Amerikiečių režisierius Spike'as Lee viešai pasmerkė JAV prezidento George'o W. Busho vykdomą politiką. Jam vieningai pritarė į Berlyną atvykę dramos "25 valanda" aktoriai Edwardas Nortonas, Barry Pepperis ir Rosario Dowson, kurie nenori karo Irake.
Paskutinė diena
Ukrainiečių mafijai dirbęs narkotikų prekeivis Montis yra nuteisiamas 7 metams kalėjimo. Iki bausmės įsigaliojimo lieka tik viena diena. Paskutines laisvės valandas jaunuolis nusprendžia praleisti su artimiausiais žmonėmis, apgalvoti savo gyvenimą ir galbūt išaiškinti išdaviko asmenybę. Kupinos įtampos ir nežinomybės 25 valandos turės nemažai įtakos ne tik jo, bet ir geriausių draugų elgesiui.
Pagal rašytojo Davido Beniofo romaną sukurtas filmas paliečia gailesčio, įniršio, praradimo, išdavystės, kaltės pripažinimo temas. Pirmą kartą Spike'o Lee filme pagrindinius vaidmenis atlieka baltaodžiai aktoriai Edwardas Nortonas, Philipas Seymouras Hoffmanas, Barry Pepperis, Anna Paquin, kurių darbas vertinamas aukščiausiais balais. Psichologinę dramą "25 valanda" kino specialistai jau pakrikštijo vienu iš geriausių amerikiečių režisieriaus Spike'o Lee darbu, tačiau Amerikos kino meno ir mokslo akademija į jį neatkreipė jokio dėmesio.
Būtent filme "25 valanda" pirmą kartą galima pamatyti Niujorką po 2001 m. rugsėjo 11 d. teroristų išpuolio. Jau pačioje pradžioje Spike'as Lee keletą minučių rodo Pasaulinio prekybos centro dangoraižių vietoje šviečiančius lazerio spindulius. Kitoje scenoje du herojai kalbasi bute, pro kurio langus labai gerai matosi tragedijos vieta ("Ground Zero"). "Berlinalės" spaudos konferencijų salėje vienas žurnalistas apkaltino Spike'ą Lee, kad šis komerciniais sumetimais naudoja Niujorko vaizdus.
"Tai tik jūsų asmeninė nuomonė, kuriai aš pritarti negaliu. Esu niujorkietis ir privalau reaguoti į pasikeitusį pasaulį. Negi aš turėjau sugrąžinti dangoraižius naudodamas specialiuosius efektus? O gal jūs manote, kad rugsėjo 11-osios visai nebuvo?" - retoriškai klausė Niujorko gaisrininkų uniformą dėvėjęs Spike'as Lee. Jo filme keletą kartų rodoma Osamos bin Ladeno nuotrauka, o vienoje įsimintiniausių scenų Edwardas Nortonas ištaria frazę "Fuck Osama bin Laden!".
"Taip, aš sąmoningai naudojau Osamos bin Ladeno nuotraukas, bet jokiu būdu nesutinku su Busho planais kariauti. Manau, kad Prancūzijos ir Vokietijos vyriausybės gali padaryti įtaką JAV ir Didžiosios Britanijos nesąmoningiems sprendimams", - kalbėjo Spike'as Lee, negailėjęs kritikos JAV prezidentui George'ui W. Bushui. "Tas žmogus yra nedoras. Rinkimų rezultatai buvo sufabrikuoti. Mes buvome apvogti. Todėl dabar jis turi galimybę žaisti žaidimus, kurių pats nelabai supranta. Mes turime apie tai garsiai kalbėti, kad atkreiptume viso pasaulio dėmesį ir kad kituose rinkimuose jis nelaimėtų".
