Jau pirmosiomis karo Irake valandomis Lietuvos ir pasaulio interneto portalai buvo pajutę išaugusį lankytojų srautą. Internautų bumą pajuto ir karą pradėjusios šalies JAV interneto svetainės. Atlikto tyrimo duomenys rodo, kad pirmą kartą Amerikos gyventojai taip aktyviai sekė naujienas internete.
Interneto tyrimų kompanijos “Pew Internet & American Life Project” šių metų kovo 20-25 dieną atlikta apklausa rodo, kad daugiau negu trys ketvirtadaliai (77 proc.) amerikiečių naudojosi internetu vienaip ar kitaip su karu Irake susijusiai veiklai.
Palyginimui galime pasakyti, kad po tragiškų rugsėjo 11 dienos įvykių 69 proc. internautų ieškojo su teroro atakomis susijusios informacijos ir naujienų.
Elektroniniu paštu karo tematika naudojosi iš viso 55 proc. Amerikos interneto vartotojų. 29 proc. elektroninių laiškų turinio sudarydavo patriotiniai sentimentai, 18 proc. - diskusijos apie karą su draugais, 17 proc. - užsakytos naujienų portalų žinios. Nemažai el. pranešimų paštu siuntinėdavo ir karą Irake remiančios bei jam oponuojančios organizacijos (7 proc. ir 10 proc. visų laiškų).
Šiek tiek daugiau - 56 proc. - visų Amerikos internautų pasauliniu tinklu naudojosi su karu susijusiai informacijai ar naujienoms gauti. Daugeliui žmonių interneto ryšys leido neatsilikti nuo karo eigos ir sužinoti pačias karščiausias žinias iš Irako.
Tarp labiausiai karo metu lankomų tinklapių pirmavo tradicinių žiniasklaidos priemonių - televizijos ir laikraščių - svetainės. Trečioje vietoje liko JAV vyriausybės tinklapiai, ketvirtoje - užsienio naujienų agentūros. Dažniausiai internete amerikiečiai domėdavosi karo naujienomis (44 proc. visų interneto vartotojų), sekdavo finansų rinkos reakcijas (23 proc.), ieškodavo informacijos apie Iraką ir jo žmones (15 proc.), skaitydavo, kaip pasiruošti teroro atakoms (9 proc.), pasirašinėdavo peticijas už arba prieš karą Irake (6 proc.), diskutuodavo apie karą pokalbių svetainėse (6 proc.).
Tyrimo autoriai pažymi, kad interneto lankomumas po karo Irake pradžios buvo daug kartų didesnis nei po 2001-ųjų rugsėjo 11 dienos teroristinių išpuolių. Pavyzdžiui, internetą, kaip pagrindinį žinių apie karą šaltinį, įvardijo net 17 proc. Amerikos internautų, o po rugsėjo 11 dienos įvykių jų buvo tik 3 proc. “Pew Internet & American Life Project” duomenimis, pirmą kartą per paskutinius trejus metus tiek daug žmonių taip aktyviai sekė naujienas internete. Paprastomis dienomis žinias elektroniniuose laikraščiuose skaito 24-26 proc. Amerikos interneto vartotojų, tačiau karo metu jų buvo per 30 proc., o prieš pat karo pradžią - net 37 proc.
Nors naujienų portalų lankytojų srautai ir buvo išaugę, internetas vis tiek užėmė paskutinę vietą tarp kitų žiniasklaidos priemonių. 89 proc. visų JAV gyventojų ir 87 proc. visų interneto vartotojų pripažino, kad daugiausiai žinių apie karą Irake jiems suteikė televizija, po jos - laikraščiai ir radijas. Tačiau kaip didelius interneto privalumus beveik visi Amerikos internautai įvardijo galimybę gauti žinias iš įvairių šaltinių bei rasti skirtingus nuo tradicinės pozicijos požiūrius. Paradoksiška, bet tik 17 proc. internete naršiusių respondentų patvirtino, kad jie aptiko skirtingas nuomones nuo tų, kurias jau buvo girdėję per televiziją ar skaitę laikraščiuose.
Tyrimo autoriai taip pat pažymėjo, kad šiek tiek skyrėsi karo Irake šalininkų ir oponentų internetinė veikla. Karo priešininkai labiau domėjosi Irako žmonių gyvenimu, dažniau diskutuodavo apie karą el. paštu, ieškodavo alternatyvių žiniasklaidos šaltinių ir karui oponuojančių organizacijų tinklapių. Taip pat jie aktyviau bendraudavo su išrinktais politikais el. paštu ir ieškodavo internete informacijos, kaip patys galėtų pasireikšti viešajame gyvenime.
Pagal “Pewinternet.org” parengė Indrė Kochmanaitė