Šalies vadovas Valdas Adamkus, kol tik bus gyvas ir nesvarbu, kokį politinį postą jis užimtų, niekada neleis, kad Kuršių nerijoje būtų vykdomos nelegalios statybos, tiesiami tiltai ar kasami tuneliai.
Šalies vadovas Valdas Adamkus, kol tik bus gyvas ir nesvarbu, kokį politinį postą jis užimtų, niekada neleis, kad Kuršių nerijoje būtų vykdomos nelegalios statybos, tiesiami tiltai ar kasami tuneliai.
Tai prezidentas pareiškė savaitgalį, viešėdamas Nidoje ir susitikęs su vietos savivaldybės atstovais, panūdusiais gelbėjimo stotyje įrengti kavines.
Kaip savo akies vyzdį Neringą saugantis V. Adamkus net siūlė imtis radikalių priemonių prieš pažeidėjus - nelegalius statinius sulyginti su smėliu buldozeriais.
Nori kavinių
Valstybės vadovas savaitgalį pajūryje lankėsi turėdamas du tikslus - dalyvauti Nidoje rengiamo Tomo Mano festivalio, kurio globėjas jis yra, atidaryme bei apžiūrėti Nidos pagrindinę gelbėjimo stotį - planai dėl šio objekto yra sukėlę didelių ginčų.
Atvyksatančio V. Adamkaus gelbėjimo stotyje laukė UAB "Neringos komunalininkas" direktorius Arūnas Burkšas, kuris žurnalistams pasakojo apie įsiplieskusią polemiką tarp Neringos savivaldybės ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos.
Mat savivaldybė pasišovė renovuoti visas Kuršių nerijoje esančias gelbėjimo stotis, o kai kuriose jų - įrengti restoranus bei kavines.
"Neringa - kurortas, čia plūsta daugybė svečių, tačiau prie jūros net nėra kur normaliai pasysioti. Gelbėjimo stotyse nėra vandentiekio, jos iki 90 proc. yra susidėvėjusios, todėl stotis būtina rekonstruoti. Mes norime, kad šiuose objektuose būtų ir kavinės, kur žmonės galėtų atsipūsti, net žiemą išgerti puodelį arbatos", - idėjas dėstė A. Burkšas.
Tačiau pagal veiklą pajūrio juostoje reglamentuojančius įstatymus, ant kopagūbrio esančioje Nidos gelbėjimo stotyje jokia komercinė veikla neleistina.
A. Burkšo peršamiems planams gelbėjimosi stotyse vykdyti komercinę veiklą griežtai prieštarauja ir Kuršių nerijos nacionalinio parko atstovai, tačiau prieš renovacijas jie nėra nusiteikę.
Pažeidėjų bumas
Kavinių ar restoranų statymui gelbėjimosi stotyse prieštaraujantys gamtosaugininkai būgštauja, kad leidus vystyti komercinę veiklą gali būti tuo piktnaudžiaujama.
Juoba kai ne tik Kuršių nerijoje, bet ir kitose pajūrio vietose jau yra išplitęs nelegalių statybų virusas - kosminiais greičiais augant nekilnojamojo turto kainoms, verslininkai neretai stato ne tokius - didesnius - statinius, nei buvo sutarta.
Panašus precedentas jau yra užfiksuotas Pajūrio regioniniame parke, kai bendrovė pasistatė daug didesnį plotą nei leistina užimančius kotedžus, pakeitė jų išvaizdą. Susimokėjus vos kelis tūkstančius litų siekiančią baudą ir nenugriovus nelegalių statinių ar nelikvidavus pažeidimų, verslininkai vis viena susižeria šimtus tūkstančių ar milijonus litų už parduotus objektus.
Todėl palaiminimas gelbėjimo stotyje vykdyti komercinę veiklą tiek gamtosaugininkams, tiek V. Adamkui atrodė neleistinas dalykas.
Griaus buldozeriais
"Manau, kad nereikia sukurti precedento, kurio dėka viskas būtų paversta komercija. Jei yra alternatyvų, kodėl gi negalima būtų rasti kompromiso, tą reikalą spręsti visiems palankia kryptimi?" - kalbėdamas apie Nidos pagrindinę gelbėjimo stotį siūlė prezidentas.
"Vakarų ekspreso" paklaustas, ar reikėtų politinių sprendimų aukštesniu lygiu, kurie pažabotų nelegalias statybas, verslininkų savivalę iškreipiant prieš tai deklaruotus planus, V. Adamkus buvo griežtas.
"Tada reikia gero buldozerio ir nugriauti tuos pastatus, kurie yra nelegaliai pastatyti! Jokio kito atsakymo iš mano pusės nėra. Turi reaguoti Vyriausybė, jei savivaldybės negali susitvarkyti. Kai yra griaunamas valstybinis turtas, gamta, nieko kito nebeliks, kaip tik žiūrėti į įstatymų pataisas", - atkirto V. Adamkus.
A. Burkšas ilgokai bandė įrodyti, kad gelbėjimo stotyje reikia kavinės, tačiau V. Adamkus principingai laikėsi savo pozicijos ir siūlė vesti derybas tarp institucijų, tačiau komercinę veiklą vystyti ten, kur tai numato įstatymai.
Vėliau, lydimas svitos ir iš Čikagos atvykusių bičiulių, šalies vadovas keliavo prie uragano Anatolijus nugriauto Saulės laikrodžio ant Parnidžio kopos.
Ten jis dar kartą pareiškė, kad jokie tuneliai į Neringą, jokie tiltai nebus statomi tol, kol V. Adamkus liks gyvas.
"Aš prieš bet kokius tunelių ar tiltų statymus. Pastovėkime valandą ar dvi eilėje prie kelto, ir tiek. Jau geriau leisiu kavinę gelbėjimo stotyje statyti, nei tiltą. Juk gamta čia - trapi, ir ji gali būti sunaikinta", - teigė šalies vadovas.
Neringos merui užsiminus, kad kyla problemų dėl keltų, kurie gali nekelti į Klaipėdą tuomet, kai sunkiai suserga žmonės, V. Adamkus atkirto: "Tam yra sraigtasparniai. Aš jums parūpinsiu tokį, kariškius įpareigosime budėti", - sakė jis.
Iš aukšto žvelgdamas į Kaliningrado srityje esantį Grobšto ragą, V. Adamkus prisiminė, kaip šiose vietose dar sovietiniais laikais keliavo ir įklimpo automobiliu.
Vėliau šalies vadovas dalyvavo T. Mano festivalio atidaryme, o šeštadienio popietę grįžo į Palangoje esantį "Auskos" viešbutį. Ilsėdamasis šiame kurorte V. Adamkus plaukiojo baseine bei žaidė lauko tenisą.
Į darbą Prezidentūroje V. Adamkus turėtų ateiti pirmadienį.
Dienraštis „Vakarų ekspresas“