Vienos didžiausių Lietuvos finansų maklerio įmonių "Finasta" vadovų ir maklerių teigimu, pernai vertybinių popierių rinkoje investuotojams buvo lengviau uždirbti nei patirti nuostolių. Šiemet taip pat prognozuojamas rinkos augimas.
"Pernai biržos centrinėje rinkoje daugiau nei du kartus išaugo 8 emitentų akcijų kaina, brangusių akcijų buvo daugiau nei pigusių, bendras akcijų portfelis taip pat augino pelną", - džiaugėsi "Finastos" direktorius Dalius Kaziūnas.
Jo teigimu, pernai nuostolingos buvo tik "Lietuvos telekomo" ir pieno bendrovių akcijos. Telekomo akcijų kurso smukimą iki minimaliausios 0,75 lito vertės pirmąkart per trejų metų laikotarpį nulėmė esminis įvykis kapitalo rinkai - lito susiejimas su euru bei Vyriausybės sprendimas kompensuoti šiomis akcijomis už išlikusį nekilnojamąjį turtą. Į dolerines rinkas besiorientuojančioms pieno bendrovėms buvo sunku konkuruoti su euro rinkose prekiaujančiu ir augusiu elektronikos sektoriumi bei baldų įmonėmis. "Grigiškės" buvo pavyzdys, kaip įmanoma persiorientuoti - metų pradžioje bendrovė turėjo sunkumų dėl smukusio dolerio kurso ir rinkų, tačiau vėliau persiorientavo į eurą, o jos akcijos pabrango daugiau nei 100 proc.
Pati "Finasta" 2002 metus baigė, pagerinusi visus veikos rodiklius. Pernai ji uždirbo 1,15 mln. litų grynojo pelno, arba 25 proc. daugiau nei 2001 metais (0,92 mln. litų).
Pelno įmonės valdyba dar nepaskirstė - 2003 metų investicijų strategija dar nepatvirtinta, tačiau numatomas daugiau nei 10 proc. pelno augimas.
"Finastos" pardavimų apimtys pernai siekė 6,3 mln. litų, 2001 metais - 54 mln. litų. Tokį skirtumą nulėmė pernai pasikeitusi apskaitos metodika - dabar skaičiuojama ne visa parduoto turto kaina, bet tik skirtumas iš vertybinių popierių įsigijimo ir pardavimo. Pagal seną metodiką 2002 metų "Finastos" pardavimai siekė 72,4 mln. litų - buvo 34 proc. didesni nei užpernai.
"Finasta" pernai pagal apyvartą akcijomis biržos centrinėje rinkoje tapo lydere - joje akcijų apyvarta pasiekė 87 mln. litų, kuri sudarė trečdalį visos biržos apyvartos akcijomis šioje rinkoje. 2001 metais ši "Finastos" apyvarta buvo 50 mln. litų.
Pagal bendrą Nacionalinės vertybinių popierių biržos apyvartą akcijomis ir VVP "Finasta" konkuravo su bankais ir užėmė penktąją vietą - visa jos apyvarta sudarė 476 mln. litų. Pagal šią prekybą "Finastai" pernai atiteko 11,77 proc. dalis, pirmaujančiam Vilniaus bankui - 28,25 proc. visos biržos apyvartos.
Šiais metais konkretesnės kapitalo rinkos tendencijos prognozuojamos atsargiai. Perspektyviomis įvardijamos Rytų ir Vakarų skirstomųjų tinklų akcijos, kuriomis numatoma kompensuoti ir už nekilnojamąjį turtą, taip pat perspektyvi vėl gali būti "Grigiškių" bendrovė.
"Rinka "suvirškinti" kompensuojamas akcijas sugebės tik su užsienio pirkėjų pagalba", - teigė D. Kaziūnas.
"Finastos" finansų makleris Aurelijus Rimkus įsitikinęs, kad šiemet rinkoje bus mažiau spekuliacinių sandorių, nes įsigaliojo 15 proc. kapitalo prieaugio mokestis, taip pat investicijoms stabdys bus ir mokestis pajamoms, gautoms iš įstatinio kapitalo mažinimo.
Finansų makleris Algimantas Variakojis prognozuoja, kad Lietuvai integruojantis į ES struktūras, laukia bendrovių jungimosi, perpirkimo, akcijų paketų apsikeitimo ir kitos procedūros. Įmonių kaina tokiu atveju gali keistis kelis kartus, todėl bendrovių vadovams svarbu dabar įvertinti įmones.
Be to, vykstant privatizavimo procesui, vis mažiau emitentų lieka biržos centrinėje rinkoje. Pasitraukiančioms jau ieškoma pakeitimo - "Finasta" ketina į biržą privilioti "Drobę", kitas perspektyvias bendroves.
"Finastos" įstatinis kapitalas - 3,4 mln. litų. Įmonė yra sudariusi sutartis su 121 bendrove dėl akcijų apskaitos, o iš viso turi daugiau nei 30 tūkst. klientų.
Kontroliuojanti investicinė bendrovė "Invalda" valdo 75 proc. "Finastos" akcijų, likusioji dalis priklauso Dariui Šulniui - "Invaldos" turto valdymo bendrovės UAB "Invalda Real Estate" vadovui.
ELTA