• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moterų diskriminacija, smurtas prieš moteris ir vaikus bei prekyba moterimis ir merginomis išlieka rimtomis žmogaus teisių problemomis Lietuvoje, taip pat pastebimos policijos pareigūnų smurto, įtariamųjų ilgalaikio sulaikymo ir blogų kalinimo sąlygų problemos.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau iš esmės Lietuvoje šalies piliečių žmogaus teisės gerbiamos.

Tai teigiama pirmadienį paskelbtoje JAV Valstybės departamento Demokratijos ir žmogaus teisių biuro ataskaitoje, kurioje įvertinama žmogaus teisių padėtis Lietuvoje 2002 metais. Kasmetinis tyrimas, kuriame įvertinama žmogaus teisių padėtis visame pasaulyje, skelbiamas JAV Valstybės departamento interneto svetainėje www.state.gov .

REKLAMA

Tyrime pabrėžiama, kad Lietuvoje moterys dažnai patiria smurtą, ypač šeimose ir tai yra susiję su jų sutuoktinių alkoholizmu. Pastebima, kad smurtas namuose neišskiriamas iš kitos užpuolimų statistikos, įstatymas atskirai nenumato atsakomybės už smurtą šeimoje.

Anot tyrimo, smurtą patiriančios moterys retais skundžiasi, vengdamos viešumo, nes abejoja, jog jų skriaudėjai bus patraukti atsakomybėn.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrime taip pat atkreipiamas dėmesys į vaikų patiriamą smurtą, ypač kai tai susiję su girtavimu šeimose. Minimi atvejai, kai vaikai patiria suaugusiųjų žiaurumą, sąmoningą marinimą badu, mušimus ir seksualinę prievartą, taip pat buvo vaikų nužudymo atvejų: 4 per 2002-ųjų sausį-rugpjūtį ir 16 atvejų 2001-siais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atkreipiamas dėmesys į kelis tūkstančius benamių vaikų, Lietuvos valdžios ir nevyriausybinių organizacijų pastangas spręsti jų globos problemą.

Kaip ir kelerius pastaruosius metus, tyrime nurodoma, kad tebėra problema prekyba moterimis ir merginomis ir jų įtraukimas į prostitucijos verslą. Atkreipiamas dėmesys į valdžios ir nevyriausybinių organizacijų pastangas pašalinti prostitucijos priežastis, prevencijos priemones, kovą su nusikaltėlių - prekeivių žmonėmis - grupuotėmis, socialinę, psichologinę paramą prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukomis. Minima ilgalaikė švietimo programa, duomenų bazės sudarymas.

REKLAMA

Anot tyrimo, Lietuva yra prekybos moterimis ir merginomis šaltinis, tranzito bei galutinis punktas. Moterys dažniausiai parduodamos ar vežamos į Vokietiją, Ispaniją, Nyderlandus, Daniją, Švediją, Norvegiją, Graikiją, Izraelį, Jungtinius Arabų Emyratus, Prancūziją ir Austriją. Lietuvos didžiuosius miestus atvežamos arba toliau į Vakarų Europą siunčiamos moterys iš Ukrainos, Rusijos Kaliningrado srities, Baltarusijos, Latvijos ir Lietuvos rajonų.

REKLAMA

Moteris, dažnai nepilnametes, į prostituciją įvilioja arba prievarta įtraukia ir į užsienį parduoda organizuoti nusikaltėliai. Prekiautojai žmonėmis taikosi į labiausiai pažeidžiamas socialines grupes - jaunas moteris iš neturtingų, asocialių ir nestabilių šeimų.