"Busho ir jo kabineto sprendimai yra nepatriotiški. Aš visuomet didžiuodavausi, kad esu amerikietė, o dabar keliaudama net bijau parodyti savo pasą", - pareiškė aktorė Rosario Dowson, vaidinanti filmo "25 valanda" pagrindinio herojaus mylimą draugę. "Labai abejoju, kad karas Irake - tai geriausia užsimezgusio konflikto sprendimo formulė", - jai pritarė aktorius Edwardas Nortonas ir pridūrė: "Aš jau absoliučiai pamiršau, ką reiškia didžiuotis savo vyriausybe. Todėl man labai malonu lankytis Vokietijoje ir Prancūzijoje". "Man labai liūdna, jeigu belieka tik vienintelė išeitis - siųsti į Iraką mūsų vaikinus ir merginas, kad jie iššaudytų vienas kitą", - kalbėjo aktorius Barry Pepperis.
Kinai požemiuose
Kiekvienais metais nelegaliose Kinijos anglies kasyklose žūva apie 10 tūkst. žmonių. Dokumentinių filmų režisierius Li Yangas savo pirmajame vaidybiniame filme "Akla šachta" ("Blind Shaft") mėgina išnagrinėti vieną šių tragedijų versiją, kuri yra daugiau nei banali. Du apsukrūs vyrukai gatvėje sutiktą ir darbo neturintį žmogų kasyklos savininkui pristato savo giminaičiu. Po kelių dienų niekam nematant jie nužudo kompanioną, užverčia kūną smėliu ir suvaidina baisią šeimos nario netektį. Keisčiausia, bet savininkas neabejodamas patiki nelaimingu atsitikimu ir sumoka nemažą kompensaciją. Gavę pinigų, vyrukai užsuka pasilinksminti pas prostitutes ir vėl pradeda ieškoti naujos aukos.
Panašaus stiliaus siužetas labai tiktų "B" lygio komedijai, kurios net per televiziją nesinorėtų žiūrėti. Dramos "Akla šachta" pabaigą galima lengvai atspėti filmui net neįpusėjus. Tokią nesąmonę pamačius Berlyno kino festivalyje, sunku surasti paaiškinimus ir kriterijus, kuriais rėmėsi konkursinės programos sudarytojai.
Pasaka apie meilę
Nieko per daug ypatingo neparodė ir mažai žinomas prancūzų režisierius Pascalis Bonitzeris, surinkęs garsių aktorių komandą. Komiškoje dramoje "Smulkios žaizdos" ("Small Cuts"; "Petite Coupures") Lietuvos žiūrovams jau pažįstamas Danielis Auteuilis vaidina užkietėjusį donžuaną, išgyvenantį gyvenimo krizę. Komunistinėms idėjoms pritariantis žurnalistas vis blaškosi tarp keturių moterų, dovanoja joms tą patį savo žmonos žiedą, bet niekaip neranda tikros meilės.
Filmo pabaigoje kartu su pagrindiniu herojumi blaškosi ir režisierius, kuris visai nežino, kokį finalą pasirinkti. Gerai, kad bent pats prisipažino, jog scenarijų perrašinėjo daugybę kartų. Galutinio produkto neišgelbėja nei kelios labai puikios scenos (pvz., jauna mergina pasiskolina iš nepažįstamos moters lūpų dažus, net nežinodama, kad susiruošė į pasimatymą su jos vyru), nei profesionali britų aktorės Kristin Scott Thomas vaidyba.
Skaudi netektis
Antradienį (vasario 11 d.) Berlyno kino festivalį sukrėtė Europos kino rodytojus ir kūrėjus vienijančios organizacijos "Unifrance Film International" prezidento Danielio Toscano Du Plantier netikėta mirtis. "Aš iki šiol negaliu patikėti, kad šiandien mirė mano geras draugas Danielis Toscanas Du Plantier. Jis buvo puikus prodiuseris ir Europos kino rėmėjas. Danielis atvyko į Berlyną pagerinti vokiečių ir prancūzų kino industrijų bendradarbiavimą. Tai didžiulė netektis mums visiems", - teigė "Berlinalės" direktorius Dieteris Kosslickas.