Savaitraščio "Computer Weekly" teigimu, vienas aukštas Europos Komisijos pareigūnas pareiškė, kad kovoti su interneto šiukšlėmis bus sudėtingiau, jei jų iškart visiškai neuždraus Jungtinės Amerikos Valstijos.
Nepageidaujamų elektroninio pašto žinučių draudimas penkiolika valstybių vienijančioje Europos Sąjungoje (ES) įsigalios šį rudenį. Pagal naująjį teisės aktą reklamines žinutes bus leidžiama siųsti tik turint aiškų gavėjo sutikimą.
Tuo tarpu JAV valdžia labiau linkusi laikytis vadinamojo "atsisakymo" principo, pagal kurį elektroniniu paštu platinti informaciją apie prekes ir paslaugas leidžiama visuomet, išskyrus tuos atvejus, kai žinučių gavėjai pageidauja jų negauti.
Europos Komisija siekia skatinti tarptautinį bendradarbiavimą ir padidinti visuomenės sąmoningumą dėl jos potencialaus indėlio išsiaiškinant interneto šiukšlintojus.
Briuselio duomenimis, šių metų trečiojo ketvirčio pabaigoje interneto šiukšlės sudarys beveik pusę ES ir pasaulyje siunčiamų elektroninio pašto žinučių. Manoma, kad beveik trečdalis visų interneto šiukšlių atkeliauja iš Jungtinių Valstijų. Prancūzijos ir Belgijos duomenų apsaugos tarnybų skaičiavimais, maždaug 85 proc. į šias šalis patenkančių interneto šiukšlių yra sukurtos anglų kalba.
Pasak ES verslumo ir informacinės visuomenės komisaro Erkkio Liikaneno (Erkio Likaneno), interneto šiukšlintojai savo veiklą tęsia persikėlinėdami iš vienos šalies į kitą.
Tačiau, anot komisariato pareigūno Philippe’o Gerard’o (Filipo Žeraro), bendradarbiavimas su Jungtinėmis Valstijomis "būtų ribotas, jei JAV pasirinktų "atsisakymo" modelį". "Atrodo, kad JAV valdžios institucijos didžiausią dėmesį skiria melagingoms ar dar blogesnėms interneto šiukšlėms, - teigia Ph. Gerard’as. - Tačiau mes manome, kad dėl didelio kiekio rimta problema yra net ir nekenksmingos interneto šiukšlės".
Europos Komisija apskaičiavo, kad 2002 metais ES bendrovės dėl interneto šiukšlių prarado apie 2,5 mlrd. eurų. Šie nuostoliai yra susiję su menkesniu našumu dėl šiukšlėms pašalinti gaištamo laiko ir lėtesnio kompiuterių darbo.
"Jei su JAV ir bus bendradarbiaujama, tai bus daroma tik tose srityse, kuriose abi pusės mato būtinybę imtis veiksmų", - teigė Ph. Gerard’as. Pareigūno manymu, tokiu atveju nekenksmingų žinučių antplūdis netaptų bendru JAV ir ES priešu.
Tačiau Erkki Liikanenas Jungtinių Valstijų požiūrio į kovą su interneto šiukšlėmis nekritikavo. "JAV Federalinė prekybos komisija ieško sprendimo", - sakė komisaras ir vis dėlto pridūrė, kad "atsisakymo" principą jis vertina "skeptiškai". "Jis niekad nebus toks veiksmingas kaip "pritarimo" modelis", - aiškino E. Liikanenas.
ES duomenų apsaugos komisijos pirmininkas Stefano Rodota minėjo, kad net jei JAV pasirinktų "atsisakymo" modelį, šios šalies bendrovės kovai su interneto šiukšlėmis imtųsi griežtesnių priemonių: "Didžioji dalis JAV verslo bendruomenės labiau linkę rinktis "pritarimo" modelį, nes tokios įmonės kaip "Procter & Gamble" laiko šiukšles kliūtimi savo pastangoms platinti gaminius internete".
ES vykdomosios institucijos pastangas kovoti su nepageidaujamomis elektroninio pašto žinutėmis palankiai įvertino ir Europos interneto paslaugų teikėjai. "Naujosios taisyklės yra svarbiausia interneto paslaugų teikėjų priemonė kovoti su nuostoliais, kuriuos ir jiems patiems, ir jų vartotojams atneša ši nesiliaujanti bei nuolat kintanti problema", - nurodė sektoriaus asociacija "EuroISPA".
ELTA