Dauguma įviliojamos apgaulingais pažadais dirbti namų ūkiuose, barų šokėjomis ir padavėjomis. Kartais moterys į prostituciją įtraukiamos per melagingus vedybinius skelbimus. Moteris priverčiamos paklusti grasinimais arba atimant dokumentus. Tačiau, anot tyrimo, sunku nustatyti, kiek moterų į prostitucijos pinkles patenka pasidavusios vilionėms ar grasinimams, o kiek tam ryžtasi savanoriškai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot tyrimo, 2002 metų sausį-rugpjūtį dėl įgaliojimų viršijimo iškeltos bylos dešimčiai Lietuvos policijos pareigūnų, du iš jų buvo pripažinti kaltais ir nuteisti. Lapkritį policijos generalinis komisaras pripažino, kad 10-15 procentų skundų dėl policijos pareigūnų smurto prieš sulaikytuosius buvo pagrįsti, o kalti pareigūnai nubausti arba atleisti.

REKLAMA

Anot tyrimo, Lietuvos žiniasklaida, Seimo nariai ir prezidentas pernai birželį kritikavo policiją dėl "perdėtos reakcijos" į Tibeto rėmėjų grupės protestus per Kinijos prezidento Jiang Zeminio (Dzian Dzeminio) vizitą, kai prieš kelis protestuotojus buvo panaudota jėga, jie buvo kelias valandas sulaikyti.

REKLAMA

Tyrime taip pat atkreipiamas dėmesys ir į Seimo kontrolierių daugiau kaip šimtą ištirtų skundų dėl policijos pareigūnų padarytų pažeidimų, dauguma šių skundų buvę pagrįsti.

Anot tyrimo, kalėjimų sąlygos Lietuvoje "blogos ir keliančios grėsmę gyvybei". Dauguma iš 14 pataisos institucijų perpildytos, tačiau tikimasi, jog kai kurios pataisos įstaigos šiemet bus suremontuotos. Tyrime pastebima, kad per 70 procentų išaugo ŽIV užsikrėtusių kalinių, daugiausia jų - per intraveninių narkotikų vartojimą. Minimas pernai gegužę Alytaus griežtojo režimo pataisos darbų kolonijoje įvykęs ŽIV protrūkis, kuris sukėlė bado streikų bangą. Taip pat minimos Lietuvos Vyriausybės ŽIV prevencijos priemonės įkalinimo įstaigose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrime atkreipiamas dėmesys į Seimo kontrolierių išvadas, jog tardymo izoliatoriuose laukiančių teismo asmenų gyvenimo sąlygos "neatitinka elementarių higienos ir žmogaus orumo standartų" ir yra blogesnės negu nuteistųjų. Minimi daugiau kaip 10 valandų trunkantys įtariamųjų pervežimai iš sulaikymo į tardymo įstaigas. Atkreipiamas dėmesys į ilgalaikį įtariamųjų sulaikymą.

REKLAMA

Tyrime pastebimos Lietuvos valdžios pastangos pagerinti nuteistųjų ir sulaikytųjų asmenų buities sąlygas, higienos normas, minimos naują bausmių ir probacijos sistemą numatančios Baudžiamojo ir Baudžiamojo proceso kodeksų pataisos, tačiau pabrėžiama, kad "pažanga lėta".

Tyrime pastebima, kad pernai Europos žmogaus teisių teismas Strasbūre nustatė, jog Lietuvoje buvo pažeista buvusio parlamentaro, kalėjusio už pasikėsinimą sukčiauti stambiu mastu Audriaus Butkevičiaus nekaltumo prezumpcija, kelissyk nesankcionuotai buvo atimta laisvė dėl finansinių nusikaltimų kalėjusiam verslininkui Arvydui Stašaičiui.

REKLAMA

JAV Valstybės departamento tyrime atkreipiamas dėmesys į ilgalaikes Lietuvos pastangas užtikrinant sienų saugumą ir mažinant nelegalią migraciją, grąžinant į atvykimo šalis nelegalius migrantus.

Tačiau atkreipiamas dėmesys į Jungtinių Tautų Žmogaus teisių įgaliotinio institucijos pareikštą susirūpinimą dėl Lietuvos pasieniečių sprendimo pernai lapkritį sugrąžinti į Baltarusiją nelegaliai atvykusius 26 Rusijos piliečius čečėnus, ketinusius pasiprašyti prieglobsčio. Toks veiksmas pažeidė JT konvenciją dėl pabėgėlių ir ir tarptautinės teisės normas.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų