Europos centrinio banko (ECB) paskelbti duomenys parodė, kad liepą investuotojus patraukė palankesnės JAV ūkio perspektyvos, todėl iš euro zonos nutekėjo ir tiesioginės, ir netiesioginės investicijos, sumažindamos Europos bendrosios valiutos kursą.
Birželio mėnesį euro zona fiksavo didžiules investicijų įplaukas. Liepą pastebėtas 38,9 mlrd. eurų grynasis investicijų nutekėjimas, o birželį sulaukta 37 mlrd. eurų įplaukų.
Analitikų nuomone, ECB duomenys patvirtino teiginius, kad liepos mėnesį euro kursą sumažino didelio masto Europos obligacijų pardavimas. ABM AMRO Londono skyriaus valiutų rinkos strategas Azizas McMahonas (Azizas Makmehonas) teigė, jog obligacijų įplaukas balandį, gegužę ir birželį nusvėrė 40,6 mlrd. eurų nutekėjimas liepos mėnesį. "Tai rodo, jog obligacijų pardavimas, kuris nuo birželio vidurio tęsėsi visą liepą, prigesino euro brangimą skatinusius veiksnius ir buvo svarbiausia euro susilpnėjimo priežastis", - aiškino ekspertas.
ECB nurodė, jog liepos mėnesio nutekėjimą lėmė tai, kad grynieji europiečių obligacijų ir vekselių įsigijimai sutapo su užsieniečių sprendimu tuos pačius vertybinius popierius parduoti. Šį grynąjį nutekėjimą tik iš dalies kompensavo įplaukos į pinigų rinkos fondus ir investicijos į akcijas.
Grynųjų netiesioginių investicijų požiūriu, liepą euro zonoje užfiksuotas 35,3 mlrd. eurų nutekėjimas, ou birželį stebėtos 12,9 mlrd. eurų įplaukos.
"Euras visame pasaulyje yra atsargumo valiuta, - sakė A. McMahonas. - Jai sekasi, kai turto valdytojai renkasi stabilius fondus, ypač obligacijas. (Tačiau) stiprėjant augimo viltims, eurui JAV dolerio ir jenos atžvilgiu sekasi prasčiau".
Prekybinis euro indeksas liepos mėnesį, palyginti su birželiu, nusmuko nuo 105,3 iki 104,1 punkto. ECB duomenimis, per tą patį laikotarpį bendroji valiuta JAV dolerio atžvilgiu nuvertėjo 2,5 proc. - nuo 1,1663 dolerio iki 1,1372 dolerio už eurą.
Iš euro zonos taip pat nutekėjo tiesioginės įmonių investicijos. Liepą šių investicijų grynasis nutekėjimas sudarė 3,6 mlrd. eurų, palyginti su 24 mlrd. eurų grynosiomis įplaukomis birželį.
Per tą patį laikotarpį sumažėjo ir euro zonos einamosios sąskaitos perteklius, nukritęs nuo 2,8 mlrd. iki 1,2 mlrd. eurų. ECB skaičiavimais, į sezoninius pokyčius atsižvengiantis euro zonos einamosios sąskaitos balansas liepą buvo nulinis, o birželį užfiksuotas 2,1 mlrd. eurų perteklius.
“Reuters”-ELTA