Vyriausybė trečiadienį (02.12) pritarė Stojimo į Europos Sąjungą (ES) sutarties projektui, kurį ratifikuoti dar turės Seimas.
Dešimt derybas baigusių kandidačių istorinę sutartį su ES pasirašys balandžio 16 dieną Graikijoje, Atėnuose. Sutartis įsigalios, kai ją ratifikuos ES narių ir kandidačių parlamentai.
Kaip pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba, numatyta, kad Stojimo sutartį pasirašys Lietuvos premjeras Algirdas Brazauskas, užsienio reikalų ministras Antanas Valionis, Europos komiteto vadovas Petras Auštrevičius ir Lietuvos misijos prie Europos Sąjungos vadovas Oskaras Jusys.
Europos komiteto generalinio direktoriaus P. Auštrevičiaus teigimu, Stojimo sutartyje atsispindi visos Lietuvos stojimo į ES sąlygos.
Kaip pranešime cituojamas P. Auštrevičius, pastaraisiais mėnesiais ypatingas dėmesys buvo skirtas derybų metu pasiektų susitarimų tiksliam ir tinkamam atspindėjimui sutarties tekste, ypač dėl Lietuvai specifinių klausimų, tokių kaip Ignalinos atominės elektrinės uždarymo padarinių finansavimas, Kaliningrado tranzitas. Šie klausimai Stojimo sutartyje yra įtvirtinti specialiais protokolais.
Be to, į tekstą yra įtrauktos 9 Lietuvai aktualios deklaracijos: ES paskelbė deklaraciją dėl greitesnio nei 7 metai darbo rinkų atvėrimo Lietuvai, taip pat dėl ES paramos, siekiant, kad Lietuva įsitrauktų į Šengeno erdvę kartu su pirmąją prisijungsiančiųjų šalių grupe bei kitos.
Stojimo dokumentus sudaro Stojimo į ES sutartis bei ją lydintys dokumentai: Baigiamasis aktas, šalių deklaracijos, priedai ir protokolai. Visus stojimo dokumentus sudaro apie 6000 puslapių.
Pasak pranešimo, dokumentuose užfiksuotos visos šalių kandidačių narystės sąlygos, prisiimti įsipareigojimai, išsiderėti pereinamieji laikotarpiai, ES sutarčių pataisos ir t.t. Sutartis yra viena visoms naujoms valstybėms narėms.
Lietuva kartu su devyniomis kandidatėmis narystės derybas baigė pernai gruodį Kopenhagoje. Lietuva ketina tapti visateise ES nare 2004-ųjų metų gegužės 1 dieną.
BNS