• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiek kartų bekartotumei žodį „cukrus”, burnoje saldžiau nepasidarys, sako sena rytų patarlė. Taip ir dėl ES pinigų, biudžeto: kiek kartų bekartosi, kad sutarimas pasiektas, bet jei Europos Parlamentas jam nepritarė, sutarimo nėra. Nes Europos Parlamentas yra viena iš dviejų ES institucijų, kurių balsas dėl ES pinigų yra lemiamas.

REKLAMA
REKLAMA

Ir tos dvi institucijos – tai Taryba (25 ES valstybių finansų ministrai, vadovaujami tuo metu ES pirmininkaujančios šalies ministro) ir Europos Parlamentas, ir jokiu būdu ne Europos Komisija, nors daug kas Lietuvoje mano, kad Europos Komisija skirstant ES pinigus yra svarbiausia. Europos Komisijos funkcija yra pateikti biudžeto projektą, bet sprendimą priima, balsuoja Taryba ir Parlamentas.

REKLAMA

Dėl naujosios finansinės perspektyvos – ES 2007-2013 m. biudžeto – dar nesutarta

...Priešpaskutinę gruodžio savaitę mums visiems iš Briuselio buvo pranešta džiugi žinia, kad ES, vadovaujama Didžiosios Britanijos premjero Tonio Bleiro, pagaliau susitarė dėl 2007-2013 m. finansinės perspektyvos, t.y. kiek lėšų 2007-2013 m. į ES biudžetą sudės visos ES valstybės ir kaip, kokiems tikslams tie pinigai bus naudojami. Džiaugėsi ir posėdyje Briuselyje dalyvavęs Lietuvos premjeras A.Brazauskas, nes Lietuva gaus daugiau pinigų, nei prieš kelias savaites buvo pasiūlę britai, t.y. Lietuvai per septynerius metus atiteks daugiau nei 36 milijardai litų. Tiesa, džiaugsmą kiek menkino faktas, jog daugiau pinigų teks tam, kam visai neprašėme – Ignalinos atominės uždarymui, bet girdi Europos Komisijos narė Dalia Grybauskaitė patikinusi, kad Ignalinai skirtas lėšas būsią galima perskirstyti per struktūrinius fondus...

REKLAMA
REKLAMA

...Kai britų premjeras džiugią žinią apie pasiektą susitarimą gruodžio 20 d. nunešė į Europos Parlamentą, ten sulaukė ne pagyrimų ir susižavėjimo, o kietos pozicijos – Europos Parlamentui šis susitarimas nepriimtinas: daugiau Europos su tiek pinigų padaryti neįmanoma; į bendrą piniginę sudėti 862,3 milijardus eurų arba po 1,045 proc. bendrųjų nacionalinių pajamų (BNP) yra per mažai, nes turint tokį ES biudžetą liks neįgyvendinti svarbiausi ES prioritetai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi, 2006-uosius ES pradeda pasiekusi tik pusę susitarimo, t.y. Taryba (ministrai) sutarė, o Europos Parlamentas tam susitarimui nepritaria. Ir kadangi metų sandūroje pirmininkavimą ES iš Jungtinės Karalystės perima Austrija, galime tikėtis, kad jau pastarajai valstybei pirmininkaujant taip laukiamas susitarimas dėl naujosios finansinės perspektyvos bus pasiektas.

REKLAMA

ES 2006 m. biudžetas patvirtintas

Gruodžio 15 d. Europos Parlamentas plenarinės sesijos Strasbūre metu patvirtino Europos Sąjungos biudžetą 2006 metams. Aš, būdama EP šešėlinė pranešėja šiuo klausimu, teigiamai vertinu rezultatus. Džiaugiuosi, kad buvo pasiektas susitarimas, ir ES 2006 m. biudžetas patvirtintas. Abi pusės - ir Europos Parlamentas, ir Taryba - padarė nemažų nuolaidų. Europos liaudies partijos frakcija EP (ELP-ED), kurios narė aš esu, turėtų būti patenkinta rezultatu, nes pagrindinius mūsų tikslus pavyko pasiekti: 2006 m. daugiau lėšų bus skiriama bendrojo sprendimo programoms, skirtoms moksliniams tyrimams, SOCRATES, LIFE, mažoms ir vidutinėms įmonėms, jaunimo programoms, Europos kultūrinėms organizacijoms. Augimas, konkurencingumas, parama mažoms ir vidutinėms įmonėms buvo ir yra ELP prioritetai.

REKLAMA

Labai svarbu ir tai, kad išorės politikai ir naujoms reikmėms (Irakui, cunamio pažeistų šalių atstatymui, cukraus reformai Afrikos, Karibų ir Ramiojo vandenyno šalyse) sutarta naudoti lankstumo instrumentą ir jam skirti 275 mln. EURO, iš jų 40 milijonų EURO - ES bendrajai užsienio ir saugumo politikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2006 m. mokėjimų lygis Europos Parlamentui buvo labai svarbus derybų objektas, ir pasiektas susitarimas - 111, 969 mlrd. EURO arba 1,01 proc. BNP (Bendrųjų nacionalinių pajamų) - laikytinas geru derybų rezultatu. Žinia, Europos Parlamentas pirmajame skaityme balsavo už gerokai didesnius asignavimus mokėjimams, tačiau kompromisas, pasiektas su Taryba dėl 2006 m. asignavimų mokėjimams, yra geras pagrindas susitarti ir dėl naujos finansinės perspektyvos 2007-2013 m., o taip pat ir siekiant susitarimo dėl 2007 m. ES biudžeto.

„Omni.lt“ redakcija publikuoja visus Lietuvos politikų pateiktus straipsnius, jų netrumpindama ir neredaguodama. Už straipsnyje išdėstytas mintis atsako politikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų