitingas kiek kilstelėjo dėl aukštesnio rezultato mokesčių naštos kategorijoje.
Tyrimo rezultatai skelbia, kad labiausiai šalies reitingą smukdo didelė biurokratija ir išplitusi korupcija, vis dar nepakankamai patikima teismų sistema ir reguliuojamos kainos.
Specialistų teigimu, šis tyrimas yra labai svarbus užsienio įmonėms, kurios priima sprendimus, ar investuoti Lietuvoje.
"Pagal tyrimo rezultatus, mes smarkiai atsiliekame reguliavimo, nuosavybės teisių apsaugos srityse. Pas mus didelė šešėlinė ekonomika", - sakė LLRI ekspertė Guoda Steponavičienė.
Anot jos, būtent dėl šių priežasčių Lietuva pagal užsienio investicijas smarkiai atsilieka nuo kitų aplinkinių valstybių. Ekspertė sako, kad norint pagerinti esamą padėtį, Lietuvai būtinai reikia administracinio valdymo reformos.
Jos nuomone, reikia šalinti biurokratinius trukdžius verslininkams, mažinti valstybės kišimąsi į jų darbą.
"Šios bėdos yra senos, bet nėra politinės valios jas spręsti", - nukirto G. Steponavičienė.
Kaimyninės šalys per metus patyrė nemažą ekonominės laisvės nuosmukį: Estija iš 4-osios vietos smuko į 7-ąją, bet vis dar yra tarp "laisvų" šalių, o Latvija iš 28-osios vietos atsidūrė 39-ojoje.
Kaip teigia tyrimo rengėjai, Estijos laisvę smarkiai "apkarpė" Europos Sąjungos reikalavimų įgyvendinimas, ypač prekybos politikos srityje, ir didėjančios valstybės išlaidos. Latviją žemyn stumtelėjo išaugusi mokesčių našta bei infliacija ir kainų kontrolė, nuosavybės teisės, ekonominės veiklos reguliavimas ir šešėlinė ekonomika.
OMNI naujienos