• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinės Amerikos Valstijos ir vėl atsidūrė ant finansų krizės slenksčio. Šalies finansų ministerija skelbia, kad gegužės pradžioje Kongresui dar kartą teks padidinti didžiausias leistinas užsienio skolos apimtis, kurios jau dabar sudaro fantastinę 6,4 trilijono JAV dolerių sumą, nes priešingu atveju šaliai nepavyks pasiskolinti pinigų senoms skoloms grąžinti.

REKLAMA
REKLAMA

Vasario pabaigoje JAV valstybinė skola sudarė 6,392 trilijono JAV dolerių, t.y. iki Kongreso nustatytos didžiausios ribos liko JAV mastu visai nedidelė 8 milijardų JAV dolerių suma.

REKLAMA

Dabartinis finansų ministerijos vadovas Johnas Snow (Džonas Snou), kaip ir jo pirmtakas, tuomet skatino Kongresą padidinti skolinimosi apimčių ribą. Priešingu atveju valstybei teks naudotis lėšomis iš valstybinio pensijų fondo, kuriame yra 48 milijardai JAV dolerių. Tačiau, sprendžiant iš to, kaip greitai buvo išnaudotas limito padidinimas, kuris sudarė net 450 milijardų JAV dolerių, pensinių lėšų ilgam neužteks.

REKLAMA
REKLAMA

Ministerija teigia, kad vasario mėnesį ėmėsi kelių priemonių, tačiau jų pakaks tik tam, kad 8 milijardų JAV dolerių skolinimosi sumos užtektų iki gegužės vidurio. Kaip pažymi "The New York Post", įvykdyti mokėjimus gegužės pabaigoje nedidinant skolinimosi ribos "nebus įmanoma".

Finansų ministerija oficialiai prašo Kongreso padidinti įstatymais numatytą didžiausią valstybinės skolos ribą, tačiau konkrečios sumos nenurodo. Anksčiau Kongresas svarstė 7,38 trilijono JAV dolerių sumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Agentūra AP pažymi, kad šiuo metu skolinimosi ribos didinimas yra veikiau politinis, o ne ekonominis klausimas. Spėjama, kad Kongresas pritars finansų ministerijos siūlomoms priemonėms. Nors praėjusiais metais, kai tuometinis finansų sekretorius Paulas O'Neillas (Polas O'Nylas) pirmą kartą prašė Kongreso narių padidinti skolinimosi ribą, jo pasiūlymas buvo patvirtintas vos vieno balso persvara.

REKLAMA

Šiuo metu klausimas dėl skolinimosi apimčių didinimo yra glaudžiai susijęs su prezidento George’o W. Busho (Džordžo V. Bušo) pasiūlymais dėl geroko mokesčių sumažinimo, kuris šalies iždui gali atsieiti 350 milijardų JAV dolerių.

Tuo tarpu pranešimas apie tai, kad JAV techniškai nebegali aptarnauti savo užsienio skolinių įsipareigojimų gali sukelti krizę valstybės obligacijų rinkoje, paskolų palūkanų normos sparčiai padidėtų, o pasaulio ekonomikai grėstų naujas rimtas išbandymas. Šiuo metu JAV valstybės obligacijos laikomos viena iš patikimiausių investicijų.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų