JAV valstybės sekretorius Kolinas Pauelas (Colin Powell) penktadienį su keturių dienų vizitu išvyksta į kelionę po Japoniją, Kiniją ir Pietų Korėją, kurios metu mėgins suderinti šalių pozicijas dėl to, kaip reikėtų sureguliuoti dėl spėjamos Šiaurės Korėjos branduolinės programos kilusį konfliktą.
Vašingtonas iki šiol be jokių regimų rezultatų bando įtikinti didžiąsias regiono valstybes, pirmiausia Kiniją, daryti Šiaurės Korėjai didesnį spaudimą, kad ši atsisakytų savo branduolinio ginklo programos. Šiaurės Korėja sutiktų nusileisti JAV, jeigu šios sutiktų pasirašyti nepuolimo sutartį ir surengti dvišales derybas. Tokiam požiūriui pritaria daugelis regiono valstybių, įskaitant Kiniją ir Pietų Korėją, bet Vašingtonas atkakliai laikosi savo ir siekia spręsti konfliktą daugiašalio proceso pagalba.
Pastaroji krizė kilo praėjusių metų pabaigoje, JAV paskelbus neva Pchenjanas prisipažino vykdąs slaptą branduolinio ginklo kūrimo programą. Vėliau Šiaurės Korėja išsiuntė iš šalies Jungtinių Tautų (JT) branduolinių technologijų inspektorius, nuėmė plombas nuo užkonservuoto reaktoriaus, pasitraukė iš Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties, pagrasino atnaujinti raketų bandymus bei atsisakyti 1953 metų paliaubų susitarimo.
K. Pauelas savo kelionę pradės Tokijyje, į kurį atvyks šeštadienį ir kur, prieš sekmadienį išvykdamas į Kinijos sostinę Pekiną, susitiks su Japonijos užsienio reikalų ministre Joriko Kavaguči (Yoriko Kawaguchi) ir kitais aukšto rango pareigūnais. Pekine jis pasimatys su Kinijos valstybės vadovu Dzian Dzeminiu (Jiang Zemin), labiausiai tikėtinu jo įpėdiniu Hu Dzintao (Hu Jintao) ir užsienio reikalų ministru Tan Dziasiuanu (Tang Jiaxuan).
Savo kelionę po tris Azijos valstybes JAV diplomatijos vadovas baigs Pietų Korėjoje, kur antradienį dalyvaus naujojo prezidento Ro Mu Heno (Roh Moo-hyun) inauguracijoje.
Anot amerikiečių diplomatų, Vašingtonas supranta, kad Ro Mu Henui dabar svarbu sudaryti savo Vyriausybę ir apsispręsti dėl politikos gairių, tad K. Pauelas "neragins jo užimti kokią nors konkrečią poziciją".
Be Šiaurės Korėjos konflikto, per K. Pauelo vizitą daug dėmesio neabejotinai bus skirta ir Irako krizei.
Iki šiol Vašingtonas laikosi skirtingos strategijos Irako ir Šiaurės Korėjos atžvilgiu: neatmeta galimybės panaudoti karinę jėgą prieš Iraką, tariamai vykdantį slaptas cheminio, bakteriologinio ir branduolinio ginklo programas, o Pchenjano krizę bando spręsti diplomatinėmis priemonėmis.
Anot apžvalgininkų, sunkiausias K. Pauelui bus apsilankymas Kinijoje, kur kaip nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė kategoriškai nepritaria Irako konflikto sprendimui iš jėgos pozicijų.
Reuters-ELTA