• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Niujorkas ir kiti dideli JAV bei Kanados miestai penktadienio rytą lėtai vadavosi iš tamsos gniaužtų po didžiulės avarijos Šiaurės Amerikos elektros energijos tiekimo tinkle.

REKLAMA
REKLAMA

Iki aušros liko vos kelios valandos, tačiau valdžios pareigūnai nėra tikri, ar pavyks atstatyti elektros tiekimą iki darbo dienos ar prekybos vertybinių popierių biržose pradžios.

REKLAMA

Manoma, kad Niujorko metropolitenas galėtų pradėti visiškai veikti tik praėjus kelioms valandoms po elektros tiekimo atnaujinimo, todėl abejojama, ar makleriai galėtų atvykti į darbą, net jei biržos atsidarytų.

Dingusi elektra ketvirtadienį sutrikdė vėlyvo meto prekybą JAV vertybinių popierių biržose - visame regione teko uždaryti kontoras, kuriose buvo sudarinėjami sandoriai.Tačiau penktadienio rytą Niujorko valiutų birža ir "Nasdaq" jau rengėsi eilinei darbo dienai, dėdamos viltis į atsarginius energijos generatorius.

REKLAMA
REKLAMA

Dauguma Volstrite įsikūrusių firmų tvirtino, kad nenumatytiems atvejams skirtos apsaugos priemonės ketvirtadienį suveikė nepriekaištingai, elektros energijos generatoriai dirbo sklandžiai.

Kol kas įprastas elektros tiekimas atnaujintas tik atskiruose Niujorko ir Toronto rajonuose.

Negalutiniais duomenimis, elektros tinklų avariją palietė maždaug 50 milijonų žmonių.

Avarija įvyko ketvirtadienį po 16 val. vietos (23 val. Lietuvos) laiku.

Iš daugelio Niujorko pastatų buvo evakuoti žmonės, sustojo visų rūšių visuomeninis transportas, tūkstančiai keleivių įstrigo metropoliteno traukiniuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šviesoforai neveikia, visame mieste susidarė transporto kamščiai. Milijonams žmonių į namus teko grįžti pėsčiomis ir naktį praleisti baisiame karštyje be oro kondicionierių, šviesos ir televizijos. Nemažai žmonių ir tai nepavyko - jie liko nakvoti mieste ant suoliukų parkuose ar tiesiog ant šaligatvio pasitiesus laikraštį. Sutemus vienintelis šviesos šaltinis gatvėse tebuvo automobilių žibintai.

REKLAMA

Visi svarbiausi Niujorko oro uostai buvo uždaryti kelioms valandoms, lėktuvai, kurie avarijos metu artėjo prie miesto, buvo nukreipti kitur.

Niujorko valstijos gubernatorius George'as Pataki (Džordžas Patakis) valstijoje paskelbė nepaprastąją padėtį.

Keleriopai padaugėjus skambučių, dėl perkrovos rimtai sutriko Niujorko mobiliųjų telefono tinklų darbas.

REKLAMA

Sutrikus tiekimui, keturiose valstijose buvo išjungti devyni branduoliniai reaktoriai, praneša JAV pareigūnai.

Dėl elektros tinklų avarijos buvo nutrauktas Kanados parlamento posėdis Otavoje. Ir čia sustojo traukiniai, buvo atšaukti lėktuvų skrydžiai Toronto ir Otavos oro uostuose, į juos skridę lėktuvai nukreipti kitur. Automobilių tunelis tarp JAV ir Kanados taip pat uždarytas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnai pranešė apie vos kelis rimtesnius incidentus tamsoje paskendusiuose miestuose bei teigė, jog dėl elektros tinklų avarijos niekas nenukentėjo.Pavieniai plėšimo atvejai užfiksuoti Brukline. Čia suimti 26 žmonės.Plėšimų ir vandalizmo atvejų būta ir Otavoje. "Čia rimtai plėšikaujama", - ketvirtadienio naktį sakė miesto policijos vadovas Vince'as Bevanas (Vinsas Bevanas), pateikęs duomenų apie įsilaužimus, išdaužytus langus ir vagystes Kanados sostinėje.

REKLAMA

KOKIA TIKROJI PRIEŽASTIS?

Penktadienio rytą Jungtinės Valstijos ir Kanada vis dar tebebadė viena kitą pirštais, negalėdamos išsiaiškinti, kurioje pasienio pusėje pirmiau ir kodėl sutriko elektros energijos tiekimas.

Kanados ministro pirmininko Jeano Chretieno (Žano Kretjeno) kanceliarija pranešė, kad elektros energijos tiekimas galėjo nutrūkti dėl rimto gedimo Pensilvanijos branduolinėje jėgainėje, o paskui nuvilnijo per visą 9,3 tūkst. kvadratinių kilometrų plotą JAV šiaurės rytuose bei Kanados Ontarijo provincijoje.Tačiau amerikiečiai linkę manyti, kad energijos tiekimas sutriko būtent Kanados pusėje.

REKLAMA

Prieš kurį laiką JAV ir Kanados pareigūnai pranešė, kad į jėgainę prie Niagaros krioklių, Niujorko valstijoje, galėjo trenkti žaibas arba joje kilo gaisras.JAV federalinės energijos reguliavimo komisijos atstovas Bryanas Lee (Brajenas Li) tepasakė tiek, kad Niujorko valstijos jėgainei trumpam nustojus veikti, kilo "elektros energijos atsijunginėjimo banga".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Niujorko energetikos administracijos atstovas paneigė, kad į Niagaros jėgainę buvo trenkęs žaibas.

Pareigūnų akys nukrypo ir į sutrikimus Kanadą ir JAV jungiančių, po Antrojo pasaulinio karo labai išsiplėtusių, aukštos įtampos elektros perdavimo linijų darbe."Mes esam supervalstybė, kurios elektros energijos tiekimo tinklas prilygsta linijoms Trečiajame pasaulyje. Mums reikalingas naujas tinklas, - televizijai CNN teigė Naujosios Meksikos valstijos gubernatorius, buvęs šalies energetikos sekretorius Billas Richardsonas (Bilas Ričardsonas). - Problema ta, jog tinklo perdavimo galingumai yra nepakankami".

REKLAMA

Elektros tinklų operatorių vertinimu, tai didžiausia Šiaurės Amerikos elektros tinklo avarija per visą jos istoriją, nors tikslių duomenų apie jos žalą dar nėra.Pareigūnai skubėjo neigti tuoj po avarijos pasklidusius gandai apie teroro aktą."Tai nebuvo teroro aktas, - pareiškė JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas), tuo metu buvęs Kalifornijoje. - Mes lėtai, bet užtikrintai sprendžiame šią nacionalinio masto problemą".

REKLAMA

Daugeliui miesto gyventojų padėtis priminė rugsėjo 11-ąją.

"Visi tiesiog sugniuždyti, - antrino medicinos sesuo Mary Horan (Meri Horan) , stovėjusi minioje prie "Grand Central" metropoliteno stotelės. - Iškart užplūsta mintys apie rugsėjo 11-ąją".

Panašių avarijų būta 1965 ir 1977 metais. 1965-aisiais didelė JAV šiaurės rytų dalis ir Kanada tamsoje skendėjo 12 valandų. 1977 metais per avariją Niujorko centrą ir Long Ailendo salas aptarnaujančioje pastotėje milijonai žmonių ne tik liko be šviesos, bet ir nukentėjo nuo plėšikų.

EPA-ELTA nuotr.

AFP-"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų