Baltuosiuose rūmuose trečiadienį (06.25) rengiamas JAV ir Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimas, kuriame bus siekiama sušvelninti transatlantinius santykius po nesutarimų dėl Irako.
Tai bus jau trečias viršūnių susitikimas nuo George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) prezidento kadencijos pradžios ir pirmais nuo tada, kai Vašingtonas susipyko su daugeliu Europos sąjungininkių.
Intensyvi susitikimo darbotvarkė turėtų apimti įvairius tarptautinius klausimus, įskaitant Iraką, Artimuosius Rytus, Afganistaną, Balkanus, Kubą ir Iraną, taip pat oro transporto klausimus ir nesutarimus dėl žemės ūkio politikos bei genetiškai modifikuotų produktų. Pasak šaltinių, vadovai taip pat turėtų aptarti bendradarbiavimą teisėsaugos bei kovos su terorizmu klausimais.
Praėjusios savaitės pabaigoje Graikijoje įvyko ES viršūnių susitikimas, kuriame 15 jos narių išreiškė pageidavimą, kad ES ir JAV santykiai būtų plėtojami visose srityse.
ES lyderiai taip pat sutarė, kad norėtų su JAV palaikyti glaudesnius santykius siekiant užtikrinti Europai didesnę įtaką svarbiausiais tarptautiniais klausimais.
Tai bus keblus susitikimas, ypač po to, kai konfliktas Irake išryškino aštrius kai kurių Europos šalių nesutarimus su Vašingtonu (Prancūzija ir Vokietija kategoriškai priešinosi JAV siūlomai įvykių eigai) bei Jungtinėse Valstijose vėl sukėlė nerimą dėl to, jog Europa gali siekti sustiprinti savo autoritetą JAV supervalstybės statuso sąskaita.
JAV vadovaujamus karinius veiksmus tada parėmė Britanija, Ispanija ir būsimoji ES narė Lenkija.
JAV užsienio politikos koordinatorius Javieras Solana (Chavjeras Solana) yra pareiškęs, kad europiečiai neturėtų grįsti savo saugumo vien išskirtine partneryste su Jungtinėmis Valstijomis.
Jis taip pat sakė, kad santykių su amerikiečiais atmosfera dabar akivaizdžiai pagerėjo, todėl su Vašingtonu įmanomos naudingos diskusijos esminiais klausimais.
Kaip teigė Europos diplomatinis šaltinis Vašingtone, susitikime bus labiau siekiama "sustiprinti transatlantinį bendradarbiavimą", o ne vėl įsivelti į ginčus, kilusius prieš karą Irake.
Svarstydami prekybos klausimus, lyderiai neabejotinai aptars ES subsidijas ūkininkams, kurios kelia amerikiečių pasipiktinimą. Vašingtonui tai vienas svarbiausių klausimų siekiant pažangos Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) derybose.
ES ir JAV taip pat nesutaria dėl genetiškai modifikuotų maisto produktų, dėl kurių JAV pažadėjo ir toliau ginčytis su Briuseliu PPO.
Pokalbiuose turėtų būti aptartas ir JAV bei ES oro transporto liberalizavimo planas, kuris pakeistų dabartinius dvišalius susitarimus.
Per viršūnių susitikimą taip pat turėtų būti pasirašytos ES ir JAV sutartys dėl ekstradicijos ir abipusės pagalbos, kurios turėtų padėti kovoti su terorizmu.
G. W. Bushas raudoną kilimą išties ES šiuo metu pirmininkaujančios Graikijos ministrui pirmininkui Costas Simitis (Kostui Simičiui) bei Europos Komisijos pirmininkui Romanui Prodi (Romanui Prodžiui).
JAV delegaciją sudarys keliolika departamentų atstovų ir kitų aukščiausio rango administracijos pareigūnų, tarp jų valstybės sekretorius Colinas Powellas (Kolinas Pauelas) ir prezidento patarėja nacionalinio saugumo klausimais Condoleezza Rice (Kondoliza Rais).
C. Simitį lydės jo vyriausybės nariai, taip pat J. Solana, ES prekybos komisaras Pascalis Lamy (Paskalis Lami) bei transporto ir energetikos komisarė Loyola de Palacio (Lojola de Palasijo).
AFP-BNS