Europoje paprastai adresato neradus, piniginė perlaida grąžinama siuntėjui. O štai Kalifornijoje "pasiklydę" pinigai patenka į valstybės iždą, kur laukia, kol tas, kuriam jie skirti, pareikš į juos savo teises. Ten pat, į iždą, patenka ir pinigai iš daugiau nei trejus metus "miegančių" banko sąskaitų, kurių savininkų bankams nepavyko rasti.
Pagal JAV veikiančios Nacionalinės nepasigesto turto asociacijos (NAUPA) duomenis, Kalifornijos iždas taip jau sukaupė 3,9 milijardo dolerių.
Prieš perduodant pinigus į Kalifornijos iždą, bankai, pašto įstaigos ir kitos institucijos turėtų pasistengti surasti tikrąjį tų pinigų šeimininką. Arba, kaip sako įstatymas, imtis "protingų priemonių" ieškant kliento. Tačiau ką reiškia "protingos pastangos", įstatymas nepatikslina. Todėl dažniausiai valdininkai apsiriboja socialinio draudimo numerio sutikrinimu su valstijos mokesčių tarnybos duomenimis. Jei aptinkamas naujas adresas, žmogui siunčiamas pranešimas apie jo nepasigestus pinigus.
Vis dėlto ši sistema turi du rimtus trūkumus. Pirmiausia juridiniai asmenys neturi socialinio draudimo numerių, todėl jų net nemėginama ieškoti. Antra, Kalifornijos mokesčių tarnybai formaliai nėra nieko žinoma apie tuos, kurie išvyko iš valstijos. Pagaliau tokioje sistemoje tiesiog neišvengiamos klaidos, kurių, be kita ko, niekas neskuba taisyti - juk jokių sankcijų už nenorą šito daryti įstatymas nenumato, o už perlaidos valstijos aktyvams užlaikymą baudžiama gana griežtai.
Todėl tarp "dingusių be žinios" neretai papuola ne tik eiliniai amerikiečiai, kurių judėjimo po JAV neįmanoma susekti, nes čia nėra reikalavimo registruotis pagal gyvenamąją vietą, bet ir gana žinomi žmonės, kurių gyvenamoji vieta gerai žinoma.
Štai pavyzdžiui milijardierius Eli Broadas nesugebėjo gauti jam kompanijos "Broad Inc." paštu išsiųsto 3 dolerių čekio. Dabar pinigus saugo valstijos iždas ir laukia, kol į juos bus pareikštos teisės. Beje, su milijardieriumi pasielgta dar žmoniškai. Kitoms įžymybėms - be kita ko, visai ne milijardieriams - Kalifornijos iždas skolingas gerokai daugiau.
Į nepasigesto turto biurą pateko honorarai, priskaičiuoti kino kompanijos "Warner Bros." George'ui Clooney (180 dolerių), Meg Ryan (1225 dolerių), Queen Latifah (5126 dolerių), Keithui Richardsui (57 dolerių), režisieriui Ronui Hovardui (690 dolerių), Darylui Hanna (2802 doleriai) ir rašytojui Ray Bradbury (131 doleris). Beje, tai dar ne viskas. Štai Drew Barrymor Kalifornija skolinga 85 dolerių, Kim Bassinger - 504 dolerius, Marlonui Brando - 1647 dolerius, Davidui Copperfieldui - 281 dolerį, Jennifer Lopez - 537 dolerius, Bradui Pitui - 86 dolerius, Keanu Reeves'ui - 86 dolerių, Silvesteriui Stalonei - 5378 dolerių ir Quentinui Tarantino - 34 dolerius. Į valstybinė taupyklę pakliuvo ir 7939 doleriai, kuriuos Stevie Wonderiui siuntė kompanija "Arista Records", ir "pirkėjų kreditai", kuriuos juvelyrinė parduotuvė “Tiffany” suteikė Ozzy Osbourne'ui, Pat Sager, Jennifer Anniston, Nancy Reagan ir Maria Schreider. Paskutinis atvejis ypač linksmas - Kalifornijos iždas įsiskolino 258 dolerius ne kam kitam, o Kalifornijos gubernatoriaus žmonai.
Sąrašuose tų, kurie gali gauti nepasigestus aktyvus - Mikis ir Mini Maus - jų paskutinis adresas užfiksuotas San Chosė - jie turi teisę gauti 171 dolerį iš "CSG Systems Inc.". Betty Crooker iš Sevastopolio gali gauti cheminės valyklos "Vacu-Dry" akcijų, o Jėzui Kristui, kurio paskutinė gyvenamoji vieta Sakramentas, priskaičiuota 28 doleriai iš "Golden 1 Credit Union".
Paveldėtojai galėtų atgauti pinigus iš Richardo Nixono (52,5 dolerio nuo "Pacific Bell"), Franko Sinatros (92 doleriai nuo"Warner Bros.") ir Fernando Damaso (787 doleriai nuo "Universal Studios").
Po žurnalistų atlikto tyrimo paaiškėjo, kad dauguma garsenybių apie priskaičiuotus jiems pinigus net neįtaria. Tačiau netgi sužinoję apie tai, jie vargu ar puls jų reikalauti - vėl dėl nemažos biurokratijos. Nes tam, kad gautų nepasigestus pinigus, jų savininkas turi nugalėti keletą kliūčių, pateikdamas įrodymus, kad jis - tai jis, ir dokumentus, patvirtinančius savo teisę į šiuos pinigus. Visam tam tektų sugaišti ne vieną mėnesį, todėl Elli Broad veikiausiai pamirš apie jam priklausiančius 3 dolerius.
O tai valdžiai gana naudinga - juk į nepasigestų skolų sąrašus kartais patenka ir gana didelės sumos. Štai į Kalifornijos iždą buvo pervesti 369 tūkstančiai 16 dolerių iš Irenos Luker ir Sally Shor sąskaitos Stocktono banke. Pareikalauti pinigus grąžinti sąskaitos savininkės gali bet kada, tačiau iki tol valstija turi teisę elgtis su jais kaip tinkama, kaip ir su kitais milijonais "dingusiųjų", kurių turto bendra suma Kalifornijoje siekia 3,9 milijardo, o JAV - 22,8 milijardo dolerių.
Parengta pagal www.rokfeler.ru