• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos kino rinkos reikalai nė kiek negerėja: rodomų filmų skaičius didėja, bet bilietų pardavimai mažėja. Žiūrovai ignoruoja tiek skambiai reklamuojamus Holivudo hitus, tiek stulbinančių finansinių rezultatų pasiekusią vokiečių tragikomediją.

REKLAMA
REKLAMA

Vampyriški reikalai

Spalio 10 d. Lietuvos kino teatruose įvyko 4 naujų filmų premjeros, tačiau didelio žiūrovų dėmesio jos nesulaukė. Geriausiai sekėsi fantastiniam siaubo trileriui "Kitas pasaulis" ("Underworld"), kuriame pagrindinį nenugalimos vampyrės vaidmenį atlieka žavioji britų aktorė ir būsimoji šio filmo režisieriaus žmona Kate Beckinsale ("Perl Harboras"). Šiam stilingam specialiųjų efektų kūriniui užteko iš 2,3 tūkst. žiūrovų kišenių išsiurbti vos 26,8 tūkst. Lt, kad nugalėtų visus savo konkurentus. Įdomiausia, kad 1999-2002 m. spalio mėnesiais dar nebuvo nė vieno filmo, kuriam pavyktų užimti pirmąją vietą su tokiomis kukliomis pajamomis.

REKLAMA

23 mln. JAV dol. kainavęs "Kitas pasaulis" jau atsipirko, nes vien tik JAV kino teatruose sukaupė 47 mln. JAV dol. Tam nesutrukdė ypač prastos JAV kino kritikų recenzijos, kurioms taip pat pritarė Europos kino specialistai, įvertinę mažai žinomo Leno Wisemano režisūrinį debiutą vidutiniškais balais. Pavyzdžiui, labiausiai skaitomi britų žurnalai "Empire" ir "Total Film" šiam filmui sutartinai skyrė po 2 "žvaigždutes", kurios pagal jų reitingus reiškia nusivylimą.

REKLAMA
REKLAMA

Neturtinga Lara Kroft

Lietuvos kino teatruose "Kitam pasauliui" pavyko iš lyderio pozicijos išstumti daug stipriau ir išradingiau reklamuotą nuotykių juostą "Kapų plėšikė Lara Kroft: Gyvybės lopšys" ("Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Love"), kuris po antrojo savaitgalio turėjo tenkintis vos 26,7 tūkst. Lt pajamomis. Olandų kilmės režisieriaus Jano de Bonto ("Greitis", "Šmėklos") filmas per 10 dienų susikrovė 125,4 tūkst. Lt lobį, įskaitant ir išankstinius seansus. Kino platinimo kompanijai "Bombos filmai" nepavyko prisivilioti “popkorninio” veiksmo mėgėjų ir kompiuterinių žaidimų fanatikų nei gausiais reklaminiais klipais, nei seksualiosios aktorės Angelinos Jolie nuotraukomis pagrindinių žurnalų leidiniuose, nei propagandiniais straipsniais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiausios įtakos filmo nesėkmei turėjo pernelyg pavėlavusi jo premjera, nes per 2 mėnesius iš nelegalių interneto serverių jį spėjo atsisiųsti kiekvienas norintis. Peršasi ir dar viena išvada, kad lietuviams jau atsibodo žiūrėti reklamos akivaizdžiai pervertintas, originalumu visai nepasižyminčias "stulbinančio veiksmo" banalybes. Dabar tik su nostalgija galima prisiminti 2001 m. rugpjūčio mėn. pabaigą, kai pirmasis šios serijos filmas "Kapų plėšikė Lara Kroft" vien tik per 3 premjerinio savaitgalio dienas surinko 101,4 tūkst. Lt ir sudomino 9,2 tūkst. žiūrovų.

REKLAMA

"Ekstraordinari” nesėkmė

Trečiojoje vietoje debiutavo fantastinis veiksmo trileris "Ekstraordinarių džentelmenų lyga" ("The League of Extraordinary Gentlemen"), kurį pagal populiarų komiksą sukūrė britų režisierius Stephenas Norringtonas ("Ašmenys"). Kino platinimo kompanijai "Cinemark" belieka tik džiaugtis, kad beveik be reklamos išleistas filmas surinko 26,4 tūkst. Lt pajamas. Nors šis kūrinys nusipelno blogiausio metų filmo titulo, į jo seansus tikrai buvo įmanoma privilioti daug daugiau nei 2,2 tūkst. jaunųjų kino mėgėjų.

REKLAMA

Popieriuje filmo siužeto užuomazga atrodė tikrai įspūdingai (garsių literatūros kūrinių herojai stoja į kovą su pasaulyje viešpatauti trokštančiu niekšu), tačiau viską sugriovė kvailas scenarijus, nuobodžios veiksmo scenos ir banalūs kompiuteriniai efektai. Kūrybinė grupė privalėjo atsisakyti daugelio išankstinių sumanymų, nes netikėtai pablogėjusios oro sąlygos smogė per filmo biudžetą. "Ekstraordinarių džentelmenų lyga" labiausiai nukentėjo dėl 2002 m. vasarą Čekijos sostinę Prahą užliejusio potvynio, kuris per kelias akimirkas paskandino 7 mln. JAV dol. vertės dekoracijas ir filmavimui paruoštą ištaigingo laivo repliką. Nenumatytų problemų sąrašą papildė nesutarimai tarp režisieriaus Stepheno Norringtono ir pagrindinį vaidmenį atliekančio aktoriaus Seano Connery. D. Britanijos spaudos duomenimis, jų konfliktas baigėsi kruvinomis muštynėmis, tačiau kūrybinės grupės nariai tą kategoriškai neigia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis filmas buvo labai dėkingas reklamai, nes skandalus mėgsta visi spaudos leidiniai. Tačiau kino platinimo kompanija "Cinemark" tuo nepasinaudojo ir kaip visuomet apsiribojo šabloniniais reklaminiais plakatais bei klipais. Nedovanotinai liko pamiršta net Lietuvos kaskadininkų komanda, kurios nariai filmavimo aikštelėje atliko pavojingiausius triukus ir tapo pagrindinių aktorių dubleriais. Be to filmui parinktas netinkamas lietuviškas vertimas, nes žodis "ekstraordinarių" daugeliui žiūrovų yra nesuprantamas ir svetimas. Juk jo vietoje daug geriau ir lietuviškiau skambėtų variantai "Nepaprastų", "Ypatingų" arba "Išskirtinių".

REKLAMA

Leninas pasakė sudie

Didžiausią fiasko užpraeitą savaitgalį patyrė vokiečių režisieriaus Wolgango Beckerio tragikomedija "Viso gero, Leninai" ("Goodbye, Lenin!"), kuri paprasčiausiai pasimetė perkrautame kino centro "Coca-Cola Plaza" repertuare. 3,1 tūkst. Lt - yra šokiruojamai mažas rezultatas vienam iš geriausių ir komerciškiausių 2003 m. Europos filmų. Jis tikrai galėjo surinkti kur kas daugiau pinigų, bet tam reikėjo padirbėti su šio linksmai liūdno ir nostalgiškus prisiminimus sukeliančio filmo reklama. Vien tik iškabinti plakatus mieste ir užsakyti skelbimus laikraštyje nepakanka. Tačiau kino platinimo kompanijos "Lietuvos kinas" dėka apie sėkmingiausio Vokietijos filmo pasirodymą Lietuvos kino teatruose beveik niekas nesužinojo. Dar įmanoma tikėtis, kad labai liūdną situaciją šiek tiek pakeis žiūrovų atsiliepimai, bet jų nebus labai daug, nes tragikomediją "Viso gero, Leninai" pamatė vos 235 žmonės.

REKLAMA

Pasaulinė juostos premjera įvyko Berlyno kino festivalio konkursinėje programoje, o žiuri komisija jį apdovanojo "Mėlynojo angelo" prizu už geriausią europietišką filmą. Po to šis kūrinys iškovojo net 8 Vokietijos kino meno akademijos apdovanojimus ir gavo garbingą kelialapį atstovauti šaliai "Oskaro" premijos geriausio užsienio filmo nominacijoje. Tragikomediją "Viso gero, Leninai" Vokietijoje pamatė 6,3 mln. žmonių, kurie už bilietus sumokėjo 37 mln. eurų, o tai beveik 8 kartus viršija filmavimo išlaidas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo siužete nėra kažko išskirtinai vokiško: ekrane rodomi įvykiai yra labai priimtini buvusio Rytų bloko šalims, o "feel good" tipo žanras daugeliui žiūrovų gali priminti "Ameliją iš Monmartro". Pavyzdžiui, Rusijoje tik 20 kino teatrų išleista juosta "Viso gero, Leninai" jau turi surinkę 80,1 tūkst. JAV dol. per 11 dienų.

REKLAMA

Apmaudžiausia, kad valstybės remiamas "Lietuvos kinas" neskaičiuoja pinigų ir niekuo nerizikuodamas perka geriausius sezono filmus vien tik tam, kad juos beviltiškai sužlugdytų.

Kaubojų skatikas

Ilgai lauktas "Oskaro" premijos laureato Kevino Costnerio vesternas "Bekraštės prerijos" ("Open Range") taip pat startavo silpnokai. Į San Sebastjano tarptautinio kino festivalio uždarymo ceremonijos filmo seansus per 3 dienas buvo parduota bilietų už 7,1 tūkst. Lt, o jį pamatė 662 žiūrovai. Dar prieš premjerą buvo įmanoma nuspėti, kad šiam nuostabaus grožio kūriniui bus sunku kovoti su komercine Holivudo produkcija. Juolab dauguma Lietuvos žiūrovų tikrai neturi galimybių per tą patį savaitgalį aplankyti kelis filmus.

REKLAMA

"Bekraščių prerijų" populiarumui dar galėjo pakenkti pernelyg ilga trukmė (2 val. 20 min.) ir labai retas žanras. Vis dėlto laukinių vakarų kaubojai į Lietuvą užsuka tik išskirtiniais atvejais. O Amerikos teritorijoje 26 mln. JAV dol. biudžeto juosta sulaukė labai gerų kino kritikų atsiliepimų: Roberto Duvalio vaidmuo yra vadinamas geriausiu per visą jo karjerą, o filmui prognozuojamos nominacijos "Oskarui" ir "Auksiniam gaubliui". 6 metus nieko nerežisavusio Kevino Costnerio rizika atsipirko su kaupu, nes "Bekraštės prerijos" JAV kino teatruose surinko 58 mln. JAV dol., o jo dar laukia didžiausios Europos ir Azijos šalys.

REKLAMA
REKLAMA

Sumažėjęs lankomumas

Per 9 šių metų mėnesius Lietuvos kino teatruose surinktos pajamos siekia 10,6 mln. Lt, o tai yra 9 proc. geriau nei 2002 m. tuo pačiu metu (9,7 mln. Lt). Tokį progresą daugiausiai nulėmė labai sėkmingai parodyti filmai "Matrica: Perkrauta", "Greiti ir įsiutę 2" ir "Žiedų valdovas: Dvi tvirtovės". Būtent jų dėka bendras žiūrovų skaičius (977 tūkst.) taip pat yra šiek tiek (2 proc.) didesnis, tačiau dar neperkopė 1 mln. ribos, kurią garsiai deklaravo kino centro "Coca-Cola Plaza" savininkai ir vadovai.

Greičiausiai 2003 metai bus sėkmingesni Lietuvos kino rinkos dalyviams. Tačiau pagrindo nerimui tikrai yra nemažai. Liepos pabaigoje prasidėjo kino krizė, kurios padariniai tęsiasi iki šiol. Kad ir kaip nesinorėtų pripažinti, bet rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiai išsiskyrė prasčiausiu žiūrovų lankomumu per pastaruosius 5 metus. Daugeliui kino platinimo kompanijų tai buvo staigmena, nes visi tikėjosi didžiulio kino teatrų antplūdžio.

Tačiau komerciškai stiprūs Holivudo hitai Lietuvos kino arenoje pasirodė itin silpnai. Visų savo galimybių neišnaudojo "Terminatorius 3", "Čarlio angelai 2", "Karibų piratai", "Halkas", "Holivudo žmogžudysčių skyrius" ir kiti filmai. Tik sumanios reklaminės kampanijos "išsukta" komedija "Briusas Visagalis" pateisino viltis ir savo kasoje jau turi solidžią 536 tūkst. Lt sumą (4 vieta tarp pelningiausių 2003 m. filmų). Žiūrovai neatsispyrė pagundai pamatyti pirmą kartą į šalies kino teatrus atvežtą trimatės erdvės filmą, bet po 4 savaičių susidomėjimas kino naujove jau atslūgo. Vienintelė dokumentinės juostos "Titanikas: Gelmių vaiduoklis" kopija surinko pakankamai dideles 185 tūkst. Lt pajamas, bet galutinę išvadą apie jo finansinę sėkmę galima daryti tik sužinojus, kiek kainavo ypatinga techninė įranga ir trimatį vaizdą sukuriantys projektoriai.

REKLAMA

Tarantino ir brolių Coenų sugrįžimas

JAV kino teatruose spalio 10-12 d. triumfavo ilgai lauktas režisieriaus Quentino Tarantino veiksmo trileris "Nužudyti Bilą. Pirmoji dalis" ("Kill Bill. Vol. 1"), kuriame vaidina aktoriai Uma Thurman, Davidas Carradine'as, Lucy Liu, Daryl Hannah ir Michaelas Madsenas. Per tris dienas filmas surinko 22,1 mln. JAV dol. ir debiutavo pirmojoje vietoje. Tai yra geriausiai startavęs kino genijumi vadinamo Quentino Tarantino kūrinys, tačiau apie jo tikrąjį pajėgumą išvadas bus galima daryti tik po savaitės. Kino specialistai neabejoja, kad dauguma žiūrovų pirko bilietus į kruviną veiksmo trilerį "Nužudyti Bilą" tik dėl ankstesnių režisieriaus pasiekimų ("Pasiutę šunys", "Bulvarinis skaitalas", "Džekė Braun") ir nelaukė savo draugų nuomonių. Būtent kitą savaitgalį šio filmo laukia didžiausias išbandymas, po kurio paaiškės, ar kino kompanijos "Miramax" sprendimas perskirti šį filmą į dvi dalis buvo teisingas.

Dar įspūdingiau veiksmo trileris "Nužudyti Bilą" pasirodė D. Britanijoje. Azijos kovos menams ir Amerikos vesternams dedikuotas filmas pagerino prestižinio Londono kino centro "Empire", esančio įžymiajame Leicester Square, visų laikų premjerinio savaitgalio rekordą.

Kiek prasčiau sekėsi broliams Joeliui ir Ethanui Coenams, kurių vardą išgarsino filmai "Fargo", "Didysis Lebovskis", "O, broli, kur tu?" ir "Žmogus, kurio nebuvo". Po premjeros Venecijos kino festivalyje naujausia romantinė komedija "Nepakenčiamas žiaurumas" ("Intolerable Cruelty") buvo pakrikštyta komerciškiausiu nepriklausomo kino pradininkų filmu. Tačiau amerikiečių žiūrovai į jo seansus per debiutinį savaitgalį nupirko bilietų tik už 12,5 mln. JAV dol. Filmui, kuriame vaidina pirmojo ryškumo žvaigždės George'as Clooney ir Catherine-Zeta Jones, tokie skaičiai yra mažoki. Bet kino kompanijos "Universal" vadovų nuotaikos gali pasikeisti per ateinančias savaites, nes apie "Nepakenčiamą žiaurumą" sklinda labai gera žiūrovų nuomonė, o kino kritikai šią romantinę komediją vadina linksmiausiu 2003 m. filmu. Šis faktas turėtų sudominti jaunesnius žiūrovus, kurie galbūt niekuomet nesidomėjo brolių Coenų filmais. Todėl per premjerinį savaitgalį 70 proc. auditorijos amžiaus vidurkis viršijo 30 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų