Europos Komisija paskelbė, kad Europos Sąjungos (ES) biudžeto institucijos pralaimėjo bylą prieš dvi JAV tabako bendroves, kurias kaltino cigarečių kontrabanda. Tačiau europiečiai gali teisinę kovą atnaujinti, pateikdami kaltinimus dėl pinigų plovimo.
Trečiadienį JAV apeliacinis teismas Niujorke atmetė ES ir dešimties valstybių narių apeliaciją, kuria europiečiai apskundė ankstesnį jiems nepalankų sprendimą. 2002 metų vasarį JAV apygardos teismas atmetė su cigarečių kontrabanda Europoje susijusius kaltinimus.
Prieš dvejus metus europiečių kaltinimai buvo atmesti remiantis vadinamąja "pajamų taisykle", leidžiančia Jungtinėms Valstijoms nevykdyti pretenzijų dėl užsienio mokesčių. Ta pačia technine priemone savo sprendimą motyvavo ir apeliacinis teismas.
2001 metų rugpjūtį ES ir dešimt valstybių narių - Italija, Vokietija, Prancūzija, Ispanija, Portugalija, Graikija, Belgija, Nyderlandai, Suomija ir Liuksemburgas - pateikė ieškinį trims cigarečių gamintojoms - "R.J. Reynolds", "Philip Morris" ir "Japan Tobacco". Europiečiai kaltino gamintojus sąmoningai tiekus pernelyg daug cigarečių į Rytų Europą, iš kurios cigaretės kontrabandos būdu patekdavo į ES. Dėl neteisėtos prekybos ES šalys negavo didelių mokesčių pajamų.
Tačiau ES kovoje su tabako pramonės milžinėmis dar ne viskas prarasta. Atmesdamas kaltinimus kontrabanda, JAV apeliacinis teismas nurodė, jog europiečiai turi teisę pateikti ieškinį dėl pinigų plovimo. Tokį ieškinį ES ir dešimt valstybių narių 2002 metų spalį jau pateikė bendrovei "R.J. Reynolds".
Ketvirtadienį Europos Komisija neatmetė galimybė, kad ieškinius dėl pinigų plovimo pateiks ir kitoms gamintojoms. "Turime vieną (ieškinį) "R.J. Reynolds", - sakė ES biudžeto komisarės Michaele Schreyer (Michaelės Šrėjer) atstovas. - Vis dar svarstome dėl kitų bendrovių. Tačiau artimiausiu metu nieko nenusimato".
ELTA