JAV prezidentas George’as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) ketvirtadienį (04.24) iškėlė hipotezę, kad Irakas sunaikino arba išgabeno į užsienį savo masinio naikinimo ginklus, kuriuos JAV tikėjosi sunaikinti užpuldamos Iraką, tačiau kurių iki šiol niekaip neranda.
Apie tai JAV lyderis pareiškė Limoje (Ohajo valstija) kreipdamasis į "Abrams" tankų gamyklos darbuotojus. Čia jis taip pat užsiropštė ant dviejų tankų ir sveikinosi su darbininkais.
"Reikės laiko jiems surasti, - pažymėjo G. W. Bushas, turėdamas omenyje masinio naikinimo ginklus, kurių, Vašingtono tvirtinimu, turėjo nuverstojo Irako prezidento Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimas. - Bet mes žinome, kad jie jų turėjo, o ar jie juos sunaikino, išgabeno kur nors kitur ar paslėpė - mes sužinosime tiesą. O jau dabar aišku, kad S. Husseino masinio naikinimo ginklai daugiau nekelia grėsmės Amerikai".
Šiuo pareiškimu G. W. Bushas, pasak apžvalgininkų, pirmą kartą iškėlė hipotezę, kad prieš karą Irakas sunaikino savo cheminį ir bakteriologinį ginklą bei nutraukė branduolinio ginklo kūrimo programą ir kad galbūt nepavyks rasti tvirtų įrodymų, kad jis šiuo atžvilgiu kėlė grėsmę tarptautinei taikai ir stabilumui. Oficialusis Bagdadas visada kategoriškai neigė turįs masinio naikinimo ginklų.
Nuo kovo 19 dienos, kai JAV užpuolė Iraką, iki šiol JAV karinės pajėgos ir specialios ekspertų grupės nerado jokių įtikinamų įrodymų, kad Irakas būtų turėjęs arba kūręs cheminį, bakteriologinį ar branduolinį ginklą. Atsakingi JAV pareigūnai prašo apsiginkluoti kantrybe ir užtikrina, kad įrodymai bus rasti.
Prieš karo pradžią daugiau kaip tris mėnesius Irake dirbę Jungtinių Tautų (JT) ginkluotės inspektoriai taip pat nerado nieko inkriminuojančio. Bet Vašingtonas laikėsi savo, o valstybės sekretorius Colinas Powellas (Kolinas Pauelas) JT Saugumo Tarybos posėdyje supažindino jos narius su žvalgybine informacija, JAV teigimu, įrodančia, kad Irakas turi uždraustų ginklų.
Nors Saugumo Taryba nesuteikė atitinkamo įgaliojimo, JAV ir Didžioji Britanija vis tiek užpuolė Iraką, o irakiečių džiaugsmas dėl S. Husseino režimo nuvertimo nenutildė europiečių reikalavimų, kad karo sąjungininkės pateiktų karo pagrįstumą patvirtinančių įrodymų.
Kaip dabar tvirtino G. W. Bushas, JAV pajėgos sulaikė nemažai su Irako ginkluotės programomis susipažinusių irakiečių, įskaitant kelis aukšto rango pareigūnus, kurie greičiausiai pateiks daugiau informacijos.
Pastarosiomis dienomis sklandė kalbos, kad Irakas galbūt sunaikino savo masinio naikinimo ginklus prieš pat karą arba pergabeno juos į kokią nors kaimyninę valstybę, pavyzdžiui Siriją.
JAV prezidentas ketvirtadienį atsisakė paskelbti Irako karą baigtą, pabrėždamas, jog po visą šalį išsisklaidęs priešas "dar kelia pavojų mūsų pajėgoms".
Aptakiai kalbėdamas apie Irake vykstančius protestus, jis pareiškė, jog Irake gyvenimas gerėja, o irakiečiai atgaivina S. Husseino valdymo metais uždraustas religines apeigas. "Šiandien Irake vyksta diskusijos, debatai, protestai - tai laisvės požymiai".
JAV neprimes Irakui savo Vyriausybės, bet padės patiems irakiečiams suformuoti demokratinę Vyriausybę iš irakiečių, kuri atstovautų šalies interesams. "Liksime ten tiek, kiek reikės mūsų misijai atlikti. O tada visos mūsų pajėgos išvyks iš Irako ir grįš į namus", - užtikrino G. W. Bushas.
dpa-“Reuters”-ELTA