Atsirado kompiuteris mūsų kaime ne taip seniai ir, aišku, pirmiausia mokykloje, nes ji yra šviesos, visų naujovių židinys. 1995 metais Labučių pagrindinės mokyklos fizikos-informatikos mokytojas Vytautas Vaičaitis atvėrė duris į visiškai naują pažinimo erdvę, kurios centre – paslaptingasis kompiuteris.
O 1997 metais šioje mokykloje net kompiuterininkų klubas įsikūrė. Noras susipažinti su naujausiomis informacinėmis technologijomis iškart į klubą pritraukė daug jaunimo, o ir vyresnio amžiaus žmonėms buvo labai įdomu. Labutiškiai, turėdami visą kompiuterių klasę, internetą, aktyviai dalyvaujant mokyklos bendruomenei, pradėjo rengti įvairius projektus, dalyvauti konkursuose.
Kitas kaimo šviesuolių centras – Sidabravo vidurinė mokykla. Kadangi joje įkurtas ir veikia Radviliškio rajono Prancūzų kultūros centras, tai internetu moksleiviai toliau sėkmingai gilina prancūzų kalbos žinias, plečia savo akiratį apie Prancūziją. Šioje mokykloje prancūzų kalba yra pagrindinė užsienio kalba, jai skiriama daug dėmesio, kasmet po keletą moksleivių pasirenka prancūzų kalbos studijas ir toliau sėkmingai mokosi bei gilina žinias šalies ir netgi užsienio aukštosiose mokyklose. Sidabravo vidurinė mokykla yra visiškai kompiuterizuota, joje įdiegta net elektroninė pažymių knygelė.
Sidabravo miestelis yra užmezgęs glaudžius tarpusavio bendradarbiavimo ryšius su Prancūzijos Saint Seine l’Abbaye komuna, tad labai naudinga bendrauti elektroniniu paštu su jais. Kasmet yra keičiamasi vizitais tarp komunų. Internetu vyksta bendravimas, dalijamasi patirtimi, įspūdžiais iš kelionių, skaitoma pati naujausia spauda.
Sidabravo kaimo bendruomenei laimėjus ALF organizuoto „Žingsniai skaitmeninių bendruomenių Lietuvoje link“ konkursą, šioje mokykloje sėkmingai vyko informacinių technologijų mokymai: kaip valdyti kompiuterį, naudotis tekstų redaktoriumi, elektroniniu paštu ir internetu. Vienas iš šio projekto keliamų tikslų ir buvo sudaryti sąlygas bendruomenės nariams įgyti ir tobulinti naudojimosi kompiuteriu ir informacinio raštingumo įgūdžius. Taip pat padėti bendruomenei skleisti informaciją apie savo veiklą, užmegzti ryšius su kitomis bendruomenėmis, keistis patyrimu. Bendruomenės nariai, pritaikydami savo žinias, panaudodami kompiuterius ir internetą, renka ir kaupia informaciją apie žemės ūkį, kaimo turizmą ir verslo paslaugų teikimą.
Sidabravo kaimo bibliotekoje yra atskira interneto prieiga visiems bendruomenės žmonėms. Daugiausia lankosi jaunimas, domisi naujovėmis, žiniomis, užeina ir vyresnio amžiaus lankytojų.
Interneto galimybės beribės. Tai tiesiog kažkas nerealaus – gyveni kaime, o gauni visą naujausią, aktualiausią, reikalingiausią informaciją, tvarkai banko sąskaitas, mokesčius, susirašinėji ir t.t. Žemdirbius dominanti informacija – Žemės ūkio ministerijos svetainėje, apie kultūrą – „Muza.lt“ svetainė ir t.t. Labai informatyvus ir mūsų rajono savivaldybės puslapis. Ir tik internetas padėjo sužinoti ir nustebti, koks turtingas Radviliškio rajonas – didžiausias Baltijos šalyse geležinkelio mazgas, Burbiškio parkas, Kleboniškio muziejus, draustiniai, paminklai, švenčių anonsai.
Viešas priėjimas prie interneto sustiprino poreikį, kad ši paslauga ir namuose būtina, ypač jeigu yra moksleivių, studentų. Šiuolaikinis žmogus smalsus ir imlus naujovėms. Internetu užmezgamos naujos pažintys, palaikomi ryšiai su jau esamais draugais.
Informacinės technologijos padeda kaimo bendruomenei dalyvauti intelektinės visuomenės veikloje, stiprina poveikį sociokultūrinei aplinkai. Skaitmeninės bendruomenės padeda ir jaunuoliams, turintiems protinę ir fizinę negalią specifinių ir bendrųjų gebėjimų ugdymui, skatina juos domėtis ir palengva integruotis į visuomenę.
Ir vis dėlto, kaime kompiuteris – dar naujas dalykas. Daugelis vyresnio amžiaus žmonių yra tik girdėję apie jį, o poreikio naudotis kompiuteriu nejaučia ir nepasigenda. Sako – čia jaunimui. O tie, kas pamėgina, kas pajunta greit pasiekiamų žinių skonį – lyg ir užhipnotizuojami tolesniam naujovių poreikiui, tobulėjimui.
www.bendruomenes.lt