Kitais metais prie Europos Sąjungos (ES) prisijungsiančios Latvijos vadovai trečiadienį (10.01) atmetė galimybę surengti referendumą dėl būsimos bloko konstitucijos.
Prezidentė Vaira Vykė-Freiberga po susitikimo su vyriausybės vadovu Einaru Repše, parlamento pirmininke Ingrida Ūdre ir užsienio reikalų ministre Sandra Kalniete žurnalistams sakė, kad referendumas dėl ES konstitucijos, kurioje numatoma būsimo išsiplėtusio bloko institucinė struktūra, "nebūtinas ir nepageidautinas".
Latvija drauge su kitomis devyniomis būsimomis ES narėmis dalyvaus šeštadienį Romoje prasidedančioje Tarpvyriausybinėje konferencijoje, kuri svarstys sutarties dėl Europos Konstitucijos projektą.
Latvijos vadovų susitikimas buvo surengtas praėjus dienai po to, kai vyriausybė patvirtino nuostatas dėl šalies pozicijos šiose derybose. Latvija ketina reikalauti, kad šalis turėtų savo komisarą Europos Komisijoje, bloko vykdomojoje institucijoje, kuri įsikūrusi Briuselyje.
Ji taip pat ketina paremti siūlomas Konstitucijos projekto pataisas dėl proporcingo įtakos pasiskirstymo tarp visų būsimų 25-ių bloko valstybių.
"Kiekvienai valstybei turi atstovauti po vieną komisarą, kuris turėtų visas balsavimo teises ir aiškiai apibrėžtą veiklos sritį", - rašoma užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
"EK (Europos Komisija) yra kolegiali institucija, atstovaujanti visų valstybių narių interesams. Visi komisarai turi turėti lygias teises", - rašoma jame.
Pareiškime pabrėžiama, kad mažosioms valstybėms, tokioms, kaip Latvija, turi būti skirta po penkias vietas Europos Parlamente, kaip tai buvo numatyta 2000 metų Nicos sutartyje.
Tačiau, nurodoma pareiškime, Latvija iš esmės pasirengusi diskutuoti apie balsų paskirstymo Ministrų Taryboje, sprendimus priimančioje bloko institucijoje, pakeitimus, atsižvelgiant į balsavimo sistemos pokyčius, kurie numatyti parengtame Europos Konstitucijos projekte.
"Latvija laikosi nuomonės, kad būtina lygybė tarp daugumos valstybių ir daugumos gyventojų", - rašom URM pareiškime.
AFP-BNS