Lietuvai, Latvijai ir Estijai pasiūlyta siųsti savo karius į Iraką dalyvauti taikos palaikymo operacijoje.
Kaip BNS korespondentei sakė Atėnuose viešintis užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, Danijos premjeras Andersas Foghas Rasmussenas (Andersas Fouhas Rasmusenas) užsiminė apie tai premjerui Algirdui Brazauskui ir kitiems Baltijos valstybių vadovams, viešintiems Graikijos sostinėje stojimo į Europos Sąjungą (ES) sutarties pasirašymo proga.
A. Brazausko teigimu, kol kas Lietuva oficialaus pasiūlymo negavo. Pasak jo, JAV pasiūlė danams aptarnauti vienos brigados štabą Irake ir Danija ketina kreiptis į kai kurias šalis, kad jos padėtų atlikti šį darbą.
UR ministras sakė, kad jau vyksta neformalios konsultacijos dėl karių siuntimo į Iraką, ekspertų lygiu keičiamasi informacija, ko norėtų danai.
"Čia būtų kalbama apie taikos palaikymo, galbūt konvojavimo ir kitokius dalinius. Jie klausia, kaip mes galėtumėm dalyvauti. Yra klausimas, kiek, kokiom pajėgom ir kaip mes ten galėtumėm dalyvauti", - teigė A. Valionis.
UR ministras sakė, kad Lietuva "visapusiškai apsvarstys, ką iš tikrųjų gali realiai pasiūlyti". Pasak ministro, šie svarstymai gali užtrukti porą trejetą savaičių, galimą Lietuvos karių taikos palaikymo operacijoje visų pirma turi išanalizuoti Krašto apsaugos ministerija.
"Jų rankose atsakymas", - sakė jis.
Tuo tarpu prezidentas Rolandas Paksas, paklaustas, ar Lietuva pozityviai vertina šį Danijos siūlymą, žurnalistams teigė, kad "mes svarstom visus pasiūlymus".
Kaip BNS ketvirtadienį sakė krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius, Lietuva ne tik ketina dalyvauti pokarinėje fazėje Irake, bet jau dalyvauja, nes Lietuvos kariai į misiją yra išsiųsti 6 mėnesiams.
Šiuo metu Persijos įlankos regione humanitarinėje misijoje dalyvauja dešimt logistų - orlaivių krovimo operacijų specialistų, bei keturi Lietuvos karo medikai, gydysiantys ir karius, ir civilius.
Ministro teigimu, JAV ir Didžioji Britanija įvairiomis formomis yra kvietusios koalicijos partnerius, tarp kurių yra ir Lietuva, prisidėti prie veiksmų karui pasibaigus.
Praėjusią savaitę gavęs britų gynybos sekretoriaus Geoffrey Hoono (Džefrio Hūno) laišką, kuriame Lietuvos prašoma apsvarstyti "galimybę prisidėti kuriant stabilią ir klestinčią Irako ateitį", L. Linkevičius BNS sakė, kad Lietuva svarstys galimybę siųsti į Iraką taikdarius.
L. Linkevičiaus teigimu, taikos palaikymo operacijoje galėtų dalyvauti būrys Lietuvos taikdarių kartu su pusmečiui į Persijos įlanką išvykusiais karo medikais ir logistikos specialistais.
Lietuva yra septynioliktoji JAV vadovaujamos koalicijos dalyvė ir pirmoji iš Baltijos šalių, prisijungusi prie koalicijos dalyvauti humanitarinėje operacijoje dar vykstant karo veiksmams.
Lietuva laikoma koalicijos partnere nuo praėjusios savaitės, kai į Persijos įlankos regioną išvyko Lietuvos kariuomenės administracinė grupė - vienas karo medicinos gydytojas ir vienas logistikos specialistas, pasirūpinti likusios grupės atvykimu.
Persijos įlankos regionas - devintoji tarptautinė misija, kurioje šiuo metu tarnauja Lietuvos kariai.
BNS