Ar lengva sužinoti, kas ir ką stato senamiestyje ir kada statybas ketinama užbaigti? Kur kreiptis, norint išsiaiškinti, ar pro langus patenkančios šviesos staiga neužgoš koks senamiesčio stogų fone netikėtai iškilęs šiuolaikinės architektūros inkliuzas?
Kultūros vertybių, kurių didžiausia turbūt yra vientisa Vilniaus senamiesčio erdvė, apsaugai pastaruoju metu skiriama daug gražių ir skambių kalbų tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų - visą mėnesį truko “Europos paveldo dienų 2003” renginiai, kurių tema - "Istoriniai miestai: sena ir šiuolaikiška", o rugsėjo 23-26 d. Vilniaus meras Artūras Zuokas apie vilniečių pasiekimus pasakos Graikijos Rodo mieste vykstančiame tarptautiniame simpoziume "Gyvasis paveldas. Švietimas ir mokymas kultūros paveldo apsaugos ir valdymo srityje".
Teko laimė (o gal nelaimė) gyventi toje saugomoje ir puoselėjamoje erdvėje - tegul ne jos centre, o vakariniame pakraštyje - pro senamiesčio langus matyti kitoje gatvės pusėje besidriekiantys Naujamiesčio masyvai, pradėti statyti XIX a. pabaigoje ir patys greitai nusipelnysiantys architektūros ir istorijos paminklų statuso.
Kokia paini ir sudėtinga senamiestyje vykdomų statybų tvarka, kokia miglota architektūrinė terminija, sumaniai manipuliuojant leidžianti mansardinį aukštą paversti pustrečio aukšto priestatu, kokie neaiškūs statybas užsakančiųjų, projektus aprobuojančiųjų, darbus vykdančiųjų ir prižiūrinčiųjų santykiai bei ryšiai, tenka aiškintis jau trečius metus, tačiau iki šiol sunku suvokti, kas už ką atsakingas ir kur paprastas pilietis, įsiklausęs į Vilniaus mero raginimą būti neabejingam savojo miesto paveldui, turi kreiptis.
Vilniaus senamiestis baigiasi Teatro gatve - ši nedidelė vienpusio eismo gatvė per keletą metų pasipuošė didingais žinomų užsakovų ir nežinomų architektų šedevrais, iš žemutinės Vilniaus senamiesčio dalies atrodančiais kaip grėsminga naujoji Vilniaus siena, sauganti netoliese buvusių evangelikų reformatų kapinių rimtį bei vis labiau griūvančius, berods šiai bendruomenei priklausančius kokio XVIII-XIX a. sandūros pastatus.
Prieš porą mėnesių visai greta šių buvusios Vilniaus šlovės liudininkų atsirado žalios tvoros su užrašu “Masyvas”, o už jų prasidėjo aktyvus statybinis gyvenimas, trunkantis nuo aušros iki sutemos, o prieš kiek laiko šurmuliavęs net ir nakčia. Pažvelgus pro plyšį žiojinti didžiulė duobė su didingais pamatais sužadino smalsumą - kas čia statoma, kaip tas “kas” atrodys ir kada turėtų būti užbaigtas.
Savaitgalį stebėjęs sparčiai vykdomus darbus, pirmadienį (09.15) kreiptis į Vilniaus plėtros departamentą - būtent čia po skandalingų 2002 metų įvykių, kai STT demaskavo kyšį paėmusį Vilniaus statybos inspekcijos vyr. inspektorių, išduodami leidimai statyti ir derinami statinių projektai. Ryžausi parašyti elektroninę žinutę vieninteliu nurodytu Miesto plėtros departamento Kultūros vertybių skyriaus darbuotojų sąrašuose http://www.vilnius.lt/new/vadovybe.php?open=149&inst=05&skyrius=0505 esančiu adresu, klausdamas, kur reikėtų kreiptis piliečiams, norintiems susipažinti su Vilniaus senamiesčio teritorijoje vykdomų statybų projektais.
Nesulaukęs atsakymo, panašaus turinio laiškelį nusiunčiau Departamento sekretoriatui, o po pusvalandžio sugalvojau kreiptis ir į Lietuvos kultūros vertybių apsaugos departamento http://www.heritage.lt/apie_darbuotojai.htm referentę, kuri iš karto atsiliepė, patardama skambinti į Kultūros vertybių apsaugos departamento Vilniaus teritorinį padalinį tel. 2731024 arba kreiptis el. paštu [email protected].
Vilniaus teritorinis padalinys iki penktadienio priešpiečių neatsiliepė - gal jo darbuotojai kur nors drauge saugojo kokį paveldo fragmentą. Tada ryžausi užsukti į tą patį Plėtros departamentą, kuris, ko gero, jau gyvena išsikraustymo į būsimą Vilniaus Manheteną nuotaikomis. Prieš tai telefonu sužinojau, kad kreiptis reikėtų į 107 kabinetą. Čia pasibeldęs patyriau, kad geriau projekto ieškoti Gedimino 24, nes pagal registrą, kuris, beje, prieinamas visiems www.vilnius.lt lankytojams, jokiems statybos darbams Teatro gatvėje Plėtros departamento leidimai nėra išduoti.
Sekretoriate paaiškino, kad leidimai statyti Vilniaus plėtros departamente išduodami nuo 2002 m. liepos 1 dienos, ir patarė kreiptis Kultūros vertybių skyriaus specialistą. Šis pažadėjo pirmadienį pasiteirauti Miesto teritorijų architektų poskyrio vyr. specialisto Arūno Žemelio ir pasistengti surasti projektą, su kuriuo bus įmanoma susipažinti.
Nekantraudamas laukiu pirmadienio - gal paaiškės bent vienas nežinomasis iš tos architektūrinės lygties, kuri, matyt, buvo sudaryta jau prieš keletą metų.