Vakarų naftos kompanijos turi laikytis kūrybiškesnio požiūrio, jeigu jos nori dirbti Rusijos naftos rinkoje, pareiškė pirmadienį kompanijos "Jukos" vadovas Semionas Kukesas.
"Dabar norint bendradarbiauti su Rusijos naftos kompanijomis reikia kūrybinių sugebėjimų", - sakė S. Kukesas per Tarptautinių santykių tarybos Niujorke posėdį.
Kaip pavyzdį galimiems Vakarų partneriams jis pateikė bendrą įmonę, kurią pernai įsteigė Rusijos Tiumenės naftos kompanija ir britų "British Petroleum" (BP), pažymėdamas jos itin sėkmingą verslo plėtros Rusijoje strategiją.
"Kitos didelės naftos kompanijos ne tokios aktyvios kaip BP, - teigė S. Kukesas. - Aš nematau jų siekio tiesti naftotiekius ir didinti gavybą".
S. Kukesas tapo didžiausios Rusijos naftos kompanijos vadovu, kai iš šio posto pasitraukė Michailas Chodorkovskis, kuris praėjusį rudenį buvo uždarytas į izoliatorių, kur laukia teismo dėl kaltinimo keliais ekonominiais nusikaltimais.Nemažai Vakarų kompanijų yra suinteresuotos plėsti savo verslą daug naftos turinčioje Rusijoje, nors vadinamoji "Jukos" byla sukėlė daugeliui investuotojų būgštavimų dėl teisės normų laikymosi ir galimų "didžiojo verslo" persekiojimų Rusijoje.
Pavyzdžiui, JAV "Exxon Mobil Corp." ir "ChevronTexaco Corp." nagrinėja galimybes įsigyti "Jukos" akcijų paketą, o "ConocoPhillips" veda derybas dėl bendrų projektų su "LUKoil".
Kalbėdamas Niujorke "Jukos" vadovas taip pat pareiškė nuomonę, kad iki 2009 metų Rusija užims pirmąją vietą pasaulyje pagal naftos gavybos apimtis, aplenkusi Saudo Arabiją, su kuria kol kas jos abi pirmauja pasaulio rinkoje.
Komentuodamas planus plėsti "Jukos" užsienio operacijas S. Kukesas pranešė, jog tarptautinių projektų nagrinėjimas artimiausiu metu nėra prioritetinis kompanijos uždavinys, bet ji galbūt pradės juos nagrinėti po penkių ar septynių mėnesių.
"Reuters"-BNS