Trys Irako delegatai antradienį (07.22) kreipsis į Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybą, svarstysiančią šios šalies atstatymo klausimus. Taryba nespręs dėl to, ar kalbėsiantys irakiečiai atstovauja laikinajai vyriausybei ir ar jie galės užimti Irako atstovų vietas Jungtinėse Tautose.
Tačiau patys irakiečiai, dirbantys neseniai JAV suformuotoje 25 narių Irako valdančiojoje taryboje, gali pamėginti pasiskelbti naująja Irako vyriausybe, sakė diplomatai. Jie nurodė, kad toks pareiškimas tikriausiai nebus paremtas.
Nors Saugumo Tarybos nariai nekantriai laukia, kol Bagdade valdžią perims irakiečiai, politines Irako išeivių grupuotes vienijančio Irako nacionalinio kongreso vadovo Ahmedo Chalabi (Ahmedo Čalabio) dalyvavimas neišvengiamai sukels tam tikrą nuostabą.
A. Chalabi yra susijęs su Pentagonu, todėl jis gali sustiprinti abejones dėl naujosios institucijos nepriklausomybės, nes pats, sakė diplomatai.
Irakiečių delegacijai vadovauja 80 metų Adnanas Pachachi (Adnanas Pačačis), kuris prieš Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) partijos "Baath" atėjimą į valdžią (1968-aisiais) buvo šalies užsienio reikalų ministras. Joje taip pat yra Akila al-Hashimi (Akila Hašimi), kuri S. Husseinui valdant buvo vidutinio rango diplomatė ir Užsienio reikalų ministerijoje sprendė JT klausimus. Ji yra viena iš trijų Irako valdančiojoje taryboje dirbančių moterų.
A. Chalabi vos neatšaukė savo kelionės, kai sužinojo, kad į Saugumo Tarybą kreipsis tiktai A. Pachachi. Ispanijos užsienio reikalų ministrė Ana Palacio (Ana Palasio), kurios šalis šiuo metu vadovauja Saugumo Tarybai, dėl procedūros derėjosi iki paskutinės minutės.
Vis dėlto JT generalinis sekretorius Kofi Annanas (Kofis Ananas) pirmadienį sveikino JAV ir Didžiosios Britanijos sprendimą įsteigti Irako valdančiąją tarybą. Žurnalistams jis sakė, kad jo pasiuntinys Bagdade Sergio Vieira de Mello (Serchijus Vjeira de Melas) patikino jį, kad taryba atstovauja " platiems" Irako visuomenės sluoksniams.
JAV prezidento George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) administracija stengiasi įtikinti pasaulio valstybes atsiųsti į Iraką savo taikdarių. Prancūzija, Indija, Rusija ir Vokietija yra nurodžiusios, kad kariams nusiųsti ir kitokiai pagalbai suteikti reikės atitinkamų JT įgaliojimų.
"Reuters"-BNS