Kol ieško partnerių bendram gyvenimui, visi linkę labiau rūpintis savo išvaizda. Apsigyvenę kartu, abiejų lyčių atstovai atsipalaiduoja ir mažiau skiria dėmesio savo išoriniam žavesiui, nors taip elgtis neišmintinga. Žurnale „Science“ Rebecca Safran ir jos kolegos iš Prinstono universiteto aprašo eksperimentą su šelmeninėmis kregždėmis.
Kaip ir dauguma paukščių bei mažuma žinduolių, kregždės augina palikuonius monogaminėse porose. Kol genetinės analizės metodai neatpigo ir netapo prieinami ornitologams, manyta, jog paukščių monogamija savaime reiškia ir jų ištikimybę, kad uoliai savo jauniklius globojantys patinėliai yra jų genetiniai tėvai.
Dabar aišku, kad paukščių patelės dažnai apgauna patinėlius ir lizduose išperėtų paukščiukų tėvas yra ne tas, kuris juos globoja. Neaišku, kodėl jos taip elgiasi. Galbūt paukščių patelės nerizikuoja susilaukti palikuonių tik su vienu patinėliu todėl, kad negeba įvertinti rizikos ir, norėdamos pratęsti giminę sveikais paukščiukais, renkasi kelis tėvus. Gali būti ir atvirkščiai: puikiai mokėdamos įvertinti patinėlį, pasitaikius tinkamai progai, visada pasirenka pranašesnį už savo nuolatinį gyvenimo partnerį. Šią antrąją hipotezę ir tikrino R. Safran vadovaujami ornitologai.
Paukščio išvaizda gerai atspindi jo savybes. Ryškios ir tankios plunksnos byloja apie gerus genus – stiprią imuninę sistemą, o tai reiškia ir gerą sveikatą. Norėdami padaryti dar geresnį įspūdį, paukščiai stropiai kedena plunksnas. Mokslininkai nusprendė patikrinti, kokią įtaką plunksnų ryškumas daro šelmeninių kregždžių poravimuisi. Pasirinkę laukinių kregždžių koloniją, tyrėjai palaukė, kol paukščiai padės kiaušinius, juos paėmė ir, atlikę genetinę analizę, nustatė, kas su kuo poravosi. Kitaip tariant, išsiaiškino, kiek patelių dėjo kiaušinius su savo nuolatiniais partneriais.
Kregždžių patinėlius suskirstę į tris grupes, jie dažais paryškino vienos grupės kregždžių plunksnas, bespalviu žymekliu antros grupės patinėlius, o trečiosios grupės paukščių nelietė. Kregždės, praradusios pirmojo dėjimo kiaušinius, paprastai deda dar kartą. Šįkart sulaukusios, kol išsiperės jaunikliai, mokslininkai iš lizdų ėmė po paukščiuką ir tyrė, kas jo tėvai. Paaiškėjo, kad patinėliai su dažais paryškintomis plunksnomis ne tik turėjo gerokai daugiau palikuonių, bet ir dažniau buvo su savo išrinktąja patele išperėtų vaikų tėvai. Moralas, bent jau kregždėms, aiškus: norite, kad jūsų antroji pusė būtų ištikima – nepamirškite pasirūpinti savo išvaizda.
Pagal užsienio spaudą parengė Gintaras Aleknonis
www.lrt.lt