• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gegužės 17 d. paralelinėje Kanų festivalio programoje "Dvi režisierių savaitės" įvyko lietuvių režisieriaus Arūno Matelio dokumentinės trumpametražės juostos "Sekmadienis. Evangelija pagal liftininką Albertą" premjera. Tai buvo pagrindinis dienos įvykis, nors tuo pačiu metu konkursinėje programoje buvo parodyta sentimentali italų melodrama "Širdis yra kažkur kitur" ir žiauri JAV drama "Dramblys".

REKLAMA
REKLAMA

Liftas

Filmo "Sekmadienis. Evangelija pagal liftininką Albertą" medžiaga buvo nufilmuota Šiaurės miestelyje ir Antakalnio klinikinėje ligoninėje. Pagrindinis šios 18 min. trukmės istorijos herojus yra liftininkas, kurio darbo esmė yra labai paprasta - būti lifte ir laukti skambučio, kol kam nors jo prireiks. Režisierius Arūnas Matelis ilgais planais rodo senyvo amžiaus žmogų, kuris didžiąją gyvenimo dalį praleidžia lifte, taip pat perkelia į ekraną keistą Šiaurės miestelio darbininkų elgesį (vienoje scenoje jie stebi saulės užtemimą, o kitoje - kaip pašėlę važinėjasi automobiliu).

REKLAMA

Nors "Dvi režisierių savaitės" yra nesusijusios su oficialia Kanų festivalio programa, buvo labai malonu pamatyti lietuvišką kiną Prancūzijos Rivjeroje. Juk tai yra labai retas reiškinys. Anksčiau Kanuose savo filmus rodė režisieriai Šarūnas Bartas ir Valdas Navasaitis, o dabar atėjo Arūno Matelio eilė. Įdomu, kad režisierius su kūrybine grupe į Kanus atvyko likus vos 20 minučių iki premjerinio seanso pradžios ir tiesiai iš automobilio užlipo ant scenos prabangaus viešbučio "Noga Hilton" kino salėje. Kartu su lietuvišku filmu toje pačioje programoje buvo parodytos dar keturios trumpametražės juostos iš Austrijos, Korėjos, JAV ir D.Britanijos, tačiau jos gerokai nusileido mūsų "Sekmadieniui".

REKLAMA
REKLAMA

Kinai

Kiekvieno filmo premjeros proga Kanuose vyksta jų pristatymo vakarėliai. Kai kurios užsienio kompanijos tam reikalui nuomojasi prabangias vilas (arba restoranus) arba skiria pasilinksminimui daug pinigų (pvz.: triukšmingas fantastinio veiksmo trilerio "Matrica. Perkrauta". Vakarėlis kainavo net 3,5 mln. JAV dol.). Labai simboliška, kad lietuviško kino premjera buvo švenčiame kiniškų patiekalų restorane. Kartu su režisieriumi Arūnu Mateliu šventiniame vakarėlyje dalyvavo gausi delegacija iš Lietuvos - prodiuserė Uljana Kim, režisierius Kristijonas Vildžiūnas, UAB "Europos kinas" direktorė Vida Ramaškienė, LTV žurnalistė Lolita Sutkaitienė ir kiti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp jų galėjo būti ir LR kultūros ministrė Roma Dovydėnienė, kuri buvo pakviesta dalyvauti gegužės 15 d. Kanų festivalio direktoriaus Gileso Jacobo iniciatyva surengtame "Europos dienos" renginyje. Pagal išankstinį planą į specialią spaudos konferenciją turėjo atvykti 25 Europos šalių kultūros ministrai, tačiau į Kanus atvyko tik 13 politikų. Lietuva šį prestižinį susirinkimą taip pat ignoravo ir kažkodėl neatsiuntė jokio atstovo. Pagrindine tokio poelgio priežastimi, ko gero, tapo Romos Dovydėnienės vestuves.

REKLAMA

Televizinis susišaudymas

Populiarusis amerikiečių režisierius Gusas Van Santas ("Šaunusis Vilas Hantingas", "Pažintį Foresterį") Kanų festivalio konkursinėje programoje pristatė dramą "Dramblys" ("Elephant"), kurioje sugrįžo prie žiaurumo temos vidurinėse mokyklose. 1997-1999 m. net aštuoniose JAV mokymosi įstaigose įvyko žiaurūs susišaudymai, kurių metu jauni žmonės susidorodavo su savo draugais ir bendramoksliais. Vieną iš tokių istorijų (gerai, kad ji išgalvota) režisierius nufilmavo vienoje Portlando (šiame mieste gyvena režisierius) mokykloje.

REKLAMA

Filme vaidina nežinomi ir neprofesionalūs jauni aktoriai. Daugeliui iš jų Gusas Van Santas suteikė pirmą kartą išbandyti savo jėgas kine. Scenarijuje rutuliojasi jaunų žmonių likimai, o kulminacijoje du jaunuoliai atsineša kelias kuprines su ginklais ir be jokios priežasties (vien tik dėl įdomumo) pradeda šaudyti į savo draugus bei mokytojus (tą jie daro Ludwigo van Beethoveno melodijų fone). "Dramblys" yra trumpiausias 56-ojo Kanų festivalio konkursinės programos filmas (jo trukmė vos 84 min.), bet JAV kino teatruose jo premjeros greičiausiai nebus. Gusas Van Santas sukūrė dokumentinio stiliaus vaidybinę juostą, labai primenančią pamokantį informacinį filmą, kuriuo turėtų susidomėti įvairių pasaulio šalių televizijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Meilė ir seksas

2003 m. Kanų festivalio filmuose daug vietos yra skiriama meilei ir seksui. Italų režisierius Pupi Avati parodė sentimentalią melodramą "Širdis yra kažkur kitur" ("The Heart is Elsewhere") apie jauną vyriškį, kuris beprotiškai ir karštai myli nuostabaus grožio aklą merginą. Išlydėjęs ją gydymo kursui į Šveicariją, geraširdis užsienio kalbų mokytojas kiek vėliau laikraščiuose perskaito straipsnį, kad mylimoji ištekėjo už gydytojo, sėkmingai atlikusio jai regėjimo atstatymo operaciją.

REKLAMA

Stipri meilės linija paryškina tikrais įvykiais pagrįstos dramos "Pasiklydę" ("Strayed") scenarijų. Prancūzų režisieriaus Andre Techine filmo herojė su dvejais mažais vaikais II pasaulinio karo metu išvažiuoja iš Paryžiaus ir suranda prieglobstį apleistame miško namelyje. Prie jų kompanijos prisijungia paslaptingas jaunuolis, kuris padeda žymiai vyresnei moteriai tvarkyti buitį, ieškoti maisto, prižiūrėti vaikus ir t.t. Filmo kulminacijoje žiūrovai buvo pamaloninti intriguojančia sekso scena, kurioje visiškai nuoga aktorė Emmanuelle Beart (ją matėme miuzikle "Aštuonios moterys") vaidina kartu su 17-os metų kolega Gasparu Ulliesu.

Nesuskaičiuojama gausybe sekso scenų (kai kurios iš jų yra labai žiaurios) pasižymi ne konkursinėje programoje "Kitoks žvilgsnis" parodytas erotinis trileris "Jaunasis Adamas" ("Yound Adam"), kurį sukūręs talentingas škotų kilmės režisierius Davidas Mackenzie privertė populiarius aktorius Ewaną McGregorą, Peterį Mullaną, Tilda Swinton ir Emily Mortimer ekrane išdarinėti tokius dalykus, kokių jie niekada anksčiau nedarė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų