Premjeras Algirdas Brazauskas atmeta kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus priekaištus, kad Lietuvos delegacija vizito Maskvoje metu pasiūlė sutartimi įteisinti neva saugų telkinio "D-6" eksploatavimą ir sutiko tuo klausimu bendradarbiauti su Rusija.
"Juokingai atrodytų, jei reikalautume nurašyti 150 milijonų JAV dolerių kainavusią naftos pumpavimo platformą. Šis projektas vykdomas jau šešerius metus, kodėl Valdas Adamkus, būdamas prezidentu ir aplinkosaugos ekspertu, nesiėmė priemonių šiuo klausimu", - spaudos konferencijoje Vilniaus oro uoste trečiadienį (10.22) po vizito į Maskvą sakė premjeras A. Brazauskas.
Jis komentavo trečiadienį rytą transliuotą V. Adamkaus interviu Lietuvos radijui. Savo ruožtu premjero priekaištus po pietų atmetė V. Adamkus.
"Aš nesutinku, kad apie tai nebuvo kalbama. Tas klausimas buvo iškilęs diplomatiniame lygyje. Aš pats esu apie tai kalbėjęs su Kaliningrado srities gubernatoriumi", - žurnalistams po susitikimo su Seimo pirmininku Artūru Paulausku sakė V. Adamkus.
Kadenciją baigęs prezidentas neatsisakė savo kritikos Vyriausybei ir dar kartą pareiškė, jog naftos telkinio statyba yra nepriimtina.
"Iš vienos pusės, prieštaravome, iš kitos pusės, kapituliavome Maskvoje. Mes turime aiškiai pasakyti, kad tas sprendimas (siurbti naftą prie Kuršių nerijos - BNS) yra nepriimtinas", - sakė V. Adamkus.
V. Adamkaus nuomone, gręžinys kelia daug didesnį pavojų nei Būtingės terminalas.
"Kalbėti apie saugų gręžinių eksploatavimą yra nesiskaitymas su realybe. Aš manau, kad didelių tarptautiniu spaudimu mes galime tai sustabdyti", - pažymėjo V. Adamkus.
Po susitikimo su V. Adamkumi Seimo pirmininkas A. Paulauskas pažymėjo, kad reikia sulaukti UNESCO ir Europos Sąjungos ekspertų išvadų dėl ekologinių grėsmių.
"Tik turint abiejų pusių (Rusijos ir Vakarų ekspertų - BNS) išvadas galime priimti sprendimus", - sakė A. Paulauskas.
"Kol nebus išvadų, kad ta statyba saugi, negalima jos tęsti", - pažymėjo Seimo pirmininkas.
A. Paulauskas atsisakė komentuoti premjero A. Brazausko Maskvoje pareiškimus apie bendradarbiavimą su Rusija eksploatuojant telkinį "D-6".
Dabartinis šalies prezidentas Rolandas Paksas trečiadienį žurnalistams priminė, kad dar gegužės mėnesį prašė Lietuvoje viešėjusio UNESCO generalinio sekretoriaus Koichiro Matsuurai (Koičiro Matsurai) pavesti ekspertas įvertinti gręžinio "D-6" eksploatavimo poveikį aplinkai.
Apie premjero vizito Maskvoje rezultatus R. Paksas su A. Brazausku teigė kalbėsiantis ketvirtadienį rengiamame judviejų susitikime.
Vyriausybės vadovo vizitas ir pasisakymai Maskvoje sulaukė ir dviejų opozicinių parlamento frakcijų kritikos.
Premjero vizitą į Rusijos sostinę Maskvą opozicinė Liberalų ir centro sąjunga vadina "nedarančiu garbės Lietuvai".
"Matosi, jog dabartinė vyriausybė nesugeba tinkamai atstovauti valstybės interesų tiek dėl "D-6" telkinio, tiek dėl kitų valstybinių problemų", - trečiadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje pareiškė Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.
"Premjero vizitą į Maskvą pavadinčiau daugiau nusilenkimu praeičiai, nei aiškiu, griežtų ir oriu savo valstybės interesų atstovavimu", - pažymėjo jis.
Opozicinė Tėvynės sąjungos - konservatorių frakcija paragino Vyriausybę nustoti "advokatauti" naftą prie Kuršių nerijos siekiančiai išgauti Rusijos bendrovei "LUKoil", bet siekti sustabdyti pradėtus darbus.
"Apginti Lietuvos interesus šiuo klausimu būtų žymiai lengviau, jei visos politinės jėgos bei valdžios institucijos veiktų sutartinai ir neieškotų, ką dar galėtų nevykusiai apkaltinti dėl savo neveiklumo", - pažymima frakcijos pareiškime.
Lietuvos delegacija Maskvoje susitiko su Rusijos premjeru Michailu Kasjanovu, taip pat su naftos bendrovės "LUKoil" prezidentu Vagitu Alekperovu.
Kaip žinoma, "LUKoil" antrinė bendrovė "LUKoil-Kaliningradmorneft" rengiasi pradėti telkinio "D-6" eksploataciją Lietuvos teritorinių vandenų ir UNESCO Pasaulinio gamtos paveldo objektu paskelbtos Kuršių nerijos pašonėje.
Susitikimų metu premjerai aptarė dabartinę "D-6" telkinio situaciją, taip pat Lietuvos ir Rusijos bendrus veiksmus galimos naftos išsiliejimo avarijos atveju.
Kaip antradienį Maskvoje po susitikimo su A. Brazausku žurnalistams teigė M. Kasjanovas, Lietuvos ir Rusijos susitarimas dėl naftos telkinio "D-6" veikimo ir dėl aplinkos apsaugos avarijos atveju nebus pasirašomas iki telkinio "D-6" eksploatacijos pradžios.
A. Brazauskas su Rusijos naftos koncerno "LUKoil" prezidentu V. Alekperovu pirmadienį jau sutarė parengti dvišalį susitarimą dėl žalos atlyginimo išsiliejus naftai iš planuojamo eksploatuoti naftos telkinio "D-6" Baltijos jūroje prie Lietuvos krantų.
Lietuva ne kartą teikė pasiūlymus bendrai su Rusijos ekspertais atlikti naftos telkinio eksploatacijos poveikio aplinkai įvertinimą, dabartinės Baltijos jūros būklės telkinio teritorijoje aplinkosauginį monitoringą.
Lietuvai kelia nerimą "LUKoil" planai eksploatuoti naftos telkinį, esantį už 7 km nuo Lietuvos teritorinių vandenų bei 22 kilometrų nuo Kuršių nerijos, įtrauktos į UNESCO Pasaulio gamtos ir kultūros paveldo sąrašą.
Telkinį "D-6" ("Kravcovskojė") ketinanti eksploatuoti "LUKoil-Kaliningradmorneft" šiuo metu montuoja naftos gavybos platformą. Telkinio eksploataciją ketinama pradėti kitų metų balandžio mėnesį.
BNS