Senas romėnų justicijos klausimas: kas galėjo iš viso to gauti naudos? Tasai, kuriam kažkokia nestandartinė veika išėjo į naudą, tampa įtariamuoju. Užsakovu, iniciatoriumi, koks skirtumas. Kam naudinga nūdienos Lietuvos politinė situacija? Ar jos griūtis?
Prezidentūra praėjo per apkaltą. Precedentas yra - reikės, pereis dar. Aišku visiems, prezidentui irgi. Seimas su mažiausiai trim “pagautais” nariais - praktiškai irgi viską padarė, parengė ir parodė. Paliudyta, kad seimūnai pažeidžiami, potencialiai, matyt, gal net kokie du trečdaliai. Vyriausybė lig šiol liko neliečiama, bet, matyt, todėl, kad kažkoks X-as parodė, kad “apkaltai ribų nėra”, kaip ir telefoniniams pasiklausymams. Ir Vyriausybė, kai reikės, sėdės suskliaudusi ausis, kai reikės - dirbs darbus.
Kokie siekiai lėmė STT veiksmus? Greičiausiai pati STT. Tačiau ji tą medžiagą turėjo jau anksčiau, tad kažkoks X faktorius leido jai leistis į nutrūktgalvišką piruetą su Seimu ir klasikinėmis partijomis, pavojingą, žinia. Pačiai STT mirtinai pavojingą.
Sakoma, KGB/GRU linija pastūmėjo Valentiną Junoką ir visą STT išderinti valstybės mechanizmą ir sukompromituoti partijas. Tačiau jei rusų žvalgybų įtakos negalime neįvertinti (tą rodo dažnokai pasikartojantys Rusijos diplomatų, dirbančių dviem etatais, išsiuntimai iš Lietuvos), turime išsiaiškinti, praktiškai neturėdami informacijos, - vis dėlto “kam tai reikalinga”. Ar rusų spec. tarnyboms reikalingas Prezidentūros ir Seimo (potencialiai ir Vyriausybės) veiklos išskaidrinimas? Merijų ir partijų finansų “statymas prie sienos”? Pastangos, kad korupciniai santykiai dingtų iš Lietuvos politikos?
Trumpai tariant - ar Rusija suinteresuota korupcijos išnaikinimu Lietuvoje visuose valdymo lygiuose?
Atsakyčiau, kad tai naivu. Rusija puikiai įvaldžiusi korupcinių santykių kontrolę, nuo Slovakijos iki Nigerijos ir iki JAV. Jai korupcija Lietuvoje yra geidautinas reiškinys, nes ji moka tvarkytis su perkamais ir paperkamais politikais. Kautis su korupcija Lietuvoje Rusijai tas pats, kas vietoj teniso raketės naudoti špagą - kamuoliukas gal ir bus atmuštas, bet jis skils. Nemanau, kad Prezidentūros skandalas ir Seimo peripetijos skirtos Rusijos interesams įgyvendinti.
Žinoma, Rusija gali žaisti aukšto lygio žaidimą - siekti sukompromituoti Lietuvos valdžią ir pastatyti naują figūrą ir naują partiją. Tada galima įžiūrėti tik kelias labai aiškias bei žinomas figūras ir konkrečias politines jėgas. Tačiau joms lankstosi visas Lietuvos politinis elitas. Ir jos su tuo pačiu elitu sutampa. Nenorėčiau patikėti, kad Viktoras Uspaskichas ir jam artimas Artūro Paulausko bei Algirdo Brazausko tandemas yra tas siekinys, kurio ir siekė Rusija, griaudama struktūras.
Tada išeina, kad STT gavo kažkokios galios X sankcijas, palaikymą, gal ir dalį informacijos. Tas X-as gali būti labai įvairios galios. Labiausiai įtikėtina - NATO ir ypač ES partnerių žvalgybos, kurios nuo Lietuvos kaip nuolatinio lakmuso popierėlio ima apšvarinti naujųjų ES narių valdymo struktūras, pradedant nuo korupcijos visuose lygiuose. Jei teks drauge dirbti įtemptomis kovos su terorizmu, mafijomis ir praktiškai nuolatinio karo stovio sąlygomis, kurios stos po dvejų trejų metų, NATO sąjungininkėms toli gražu ne tas pats, koks korupcijos lygis naujosiose ES šalyse. Ir vėl pradedama nuo Lietuvos. Tokiu atveju ir Rolandas Paksas, ir Vytenis Andriukaitis, ir Arvydas Vidžiūnas - tiesiog vargšės atsitiktinai parinktos aukos, kurių pavyzdžiu stengiamasi pademonstruoti, kad visi valdžios lygiai turi būti švarūs. Dar ne visi išvalyti ir gal tai neįmanoma, bet pavyzdys parodytas. Gal dabar visi lygmenys prisižiūrės save labiau?
Ar gal masonai, gal ufonautai, gal Mosadas? Gal kažkoks kitas darinys, kuriam reikalingas skaidrumas ateities veiklai naujosiose ES šalyse? Šiaip ar taip, antikorupcinė veikla akivaizdi. Akivaizdu, kad ji yra remiama iš už kažkokio kordono, arba griuvusio, arba dar tebestovinčio. Nemanyčiau, kad STT būtų pajėgusi tą nuveikti viena - pernelyg daug dalykų yra prieš. Ir vidinis suplanavimas vargiai tikėtinas. Nebent jis būtų derintas su man nežinomu X-u. Manau, iš šių veiksmų ir nūdienos politinės situacijos aišku, kad narystė NATO ir ES nėra vien išmokos už galvijų ar pasėlių nebuvimą. Rezultatai yra ir viskas dar tik prasideda.
Tiesa, galima paklausti, o kur čia Lietuvos žmonės, liaudis, rinkėjai?
Nebijokim. Savo vietoje, kaip ir visada.