Krašto apsaugos ministro Juozo Oleko teigimu, tikslas ginti Tėvynę įgyvendinamas lengviau, kai jaučiamas natūralus pasididžiavimas Tėvyne.
Dėmesys šalies gynybai, Lietuvos žmonėms, kariui, jaunimui išlieka pagrindinėmis ir prioritetinėmis Krašto apsaugos ministerijos sritimis.
Gerb. Ministre, kokius galėtumėte išvardyti reikšmingiausius savo pasiekimus kadencijos laikotarpiu?
Perimdamas krašto apsaugos sistemos vairą iš bičiulio Gedimino Kirkilo žinojau, kad turiu tik dvejus metus. Kai kam tai gali pasirodyti labai mažai, bet aktyviai ir kryptingai dirbant, tai pakankamas laiko tarpas pasiekti norimų rezultatų.
Kaip reikšmingiausius kadencijos pasiekimus paminėčiau šiuos:
• Dėmesys šalies gynybai – pradėta kariuomenės transformacija, kuri leis Lietuvai turėti ateities, o ne praeities iššūkiams bei grėsmėms pasirengusią kariuomenę, vykdomas perėjimas prie profesionalios kariuomenės.
• Dėmesys Lietuvos žmonėms – Lietuvos kariuomenės karo inžinieriai pradėjo nuosekliai valyti Lietuvos teritoriją nuo užsilikusių Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karų sprogmenų. Per 10 metų tikimasi išvalyti labiausiai sprogmenimis užterštas teritorijas. Kiekvienais metais nuo nesprogusių sprogmenų yra valomi ir Lietuvos teritoriniai vandenys Baltijos jūroje.
• Dėmesys kariui – atlyginimų didinimas, ypač žemesniųjų laipsnių kariams, jų motyvacijos tarnauti ir kovinio pasirengimo stiprinimas.
• Dėmesys jaunimui – jaunuomenės pilietinio ir patriotinio ugdymo stiprinimas, bendrai darbuojantis su Lietuvos šaulių sąjunga, mokyklomis, universitetais, organizuojant bendrus konkursus, renginius, vaikų vasaros stovyklas.
Kokias išskirtumėte prioritetines dabarties ir ateities veiklos kryptis?
Darbai tik pradėti, juos reikia toliau tęsti ir plėtoti. Dėmesys šalies saugumui ir gynybai turi būti nuolatinis ir paremtas atitinkamais finansais.
Lietuvos kariuomenę jau pasiekė naujas transportinis lėktuvas „Spartan“, krizės Gruzijoje metu sėkmingai gabenęs humanitarinę pagalbą ir evakavęs iš konflikto zonos Lietuvos piliečius. Atnaujinami karinių jūrų pajėgų laivai, įsigyjami nauji modernūs šaulių ginklai, stiprinama oro erdvės kontrolė ir stebėjimas.
Deramas dėmesys turi būti skiriamas ir Lietuvos karybos istorijos puoselėjimui, nuolatiniam darbui su jaunimu. Į pilietinio ugdymo procesą turi įsitraukti ne tik Lietuvos šaulių sąjunga ar kitos kariuomenę remiančios visuomeninės organizacijos. Tai turi būti kasdienis darbas mokyklose. Reikia integruoti šį dalyką į bendrąją mokymo programą ir praktinių žinių semtis Lietuvos kariuomenės daliniuose, kurie savo duris jaunuomenei atvers organizuodami jaunojo gynėjo dienas.
Kokie darbai ir išbandymai laukia ateityje?
Pagrindinis tikslas – Tėvynės gynyba. Jis išlieka nepakitęs ir yra lengviausiai įgyvendinamas, kai jaučiamas natūralus pasididžiavimas savo Tėvyne, tvirtas pasiaukojimas ir supratimas. Kai jaučiamas tvirtas gynybinės NATO šeimos bendrystės jausmas. Kai klausiama, ne ką Tėvynė man gali duoti, bet ką aš galiu jai paaukoti. O pagrindo ja didžiuotis yra. Tai ir jos žmonių susitelkimas, prisikėlimas sunkiausios priespaudos metu, iškentėtos tremtys ir sugrįžimai namo, šiandieniniai Lietuvos mokslo, kultūros, meno pasiekimai, na ir, žinoma, jos motyvuota, tvirta ir profesionali kariuomenė. Todėl šios kariuomenės tolesnis stiprinimas yra vienas iš tvirtų Lietuvos visuomenės progreso atspirties taškų. Kiekvienam, kuriam lemta nors kiek prisiliesti prie jo, tai yra didelė garbė.
Didžiuojuosi, kad tokia tarnystė man buvo suteikta, vertinu jos metu sutiktus Tėvynei pasišventusius žmones, kurie rūpinasi visų mūsų saugumu.
Kalbino Raimonda Opulskienė
Interviu spausdintas „Mūsų balsas“, 2008 m. rugsėjo 5 d., Nr. 3.