Jungtinių Valstijų pergalė prieš Irako diktatoriaus Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimą gali paskatinti Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong-Ilą (Kim Čen Irą) greičiau sėsti prie derybų stalo ir spręsti dėl šios stalinistinės valstybės branduolinių ambicijų kilusią krizę, pirmadienį (04.14) sakė pareigūnai.
Atsargus Šiaurės Korėjos pareiškimas, rodantis Pchenjano pozicijos pasikeitimą, ir džiugus Jungtinių Valstijų prezidento George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) atsakymas paskatino optimistines viltis, kad diplomatija gali padėti rasti išeitį iš aklavietės.
Dėl karinės pergalės Irake džiūgaujantis G. W. Bushas sekmadienį komentavo dar vieną gerą žinią, kad pavojinga krizė dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos švelnėja.
"Mes darome pažangą Korėjos pusiasalyje", - sakė prezidentas žurnalistams Baltuosiuose rūmuose.
"Aiškiai pasakėme, jog manome, kad geriausia (branduolinio ginklo) platinimo klausimus būtų spręsti daugiašaliame forume. Panašu, kad tai duoda rezultatų, tai labai gera žinia", - sakė jis.
Tai JAV prezidentas pareiškė, kai Šiaurės Korėja šeštadienį paskelbė, kad jos dialogas su Vašingtonu dėl įtariamos Pchenjano branduolinės programos galėtų vykti bet kokia forma, jei šis nutrauktų savo priešišką politiką šios komunistinės šalies atžvilgiu.
Tokį Pchenjano pozicijos pasikeitimą kaimyninės Pietų Korėjos pareigūnai sieja su karu Irake. Staigi JAV kariuomenės pergalė ir Saddamo Husseino režimo žlugimas pribloškė stalinistinę Šiaurės Korėjos vadovybę, sako politikos ekspertai Seule.
"Manau, karas Irake paspartino pokyčius tarptautinėje politinėje arenoje", - sakė nacionalinio saugumo patarėjas Ra Jong-Yilas (Ra Ra Džongilas), kurio žodžius citavo naujienų agentūra "Yonhap".
"Pietų Korėja, atrodo, ima laikytis lankstesnės ir švelnesnės pozicijos dėl dialogo", - pridūrė jis.
Naujienų agentūra "Yonhap" taip pat pranešė, kad Pietų Korėja pirmadienį pateikė Vašingtonui "kelio žemėlapį" dėl Pchenjano branduolinės krizės sprendimo, kuriame reikalaujama įšaldyti Pchenjano branduolinius planus ir atnaujinti kuro tiekimą Šiaurei.
Pietų Korėjos užsienio reikalų ministerija ar JAV ambasada šio pranešimo kol kas nekomentavo.
AFP-BNS