Lietuva bandys Briuseliui įrodyti, kad negali uždaryti Ignalinos atominės elektrinės (AE) antrojo bloko, kol nebus įgyvendintas elektros tinklo projektas.
"Be abejo, kad derybos bus, nes bus svarstomas naujas finansinis periodas. Tačiau jos prasidės ne šiais, o kitais metais. Ir šių projektų finansavimas bus vienas iš pagrindinių dalykų", - Eltai patvirtino Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas.
Pasak Vyriausybės vadovo, jei nebus gauta pakankama finansinė parama, Lietuva neturės fizinių galimybių uždaryti Ignalinos atominę elektrinę.
"Derėsimės, stengdamiesi įrodyti, kad jei nebus tinkamo elektros tinklo finansavimo mes negalėsime uždaryti antrojo Ignalinos atominės elektrinės bloko", - Eltai sakė ir VĮ "Energetikos agentūra" direktoriaus pavaduotojas Jonas Kazlauskas.
Anot jo, uždarius Ignalinos atominę elektrinę 2010-2012 metais Lietuva susidurs su elektros energijos tiekimo problema.
"Nebus užtikrintas tiekimo saugumas. Tuo tarpu elektros tiltas į Lenkiją leistų Lietuvai išvengti energetinės priklausomybės nuo buvusios Sovietų Sąjungos bendros elektros perdavimo sistemos", - teigia J. Kazlauskas.
Jo nuomone, neturėdama vieningos elektros rinkos Lietuva negalės įgyvendinti Europos Sąjungos elektros direktyvos, numatančios, kad šalis neturi būti izoliuota ir turėtų ne vieną elektros tiekimo šaltinį.
Neoficialių šaltinių teigimu, nuostatas, siejančias elektros tilto statybą su atominės elektrinės uždarymu, Ūkio ministerija siekia įteisinti energetikos įstatymų pataisomis, kurios dar šią savaitę bus išsiųstos derinti valstybės institucijoms.
"Tai yra techniniai įstatymų pakeitimai, susiję su naujomis ES direktyvomis. Jokių dokumentų ir oficialių pokalbių, siejančių elektros tilto statybą su antrojo bloko uždarymu, nėra. Apie jokį politinį sprendimą nėra kalbos, ir aš apie tai negirdėjau", - tikino Ūkio ministerijos sekretorius Anicetas Ignotas.
Pareigūno teigimu, priėmus įstatymo pataisas, Lietuva jau bus parengusi įgyvendinti ES direktyvas.
"Didėja rinkos atvėrimo laipsnis, atsispindi nauji reikalavimai dėl tiekimo, išskaidymo, skirstymo veiklos, žaliosios energijos ir panašiai", - apie įstatymų pataisas sakė A. Ignotas.
Elektros tilto projektas yra įtrauktas į prioritetinių transeuropinių tinklų projektų sąrašą, tačiau ES finansinės pagalbos dydis neapibrėžtas.
Lietuvos ir Lenkijos elektros energetinių sistemų sujungimo projekto vertė - 434 mln. eurų, iš jų pagal išlaidas 52 proc. tektų Lietuvai, 34 proc. - Lenkijai ir po 7 proc. - Latvijai bei Estijai. Projekto įgyvendinimo data būtų 2009 m., t. y., tais pačiais metais, kai Lietuva turės uždaryti antrąjį Ignalinos atominės elektrinės reaktorių.
ELTA