Jungtinių Valstijų pateikti įrodymai, jog Irakas turi masinio naikinimo ginklų, yra įtikinantys, Vašingtone pareiškė Lietuvos premjeras Algirdas Brazauskas.
A.Brazauskas kalbėjo žurnalistams trečiadienį po susitikimo su JAV viceprezidentu Richardu Cheney (Ričardu Čeiniu). Susitikime aptarta Irako krizė ir valstybės sekretoriaus Colino Powello (Kolino Pauelo) pranešimas Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje, kuriame jis pateikė faktus, jog Irake yra masinio naikinimo ginklų.
Pasak Lietuvos diplomatų, A.Brazauskas susitikime su R.Cheney pareiškė viltį, jog pateikti Irako grėsmės įrodymai padės konsolidoti tarptautinės visuomenės pastangas panaikinti šią grėsmę.
Kaip pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba, A.Brazauskas susitikime patvirtino, jog Lietuva remia JAV kovoje prieš tarptautinį terorizmą ir yra pasirengusi prisidėti prie tarptautinės koalicijos.
Jis priminė, jog Lietuva yra suteikusi JAV ir kitoms NATO sąjungininkėms savo oro erdvę ir galimybę naudotis oro uostais, taip pat, jog Lietuva jau yra nusiuntusi savo karininkus į centrinę JAV kariuomenės vadavietę, kurioje koordinuojama antiterostinė karinė operacija Afganistane ir vyksta pasiruošimai galimai kampanijai Irake.R.Cheney, pasak Vyriausybės spaudos tarnybos, padėkojo A.Brazauskui už esamą ir būsimą Lietuvos paramą.
JAV ir Lietuvos tarpusavio santykiai susitikime apibūdinti kaip "labai geri".Pasak A.Brazausko, tarptautinis pasitikėjimas Lietuva yra išaugęs, ir jį ypač sustiprino "Lietuvos parodytas nuoseklumas ir principingumas siekiant saugumo ir stabilumo pasaulyje, prisidedant prie tarptautines bendruomenės veiksmų Balkanuose, Afganistane ir kituose regionuose".
Apibūdindamas padėtį Lietuvoje po prezidento rinkimų, A.Brazauskas užtikrino JAV viceprezidentą, kad Lietuva nekeičia savo užsienio politikos prioritetų - narystės NATO ir ES, plėtoti geros kaimynystės santykius su kitomis valstybėmis."Vyriausybė ir politinė situacija šalyje yra stabili", - sakė A.Brazauskas.
Išrinktasis prezidentas Rolandas Paksas bus inauguruotas vasario 26 dieną.kutinę galimybę taikiai nusiginkluoti. Jeigu šalis nepasinaudos šia galimybe, atsakys už visas pasekmes", - teigiama antradienį Irako misijoms Atėnuose, Briuselyje ir Niujorke įteiktame ES demarše.
Jame pabrėžiama, kad Irakas turi visiškai atsisakyti masinio naikinimo ginklų."Tą norime pasiekti taikiu keliu. Tačiau tai bus įmanoma, jeigu Irakas visiškai, besąlygiškai bei nedelsiant paklus visoms susijusioms JT ST rezoliucijoms ir ypač 2002 metų lapkričio 8 dieną priimtai rezoliucijai Nr. 1441. Irakas turi tuoj pat visiškai paklusti joje įtvirtintiems reikalavimams nusiginkluoti", - rašoma ES dokumente.
ES pareiškė visišką paramą JT ginkluotės inspektorių ir Tarptautinei atominės energetikos agentūros (TATENA) vadovams Hansui Blixui (Bliksui) bei Mohamedui El Baradei (El Baradėjui) ir jų misijai, numatytai rezoliucijoje Nr.1441.
Joje primenama, kad JT ST ne kartą įspėjo Iraką, jog jeigu bus toliau pažeidinėjami Bagdadui pateikti reikalavimai, jis susidurs su "rimtomis pasekmėmis".
ES demarše teigiama, kad Irako valdžia privalo neatidėliodama suteikti inspektoriams visą reikalingą ir papildomą informaciją, kurios pasigedo tarptautiniai inspektoriai.
Sausio 27 dieną JT ST pateiktoje H.Blixo ataskaitoje teigiama, kad Irakas nesugebėjo pateikti atsakymų į pagrindinius klausimus, susijusius su jo ginkluotės programomis, ir nepateikė ataskaitos apie juodligės sukėlėjų atsargas, kurias sakė sukūręs, o vėliau sunaikinęs. Irakas taip pat neatsiskaitė už 6,5 tūkst. bombų su cheminio ginklo užtaisais
ES taip pat pabrėžė būtinybę, kad Irakas, įgyvendindamas JT ST rezoliucijas, "visiškai bendradarbiautų su JT, kuri išlieka bendravimo tarp Bagdado ir tarptautinės bendruomenės kanalas".
Prie ES demaršo prisijungė stojimo derybas su ES baigusios Čekija, Estija, Kipras, Latvija, Lietuva, Lenkija, Malta, Slovakija, Slovėnija, Vengrija bei asocijuotos valstybės - Bulgarija, Rumunija ir Turkija.
Lietuva jau praėjusią savaitę paskelbė esanti pasiryžusi prisidėti prie operacijos prieš Irako režimą.
Prezidentas Valdas Adamkus pareiškė, kad Lietuva remia visas įmanomas taikos su Iraku paieškas, tačiau, prasidėjus karinei operacijai, yra pasirengusi suteikti savo pagalbą. Antradienį išrinktasis prezidentas Rolandas Paksas taip pat sakė remiąs Lietuvos valdžios paskelbtą politikos kursą Irako atžvilgiu.
Diktatoriaus Saddamo Husseino vadovaujamas Irakas pastarąjį dešimtmetį kėlė pasaulio susirūpinimą dėl, kaip įtariama, vykdomų masinio naikinimo ginklų programų.
BNS