Dabartinis JAV ir jos sąjungininkų Europoje ginčas tapo toks neregėtai piktas, kad NATO vienybei iškilo rimtas pavojus. Tokią nuomonę straipsnyje, išspausdintame penktadienį (02.21) Vokietijos laikraštyje "Die Welt", išdėstė žinomas JAV politologas Zbigniewas Brzezinskis (Zbignevas Bžezinskis).
Pasak jo, "yra visa virtinė priežasčių, dėl kurių net svarbiausi sąjungininkai tarpusavyje nesutaria. Pirmoji jų susijusi su tuo, kaip pirmą kartą tarptautinėje antiteroristinėje kampanijoje iškilo Irako klausimas. Nuo 2002 metų vasaros buvo teigiama, jog būtina "pakeisti režimą", ir Jungtinės Valstijos jau seniai davė suprasti, kad jos pasiryžusios kariauti pačios vienos".
"Dėl to kilo nepasitikėjimas Amerika visame pasaulyje ir daugeliui susidarė įspūdis, jog vėlesnis JAV sprendimas gauti JT sutikimą jėga nuginkluoti Iraką iš esmės tebuvo farsas, tikintis, kad Saddamas Husseinas vienaip ar kitaip pažeis prisiimtus įsipareigojimus", - rašo autorius.
Z. Brzezinskis mano, jog iš to, kaip Vašingtonas reagavo į Europos abejones dėl jo politikos Irake, susidarė įspūdis, kad kai kurie JAV politiniai veikėjai painioja NATO su buvusia Varšuvos sutartimi.
"Dar blogiau, džiaugsmas Vašingtone, kad Europos šalys tarpusavyje nesutaria dėl Amerikos požiūrio į Irako problemą, pakišo europiečiams mintį apie sąmokslą. Imta įtarinėti Ameriką, kad ji ne tik džiaugiasi Europos nesutarimais. Kai kurie europiečiai net patikėjo, jog JAV, pasiduodama įtakai tų politikų, kurie labiausiai nori karo, faktiškai planuoja didžiąją strateginę pertvarką", - nurodo politologas.
JAV, mano Z. Brzezinskis, "iš esmės jau nusprendė stoti prieš Iraką vienos".
Bet, politologo nuomone, Amerika turės suvokti, jog tuomet jai "teks visos išlaidos ir pokario laikotarpio sunkumai, ką jau kalbėti apie plačiai išplitusį ir vis didėjantį priešiškumą Jungtinėms Valstijoms užsienyje".
"Interfax"-BNS