Šiaurės Korėja per pastarąsias 24 valandas paleido vieną savo Jongbjono komplekso branduolinį reaktorių, pranešė JAV pareigūnas.
Tačiau kol kas nėra požymių, kad Pchenjanas, kurio žingsnis dar labiau paaštrins nesutarimus su Jungtinėmis Valstijomis, paleido savo branduolinio kuro perdirbimo įrenginius, sakė pareigūnas, pažymėjęs, kad tai sukeltų dar didesnį susirūpinimą."Šiaurės Korėja paleido savo branduolinį reaktorių Jongbjone", - sakė pareigūnas.Pasak jo, reaktorius, kuris buvo išjungtas 1994 metais, pradėjo veikti per pastarąsias 24 valandas.
"Savaime suprantama, tai ne toks provokacinis žingsnis negu perdirbimo įrenginių paleidimas, tačiau vis dėlto pakankamai reikšmingas", - sakė jis.
Vašingtono nuomone, tai gali būti pirmas Pchenjano žingsnis siekiant pradėti šalies branduolinę programą. Pati Šiaurės Korėja šios informacijos, kuri greičiausiai buvo gauta iš žvalgybos palydovų, kol kas nepatvirtino.
Pasak ekspertų, susipažinusių su stalinistinės Šiaurės Korėjos branduoline programa, reaktoriaus paleidimas leistų gauti sodrintąjį plutonį, tinkamą ginklų gamybai, maždaug per metus.
Seulas į šią žinią sureagavo atsargiai. Šalies Gynybos ministerijos pareigūnai sakė, kad kol kas informacija apie reaktoriaus paleidimą nėra patvirtinta ir jie nepasirengę daryti išvadas.
Krizė dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos kilo spalio mėnesį, kai Vašingtonas paskelbė, jog Pchenjanas pripažino vykdąs urano sodrinimo programą ir taip pažeidžiąs svarbius tarptautinius įsipareigojimus.
Kiek vėliau Šiaurės Korėja išsiuntė iš šalies Jungtinių Tautų branduolinio ginklo inspektorius, pasitraukė iš branduolinės ginkluotės neplatinimo sutarties ir paskelbė, kad yra pasirengusi vėl paleisti uždarytą savo reaktorių, kuris gali gaminti branduoliniam ginklui tinkamą plutonį.
"Reuters"-BNS