Malaizijos ministras pirmininkas Mahathiras Mohamadas, sulaukęs griežtos kritikos dėl praėjusios savaitės pasisakymo apie žydus, pirmadienį (10.20) užsipuolė turtingas šalis. Jis teigė, kad jos mėgina išnaudoti besivystantį pasaulį, primesdamos jam nepalankius susitarimus dėl prekybos.
Po 22 metų valdžioje iš politikos pasitraukiantis Mahathiras Mohamadas viename iš paskutinių didelių tarptautinių susirinkimų pareiškė, kad praėjusį mėnesį derybos dėl pasaulinės prekybos žlugo, nes jų darbotvarkė buvo palanki daugiausiai turtingoms Vakarų šalims.
"Mes esame pasirengę leistis išnaudojami, tačiau tik sąžiningai išnaudojami", - teigė jis susitikime su verslo atstovais, surengtame per Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių viršūnių suvažiavimą.
Malaizijos lyderis, kurio pasisakymai neretai vertinami prieštaringai, neužsiminė apie audringos reakcijos sulaukusį praėjusios savaitės komentarą, kad dideles Vakarų valstybes kontroliuoja žydų lobistai. Baltieji rūmai šį pasisakymą pirmadienį pasmerkė kaip "persmelktą neapykantos". Per Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) susitikimą Mahathiras Mohamadas ir JAV prezidentas George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) atsidurs vienoje salėje. JAV pareigūnai leido suprasti, kad tokius pareiškimus G. W. Bushas gali ir viešai pasmerkti.
Mahathiras Mohamadas sukėlė visuotinį pasipiktinimą, kai praėjusią savaitę islamo šalių lyderių suvažiavime pareiškė, kad žydų įtaka pasaulyje yra neproporcingai didelė.
"Europiečiai nužudė šešis milijonus žydų iš dvylikos. Bet šiandien žydai valdo pasaulį per kitus", - sakė jis.
Malaizijos pareigūnų teigimu, premjero žodžiai buvo išimti iš konteksto, o pagrindinė jo kalbos mintis buvo ta, jog arabai turėtų nutraukti beviltišką kovą ir imti siekti taikos.
Jungtinės Valstijos, Izraelis ir Europos Sąjunga (ES) apkaltino Mahathirą Mohamadą antisemitizmu. Jis praėjusią savaitę į tai atsakė kaltinimu, kad jie taiko dvigubus standartus.
"Tai ne pirmas kartas, kai jis paskelbia pasibaisėtinus pareiškimus, tos pastabos persmelktos neapykantos", - teigė Baltųjų rūmų atstovas spaudai Scottas McClellanas (Skotas Maklelanas) žurnalistams, rašantiems apie G. W. Busho kelionę.
"Visų tikėjimų žmonės turėtų pasmerkti tokius pasibaisėtinus pasisakymus", - sakė jis.
Mahathiras Mohamadas, gimęs, kai Malaizija dar buvo Britanijos kolonija, vis būgštauja, kad šalis vėl gali būti ekonomiškai kolonizuota.
Pirmadienį jis palygino pasaulinės laisvosios prekybos siekį su kolonijine era, kai turtingos šalys karine jėga užsitikrino teises prekiauti su besivystančiu pasauliu.
"Šiandien mes negalime paprasčiausiai siųsti kovinių laivų ir tokiu būdu užsitikrinti prekybos su kuria nors šalimi. Todėl mes turime PSO (Pasaulio prekybos organizaciją) bei darbotvarkę, kuri naudinga tik ją pasiūliusiems žmonės, tiksliau, turtingoms valstybėms", -tvirtino jis.
"Reuters"-BNS