Nuo sausio 1-osios įsigaliojus Lygių galimybių įstatymui, kontrolieriai jau pirmosiomis metų dienomis sulaukė kelių skundų dėl šio įstatymo pažeidimų. Skunduose lietuviai rašo, jog yra diskriminuojami dėl amžiaus.
Vienu atveju tiesos ieškotojas kaltina darbdavį, kuris nepriima į darbą pagyvenusio žmogaus, kitu - tiesos ieško buvusi rezistentinių kovų dalyvė, kuri mano, jog dėl amžiaus cenzo negauna jai priklausančių lengvatų.
Lygių galimybių kontrolieriai pirmosiomis naujojo įstatymo galiojimo dienomis suprato, jog nuo šiol tarnybai darbo gerokai padaugės.
Anot šios tarnybos kontrolierės Aušrinės Burneikienės, pagrindinė įstatymo esmė yra ta, jog su įvairių formų diskriminacijos atvejais susidūrę asmenys galės gauti nemokamą tarnybos pagalbą jau po dviejų mėnesių nuo skundo padavimo. Iki šiol dėl diskriminacijos nukentėję lietuviai galėjo kreiptis į teismą, tačiau šis tiesos ieškojimo būdas gerokai patuštindavęs kišenes.
Dėmesys - darbo skelbimams
Naujas Lygių galimybių įstatymas užtikrins, kad būtų įgyvendintos šalies Konstitucijoje įtvirtintos žmonių lygios teisės bei uždrausta bet kokia tiesioginė ir netiesioginė diskriminacija dėl amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, rasės ar etninės priklausomybės, religijos ar įsitikinimų.
Įsigaliojus įstatymui, skelbimuose priimti į darbą, valstybės tarnybą arba mokytis, yra draudžiama nurodyti reikalavimus, suteikiančius pirmenybę tam tikro amžiaus ar tam tikros lytinės orientacijos asmenims. Taip pat draudžiama skelbimuose nurodyti reikalavimus tam tikros rasės asmenims ar tiems, kurie išpažįsta netradicinę religiją.
Be to, įstatymas numato, jog valstybės ir savivaldos institucijų bei įstaigų pareiga yra užtikrinti, kad visuose jų rengiamuose ir priimamuose teisės aktuose būtų įtvirtintos lygios teisės.
Įstatymo projektas buvo derinamas ilgiau nei pusmetį. Jei ne Europos Sąjungos direktyvos, visuomenė šio įstatymo būtų laukusi kur kas ilgiau, mano A. Burneikienė.
Kreipėsi profesoriai
Lygių galimybių kontrolierė A. Burneikienė sako, kad vis daugiau lietuvių išdrįsta garsiai prabilti apie diskriminaciją darbo vietose.
Pavyzdžiui, jau šiemet į tarnybą kreipėsi garbaus amžiaus profesoriai, įsitikinę, jog viena iš aukštųjų Lietuvos mokyklų grubiai pažeidinėja jų teises. Skunde teigiama, kad įstaigos administracija yra patvirtinusi vidaus tvarką, jog vyresni nei 60 metų amžiaus asmenys negali pretenduoti į aukštus postus.
Ant A. Burneikienės stalo atsidūrė ir dar vienas reto turinio skundas. Rašto autorė kontrolieriams skundžiasi, jog darbo vietoje prie jos priekabiaujanti moteris.
Darbo vieta - svarbiau už garbę
Po dviejų mėnesių tyrimo lygių galimybių kontrolieriai pateikia išvadas, t. y. sprendimą, patvirtinantį arba paneigiantį diskriminavimo faktą.
Kontrolierių sprendimą galima apskųsti teismui. Tačiau pasinaudojęs išvadomis, diskriminacijos arba priekabiavimo veiksmus patyręs asmuo gali kreiptis į teismą dėl moralinės arba materialinės žalos atlyginimo, kur kompensacijos dydį taip pat nustato teismas.
Bene sudėtingiausia kontrolieriams yra tirti seksualinio priekabiavimo bylas. Kaip taisyklė, reikalui priėjus iki liudytojų apklausos, šie dingsta arba staiga "praranda atmintį".
Liudytojai tiesą nuslepia norėdami išsaugoti darbo vietą, o nukentėjusiesiems lieka vienintelė išeitis - tyliai pasitraukti ir darbo ieškotis kitur.
Būna, kad apsisprendžia ir patys nukentėjusieji. Viešinti seksualinio priekabiavimo detales jiems tampa pernelyg sudėtinga dėl vis dar stereotipiško lietuvių požiūrio į šią problemą.
Moterys tampa drąsesnės
Naujojo Lygių galimybių įstatymo nereikėtų painioti su jau keturis metus Lietuvoje galiojančiu Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymu.
Šio įstatymo paskirtis - užtikrinti, kad būtų įgyvendintos Konstitucijoje įtvirtintos moterų ir vyrų lygios teisės, bei uždrausti bet kokią tiesioginę ar netiesioginę diskriminaciją dėl asmens lyties.
A. Burneikienė sako, kad per tuos ketverius metus kontrolieriai sulaukė daugybės skundų dėl šio įstatymo pažeidimų. Į tarnybą dažniausiai kreipėsi ir tebesikreipia moterys, kurios jaučiasi diskriminuojamos vyrų.
“Vakarų ekspresas” (www.ve.lt)