• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

užsienio atstovų maždaug lygiomis dalimis - per pusę - Lietuvoje valstybei priklausančius objektus privatizuoja investuotojai iš Vakarų Europos bei NVS šalių.

REKLAMA
REKLAMA

"Dabartinę privatizavimo situaciją atspindi tai, kad tarp užsienio investuotojų maždaug po lygiai privatizuoja Vakarų Europos ir buvusios Tarybų sąjungos atstovai", - “Eltai” sakė Valstybės turto fondo (VTF) Privatizavimo direktorius Antanas Malikėnas.

REKLAMA

Pasak jo, privatus kapitalas ateina ten, kur yra palankiausios sąlygos verslui, - kur mažesni mokesčiai, stabilesnė teisinė aplinka.

"Galbūt į tuos apribojimus kol kas mažiau žiūri kaimynai iš Rytų, tačiau vakariečiams tai yra labai svarbus veiksnys pasirenkant. Turint galvoje, kad ES nacionalinis faktorius suniveliuojamas ir visi tampa pakankamai lygiais žaidėjais, šalių mokestiniai, konkurencijos ir kiti klausimai yra "subendravardiklinami", investicijų pritraukimą lems darbo jėgos kaina, kvalifikacija", - mano A. Malikėnas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo nuomone, jei Lietuva sugebės pasiūlyti patrauklias investicijų sąlygas, ji pritrauks investuotojų.

Praėjusiais metais Lietuvoje buvo sudaryti 963 privatizavimo sandoriai už 348,68 mln. litų, iš kurių didžiausi buvo Lietuvos žemės ūkio banko pardavimas Vokietijos bankui "Nord/LB" (76,01 proc. mūsų šalies banko akcijų paketas parduotas už 71 mln. litų) bei 34 proc. "Lietuvos dujų" akcijų pardavimas Vokietijos konsorciumui, sudarytam iš E.ON Energie" bei "Ruhrgas" kompanijų, už 115,8 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lygiai tokį pat "Lietuvos dujų" akcijų paketą dabar yra pasiryžusi įsigyti Rusijos kompanija "Gazprom".

Vienoje didžiausių Lietuvos įmonių - "Mažeikių naftoje", beje, pernai vakarietišką kapitalą (kompaniją "Williams") pakeitė rusiškasis (Rusijos kompanija "Jukos"). Prieš kelerius metus Lietuvos naftos bendrovė buvo privatizuota ne per VTF, o Ūkio ministerijai tiesioginių derybų būdu išrinkus investuotoją.

REKLAMA

VTF Privatizavimo direktoriaus nuomone, šiemet privatizavimo rezultatai priklausys nuo to, kaip sklandžiai eisis darbai.

"Jei viskas bus gerai, metai gali būti labai "derlingi", nes numatoma privatizuoti skirstomųjų tinklų, kai kurias kitas energetikos, alkoholio įmones, "Lietuvos avialinijas", - sakė A. Malikėnas.

REKLAMA

Iš viso praėjusiais metais turto yra privatizuota 25,48 proc. mažiau nei prieš metus, buvo sudaryti 842 privatizavimo sandoriai už 467,951 mln. litų.

Privatizavimo procesas Lietuvoje yra dviejų etapų. 1991-1995 metais buvo vykdomas valstybės turto privatizavimas už investicinius čekius, o užsienio investuotojai galėjo dalyvauti privatizavimo procese už grynuosius pinigus. Antrojo etapo metu, kuris prasidėjo 1995 metais, valstybės turtas privatizuojamas už grynuosius pinigus.

Paskutinį kartą Vyriausybė privatizuojamų objektų sąrašą papildė maždaug 300 naujų objektų. Šių akcijų nominali vertė ir nekilnojamojo turto objektų likutinė vertė sudaro per 785,5 mln. litų.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų