Nepaisant Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) sprendimo neberemti liberalo Artūro Zuoko kandidatūros į Vilniaus merus, jo bendražygiai lieka optimistai. "Tikimės, kad laimės", - trečiadienį (04.09) Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė liberalas Klemensas Rimšelis, paklaustas apie A. Zuoko perspektyvas išlikti sostinės vadovu.
"Tie, kurie balsuos prieš A. Zuoką, balsuos prieš gerą merą. Ar jie turi geresnį merą - abejoju", - teigė spaudos konferencijoje dalyvavęs Lietuvos liberalų sąjungos (LLS) pirmininkas Eugenijus Gentvilas.
Liberalai prognozuoja, kad mero posto sieksiančių penkių partijų - socialdemokratų, socialliberalų, liberaldemokratų, Lietuvos rusų sąjungos (LRS) ir LLRA - sudaryta koalicija greitai žlugs.
"Tokia valdančioji dauguma subyrės ir gana greitai", - prognozavo K. Rimšelis.
E. Gentvilo nuomone, suformuota "antizuokinė" koalicija neturi nei sostinės vizijos, nei naujų projektų, o remiasi vien tik noru nustumti nuo mero posto A. Zuoką.
"Akivaizdu, kad čia gali būti labai didelis politinis interesas, žvelgiant į artėjančius Seimo rinkimus", - pažymėjo spaudos konferencijoje dalyvavęs modernusis krikščionis demokratas Seimo narys Algis Kašėta.
A. Zuokas yra siūlomas į gegužę numatomos įkurti jungtinės liberalų, centristų ir moderniųjų krikščionių demokratų partijos pirmininkus.
Antradienį koalicijos sutartį dėl bendros veiklos pasirašę Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP), Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų), Liberalų demokratų partijos (LDP), LRS ir LLRA atstovai į merus siūlys Vilniaus apskrities viršininką socialdemokratą Gediminą Paviržį.
Šios koalicijos atstovai Vilniaus miesto savivaldybės taryboje turi 27, A. Zuoką remiantis liberalai, modernieji krikščionys demokratai ir konservatoriai - 24 balsus. Iš viso sostinės taryboje yra 51 narys.
Liberalai mano, kad nustūmus nuo sostinės valdžios net 18 vietų savivaldybės taryboje laimėjusią liberalų ir moderniųjų krikščionių demokratų koaliciją, būtų ignoruota rinkėjų valia.
Siekiant išvengti tokios situacijos, ateityje, LLS lyderio nuomone, merus reikėtų rinkti tiesiogiai, o savivaldybių tarybas - pagal mišrią sistemą, kai balsuojama už atskirus kandidatus ir partijų sąrašus.
Pagal tokią rinkimų sistemą yra renkamas Seimas.
BNS