Latvijos valdančioji koalicija, iki įstojimo į Europos Sąjungą (ES) likus vos trims mėnesiams, vėl atsidūrė gilioje krizėje: šalies ministras pirmininkas Einaras Repšė pirmadienio (01.26) vakarą atleido iš pareigų savo pavaduotoją Ainarą Šleserį.
Spauda antradienį tai įvertino kaip neginčijamą ženklą, kad galutinai iširs keturių partijų valdančioji koalicija.
Gilūs nesutarimai centro dešiniųjų stovykloje išryškėjo dar praėjusių metų rugsėjį, kai po referendumo dėl stojimo į ES viešai vienas kitą ėmė užgaulioti aukščiausio rango politikai.
Premjeras E. Repšė, atstovaujantis Naujojo laiko partijai, savo sprendimą dėl vicepremjero atstatydinimo pagrindė tuo, kad Pirmosios partijos atstovas A. Šleseris nepakankamai rėmė vyriausybės politiką.
Pirmoji partija dabar svarstys klausimą dėl oficialaus pasitraukimo iš koalicijos. Kaip pirmadienį sakė Pirmosios partijos pirmininkas Erikas Jekabsonas, E. Repšė užsiima raganų medžiokle ir pats išardys koaliciją. "Mes galutinį sprendimą priimsime trečiadienį, ir gali būti, kad nuspręsime pasitraukti iš koalicijos", - sakė jis.Šiai partijai palikus valdančiąją koaliciją, E. Repšė netektų daugumos Latvijos parlamente.
Naujojo laiko partija, 2002 metų pabaigoje laimėjusi parlamento rinkimus, gavo 26 iš 100 mandatų, o krikščionims demokratams artima Pirmoji partija turi dešimt deputatų. Koalicijai dar priklauso 12 vietų iškovojusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei "Už tėvynę ir laisvę", kuriai parlamente atstovauja septyni deputatai.
Kol kas nėra žinoma, kaip kitos koalicijos partnerės reaguos į A. Šleserio atstatydinimą.
Abi pastarosios partijos rugsėjį prisijungė prie Pirmosios partijos, mėginusios po sėkmingo referendumo nuversti E. Repšę, tačiau premjeras atsilaikė, ir visos keturios partijos vėliau nusprendė tęsti bendradarbiavimą.
dpa-“Reuters”-ELTA