Sunkumų turinti Rusijos naftos bendrovė "Jukos" galbūt pakeis savininkų struktūrą, nes dėl daromo spaudimo pagrindiniai akcininkai svarsto galimybę parduoti turimas jos holdingo kompanijos akcijas.
Verslo dienraštis "Kommersant" citavo "Jukos" artimą šaltinį, teigiantį, jog holdingo kompanija "Menatep", atstovaujanti pagrindinių "Jukos" akcininkų interesams, galbūt ateinančiomis dienomis paskelbs apie naują savininkų struktūrą. Tai greičiausiai reikštų, kad "Jukos" savininkų struktūra taip pat keisis, rašė laikraštis. "Jukos" ir "Menatep" komentarų nepateikė.
"Jukos" ir jos šeši pagrindiniai akcininkai pastaraisiais mėnesiais patyrė negailestingą spaudimą. Jos stambiausias akcininkas Michailas Chodorkovskis spalio mėnesį buvo sulaikytas dėl kaltinimų mokesčių nemokėjimu. Daugelio manymu, ataką prieš "Jukos" suorganizavo Kremlius, kad nubaustų M. Chodorkovskį už jo politinę veiklą.
Trys kiti pagrindiniai "Jukos" akcininkai Leonidas Nevzlinas, Vladimiras Dubovas ir Michailas Brudnas praėjusiais metais, baimindamiesi persekiojimo, išvyko į Izraelį.
Praėjusį mėnesį Rusija įtraukė juos į Interpolo agentūros ieškomų asmenų sąrašą.
Penktasis stambiausias "Jukos" akcininkas Platonas Lebedevas sėdi kalėjime nuo liepos mėnesio dėl kaltinimų sukčiavimu. Šeštajam pagrindiniam akcininkui Vasilijui Šachnovskiui už vengimą mokėti mokesčius buvo paskirta vienerių metų laisvės atėmimo bausmė, tačiau dėl "pasikeitusių aplinkybių" jis buvo atleistas nuo kalėjimo bausmės.
Šie šeši asmenys kontroliuoja beveik visą grupę "Menatep", kuri savo ruožtu valdo maždaug 42 proc. "Jukos". Holdingo kompanija turėjo 60 proc. "Jukos" akcijų prieš tai, kol naftos milžinė nusprendė įsigyti mažesniąją konkurentę "Sibneft".
"Jukos" į apyvartą paleido papildomų akcijų tam, kad palengvintų susijungimą, taigi "Menatep" dalis bendroje kompanijoje "Jukos Sibneft" sumažėjo. Tačiau po M. Chodorkovskio sulaikymo "Sibneft" nusprendė atšaukti sandorį. Šiuo metu vyksta sunkus skyrybų procesas.
Praėjusiais metais prokurorai įšaldė didžiąją dalį "Jukos akcijų, tačiau "Kommersant" rašė, kad pagrindiniai akcininkai ir toliau gali parduoti turimas akcijas kompanijoje "Menatep" ar užsienio įmonėse, per kurias "Menatep" valdė "Jukos" akcijas.
Laikraščio teigimu, galimas "Menatep" struktūros pasikeitimas galėtų reikšti, jog "Jukos" savininkai ruošiasi parduoti savo akcijas su Kremliumi ar tarptautine naftos kompanija susijusioms struktūroms.
Prieš M. Chodorkovskio sulaikymą JAV naftos milžinės "ChevronTexaco" ir "ExxonMobil" svarstė galimybę įsigyti didelę "Jukos" arba "JukosSibneft" dalį.
Tuo tarpu analitikai nesitiki jokių didelių permainų "Menatep" savininkų struktūroje.
"Turint omenyje "Jukos" akcijoms uždėtus apribojimus, mes nesitikime, jog atsiras naujų grupės "Menatep" akcininkų, - teigė tarpininkavimo kompanija UFG. - Nepaisant to, dabartinių akcininkų turimų akcijų dalys galėjo pasikeisti. Tai ypač taip galėjo atsitikti su specialiu koncernu, turinčiu 50 proc. "Menatep" dalį, mat jo vienintelis turto gavėjas prieš sulaikymą buvo M. Chodorkovskis".
“Reuters”-ELTA