Lietuvos ir Rusijos užsienio reikalų ministrai sutaria, kad dėl Lietuvai nerimą keliančios planuojamos naftos telkinio Baltijos jūroje eksploatacijos turėtų būti surengtos Lietuvos ir Rusijos už aplinkosaugą atsakingų ministerijų konsultacijos. Tai pranešė Lietuvos URM po trečiadienį (07.23) vykusio ministrų Antano Valionio ir Igorio Ivanovo pokalbio telefonu.
Pasak pranešimo spaudai, pokalbyje Lietuvos URM vadovas perdavė I. Ivanovui Lietuvos susirūpinimą dėl Rusijos bendrovės "LUKoil" ketinimų jau šiemet pradėti eksploatuoti Baltijos jūroje netoli Kuršių nerijos esantį naftos telkinį "D-6".
A. Valionis pabrėžė, kad "atsakingų Rusijos institucijų nenoras bendradarbiauti su Lietuva pateikiant ekologinę telkinio eksploatavimo informaciją nekuria teigiamo dvišalių santykių klimato".
Iki šiol visos Lietuvos aplinkosaugininkų pastangos gauti išsamesnės informacijos apie "D-6" projekto ekologinį saugumą buvo bergždžios.
Telkinys "D-6" ("Kravcovskojė") atrastas 1983 metais. Jis yra Baltijos jūros šelfe už 22 kilometrų nuo Kuršių nerijos pakrantės ir tik už 7 kilometrų nuo Lietuvos ir Rusijos jūros sienos.
Kuršių nerija 2001 metais bendru Lietuvos ir Rusijos teikimu buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Naftos gavybą "D-6" telkinyje planuojama pradėti šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje, didžiausias projektinis pajėgumas būtų pasiektas dar po kelerių metų.
"LUKoil" kompanija planuoja šį telkinį eksploatuoti 25-30 metų. Kasmet išgaunamos naftos kiekis sudarytų apie 600-700 tūkst. tonų.
Pokalbyje telefonu ministrai pasidžiaugė "sparčiai besiplėtojančiais dvišaliais Lietuvos ir Rusijos santykiais" ir konstatavo, kad Rusijos piliečių tranzito į ir iš Kaliningrado srities klausimas yra sėkmingai išspręstas, pirmosiomis naujos tranzito tvarkos galiojimo dienomis iškilusias kelias technines problemas pavyko sureguliuoti.
A. Valionis taip pat pabrėžė, kad įsigaliojus naujai tvarkai keleivių srautas traukiniuose, vykstančiuose į Kaliningrado sritį ir iš jos, yra didesnis negu praėjusių metų tą patį laikotarpį.
Šių metų liepos 1-18 dieną traukiniu vyko 32 tūkst. keleivių, o 2002 metais panašiu metu per mėnesį keliaudavo maždaug 39 tūkst. keleivių.
Nuo liepos 1 dienos, kai įsigaliojo naujoji tranzito tvarka, į Kaliningrado sritį ir iš jos vykstantys Rusijos piliečiai tranzitui per Lietuvą turi gauti supaprastintus kelionės dokumentus, kuriuos išduoda Lietuvos konsulinės įstaigos.
Ministrai kalbėjosi ir apie galimybę pasikeisti aukštų pareigūnų vizitais į Vilnių ir Maskvą. Pranešime spaudai URM nesukonkretinta, kokie tai būtų vizitai.
BNS