Smiltynėje įsikūręs Klaipėdos jachtklubas šią vasarą negali pasigirti sulaukiantis daugiau turistų nei praėjusią, bet vis dėlto, jo direktoriaus Kazimiero Kučinsko teigimu, klientų netrūksta.
Jachtklubo vadovas pasakojo, kad iki rugpjūčio 1-osios čia apsilankė 108 užsienio buriuotojų jachtos. "Tai nėra daug. Kol kas dar nepasivijome praėjusių metų skaičiaus. Manau, jog tai iš dalies lėmė tai, kad nemažas kiekis laivelių apsistoja Pilies uoste. Ten yra šiek tiek pigiau, arčiau miesto ir dėl to galbūt patogiau.
Bet sąlygos iš esmės panašios. Buvo ir tokių, kurie pabėgo iš mūsų ten, bet vėliau vėl grįžo. Kiti buriuotojai jachtas laiko Pilies uoste, o sandėliukus nuomoja čia."
Dažniausiai atvykstantieji užsieniečiai - skandinavai, vokiečiai, lenkai, olandai, anglai. Šie paprastai apsistoja dviem trims dienoms ir traukia toliau numatytu maršrutu į Latviją ar Lenkijos miestus, taip pat į Nidą ir atgal. Neretai buriavimo mėgėjai kursuoja po visas Baltijos regiono šalis.
Buriuotojai nereiklūs
Klaipėdos jachtklube stovėjimo kaina priklauso nuo laivo dydžio - parai jachtos metras apmokestinamas keturiais litais. Iš viso čia, per daug nesispaudžiant, gali stovėti apie 70-80 jachtų, bet, K. Kučinsko teigimu, norint galima sutalpinti kur kas daugiau.
"Dažniausiai buriuotojai nėra reiklūs, - sustoję čia ir gyvena savo jachtose arba šalimais pasistato palapines, bet norintiesiems mes galime pasiūlyti nebrangų viešbutuką, skalbyklos paslaugas, reikiamos informacijos apie miestą. Į laivo stovėjimo mokestį įeina ir vanduo, elektra bei apsauga visą parą."
Gyvenimo būdas
Be trumpam apsilankančių užsieniečių, yra ir nuolatinių Jachtklubo klientų, kurie savo laivus čia laiko jau ne pirmą dešimtį metų: vasarą vandenyje, žiemą - ant kranto. Jiems yra taikomi ir kitokie kainų tarifai.
"Vidutiniškai nedidelės jachtos stovėjimas, drauge nuomojant ir sandėliuką, per metus atsieina apie tris tūkstančius litų."
Jachtklube jau 15 metų savo jachtą "Anna" laikantis klaipėdietis Aleksejus pasakojo ją pasistatęs pats.
"Buriavimo jau net nebegaliu pavadinti pomėgiu, - tai gyvenimo būdas", - prisipažino laivo savininkas.
K. Kučinskas taip pat patikino, jog dauguma čia užklystančių buriuotojų yra šio gyvenimo būdo fanatikai.
Nusiskundimų nesulaukia
"Šiuo metu pas mus stovi dvi vokiečių jachtos ir viena norvegų. Dar apie 40-50 lietuvaičių, kurie turi sutartis. Be to, čia glaudžiasi ir kateriai", - pasakojo K. Kučinskas.
Jis džiaugėsi, kad per pastaruosius penkerius jo darbo čia metus nusiskundimų dėl aptarnavimo kokybės nėra sulaukęs. Didesnių nemalonių incidentų taip pat nebūta.
"Kažkodėl atvykusieji užsieniečiai neretai turi neigiamos informacijos apie mūsų jachtų uostelį, bet išvykdami dėkoja, dovanoja suvenyrus ir tikina, jog viskas buvo puiku."
Jis prisiminė, kad prieš dvejus ar trejus metus Jachtklube buvo apsilankiusi jachta iš Japonijos. Direktorius juokavo, kad tuomet teko nemažai pavargti, kol gavo Tekančios saulės šalies vėliavą, mat Klaipėdos jachtklube tradiciškai iškeliamos šalių, iš kurių yra atvykusių jachtininkų, vėliavos.
K. Kučinsko teigimu, daugiau buriavimo mėgėjų suplūsta savaitgaliais. Nemažai jų sulaukiama ir iš kito Lietuvos krašto - Vilniaus, Kauno.
"Ypač daug jachtų buvo praėjusį savaitgalį, mat vyko tradicinė Kuršių marių regata. Mes paprastai globojame varžybų dalyvius - savaitę prieš regatą ir savaitę po Jachtklube jie gali stovėti nemokamai."
Prieglobstis
Jachtklube suteikiama vieta ir besimokantiems buriuoti vaikams. Už simbolinį mokestį klubo "Vėjas" jaunimas nuo 10 iki 20 metų čia įgyja jūrinės praktikos. Trenerio Antano Milvydo teigimu, vaikai mokomi įvairiausių buriavimo gudrybių: kad galėtų paplaukti ir prieš vėją ir pavėjui...
Treneris apgailestavo, kad nuo nepriklausomybės laikų sporto valdininkai nepasirūpino nupirkti nė vieno laivelio - juk vis dėlto viena tokia mokomoji jachta kainuoja nuo 3500 eurų.
Prieglobstį Jachtklubo teritorijoje rado ir Lietuvos jūrų muziejui priklausantis kurėnas, per Atlanto vandenyną plaukusi jachta "Dailė", su kurios savininkais, prasitarė K. Kučinskas, dabar bylinėjamasi.
Beje, Jachtklube stovi pasaulį apiplaukusi jachta "Laisvė". Šią vasarą ji leidžia ant kranto, mat yra remontuojama.
Jachtos populiarėja
Pasak K. Kučinsko, jau yra jaučiamas jachtų populiarumo didėjimas. Žmonės vis dažniau perka naujas, aišku, ir naudotas, ypač iš skandinavų.
"O laikyti tai reikia kur nors, be to, vieta turi būti tam pritaikyta. Pavyzdžiui, tie, kurie nusiperka didesnes jachtas, laiko jas čia - patogiau plaukti į jūrą. Juk Trakuose nelaikysi..." - aiškino Jachtklubo direktorius.
Dažniausiai lietuvių jachtos turi kelis savininkus arba priklauso įmonėms. Asmeninėmis jachtomis daugiau gali pasigirti užsieniečiai.
Dienraštis „Vakarų ekspresas“ (www.ve.lt)