Didžioji Britanija negali paaiškinti Jungtinėms Valstijoms, kaip ji sužinojo apie Irako ketinimus įsigyti didelį kiekį urano iš Nigerio, nes šią informaciją Londonas gavo iš trečiosios šalies, pirmadienį (07.14) sakė britų užsienio reikalų sekretorius Jackas Straw (Džekas Stro).
Toks J. Straw pareiškimas ir atsisakymas įvardyti informaciją suteikusią šalį greičiausiai dar labiau paaštrins artimų sąjungininkų - Londono ir Vašingtono - nesutarimus dėl žvalgybos duomenų, kuriais buvo pasinaudota dar prieš Irako konfliktą.
Be to, šis klausimas gali gerokai aptemdyti ketvirtadienį Vašingtone įvyksiantį britų premjero Tony Blairo (Tonio Blero) ir JAV prezidento George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) susitikimą. Vykdamas į Rytų Aziją, T. Blairas ketina trumpam sustoti Vašingtone, kad susitiktų su JAV vadovu ir padarytų specialų pranešimą Kongrese.
Duodamas interviu BBC radijui, J. Straw toliau laikėsi oficialios Britanijos pozicijos dėl Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) cheminių, bakteriologinių ir branduolinių ginklų, apie kuriuos buvo rašoma praėjusių metų rugsėjį britų vyriausybės paskelbtame ir daug diskusijų sukėlusiame 50-ies puslapių dosjė.
"Mes tikime žvalgybos informacijos, kuria remiantis buvo suformuluoti teiginiai, pateikti rugsėjo 24-os dienos dosjė, patikimumu", - sakė jis interviu radijo programai "Today", atsakydamas į klausimą, ar apie planuojamą Irano ir Nigerio sandorį surinkta informacija ir toliau laikoma patikima.
Tačiau J. Straw pridūrė, kad Britanija neturi teisės nurodyti informacijos šaltinio Jungtinėms Valstijoms, nes "ryšių su užsienio žvalgybos tarnybomis taisyklės yra tokios, kad ta informacija priklauso jiems. Antrosios (šalies) žvalgybos tarnyboms ji nepriklauso, todėl jos negali perduoti informacijos trečiajai šaliai".
G. W. Bushas sausio mėnesį savo metinėje kalboje apkaltino Iraką dėl ketinimų įsigyti urano iš Afrikos. Šiais teigimais buvo remiamasi vėliau pradedant karą su Saddamo Husseino režimu.
Tačiau praėjusį šeštadienį Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) išreiškė abejones dėl šių kaltinimų pagrįstumo ir apgailestavimą, kad jie iš viso buvo įtraukti į prezidento metinę kalbą.
AFP-BNS