Vasario 15 d. baigėsi 53-asis Berlyno tarptautinio kino festivalis, kurio apdvovanojimų ceremonija sutapo su masinėmis Vokietijos žmonių protesto akcijomis prieš ketinimus pradėti karą Irake. "Auksinis lokys" atiteko britų režisieriaus Michaelo Winterbottomo jausmingai ir tikroviškai dramai "Šiame pasaulyje" ("In This World"), o daugiausiai prizų susižėrė amerikiečių filmai.
Geriausias filmas.2003 m. "Berlinalės" žiuri komisijos pirmininkui režisieriui Atomui Egoyanui paskelbus geriausią festivalio filmą, spaudos konferencijų salėje nuaidėjo džiaugsmingi plojimai. Galbūt kiek simboliška, kad festivalyje nugalėjo pirmas konkursinėje programoje parodytas filmas, bet britų režisierius Michaelas Winterbottomas tikrai nusipelno tokio aukšto įvertinimo. Dokumentinio stiliaus dramoje "Šiame pasaulyje" skaitmenine kamera yra nufilmuota dviejų afganų kilmės pabėgėlių nelegali kelionė iš Pakistano į Didžiąją Britaniją.
Kūrybinė grupė išnagrinėjo visus įmanomus žmonių pervežimo per valstybines sienas metodus ir tą informaciją panaudojo scenarijuje, o aktoriais pasamdyti tikri pabėgėliai savo kailiu turėjo ištverti tą siaubingą procesą. Žiūrint filmą, susidaro įspūdis, kad ekrane yra rodomi realūs įvykiai.
Įdomu, kad šiandieninę politinę situaciją atspindinti drama "Šiame pasaulyje" jau buvo parodyta Londono kino festivalyje (2002 m. lapkričio mėn.), bet jokių prizų negavo. Berlyne sudarytame kino kritikų reitinge šis filmas užėmė 4-ąją, nusileisdamas dramai "Valandos", koviniame epui "Didvyris" ir komedijai "Adaptacija".
Amerikiečių triumfas.Net trys labai svarbūs Berlyno kino festivalio apdovanojimai atiteko amerikiečių filmams. "Sidabrinio lokio" premija (Grand Prix; 2-oji vieta) atiteko surealistinei komedijai "Adaptacija" ("Adaptation"), kurioje jaunos kartos režisierius Spike'as Jonze'as pasakoja apie žymaus Holivudo scenaristo kančias, mėginant sukurti scenarijų filmui pagal rašytojos Susan Orlean romaną "Orchidėjų vagis". Daugelio kino specialistų teigimu, du brolius dvynius "Adaptacijoje" suvaidinęs Nicolas Cage'as turėjo būti pripažintas geriausiu festivalio aktoriumi.
Tačiau šį garbingą titulą pasiglemžė kitas amerikiečių aktorius Samas Rockwellas. Režisieriaus George'o Clooney biografinėje dramoje "Pavojingo žmogaus išpažintys" ("Confessions of a Dangerous Mind") jis įkūnyjo praeityje populiarių JAV televizijų šou laidų vedėją Chucką Barrisą, kuris savo autobiografinėje knygoje prisipažino (arba galbūt išsigalvojo), kad tuo pačiu metu dar dirbo samdomu žudiku ir CŽV užsakymu anapilin išsiuntė 33 žmones.
Geriausios aktorės apdovanojimas skilo į tris dalis: "Auksinio lokio" premijos buvo įteiktos britų režisieriaus Stepheno Daldry dramoje "Valandos" ("The Hours") nuostabiai vaidinančioms aktorėms Meryl Streep, Nicole Kidman ir Julianne Moore. Įdomu, kad Amerikos kino meno ir mokslo akademija oficialiai paskelbė, kad neatpažįstamai pasikeitusi Nicole Kidman varžysis dėl "Oscaro" premijos geriausios aktorės nominacijoje, o Julianne Moore galės pretenduoti į labiausiai prestižinį apdovanojimą antro plano aktorės nominacijoje.
Apdovanojimai europiečiams.Gegužės mėnesį įvyksiančio 56-ojo Kanų festivalio žiuri komisijos pirmininkas Patrice'as Chereau iš Berlyno išsivežė geriausio režisieriaus apdovanojimą. Per dramos "Jo brolis" ("Son Frere") spaudos konferenciją garsusis prancūzų kino ir teatro kūrėjas Patrice'as Chereau pareiškė, kad tikisi vėl nugalėti "Berlinalėje". Šis jo pageidavimas, ko gero, pasiekė ir svarbiausių vertintojų ausis. Už minimalų biudžetą sukurtoje dramoje režisierius įtikinamai iliustruoja nepagydoma liga susirgusio žmogaus gydymo procesą ir mirties agoniją.
Geriausiu europietišku filmu žiuri komisija paskelbė Vokietijai atstovavusią komediją "Viso geriausio, Lenine!" ("Good Bye, Lenin!"), kurios režisieriui Wolfgangui Beckeriui atiteko "Mėlynojo Angelo" prizas ir 25 tūkst. eurų premija.
Kiti prizai.Berlyno kino festivalio įkūrėjo Alfredo Bauerio specialusis prizas atiteko kiniečių režisieriaus Zhang Yimou magiškai gražiam ir poetiškam veiksmo epui "Didvyris" ("Hero"), kuriame vaidina populiariausi Azijos aktoriai Jetas Li, Tony Leungas, Maggie Cheung ir Zhang Ziyi.
Kiek netikėtai, "Sidabrinis lokys" už geriausią muziką buvo paskirtas vienam blogiausių festivalio filmų "Madame Brouette" iš Senegalo, nors šioje nominacijoje galima išvardinti daugybę akivaizdžiai stipresnių juostų (pvz. "25 valanda", "Soliaris", "Valandos" "Šiame pasaulyje" ir t.t.).
Už meninį indėlį buvo apdovanotas ir kiniečių režisierius Li Yangas, kurio labai banalios dramos "Akla šachta" veiksmas vystosi tamsiose anglies kasyklose ir viešnamiuose.
Ekumeninė festivalio žiuri (ją sudaro protestantų ir katalikų bažnyčių atstovai) išskyrė britų režisieriaus Michaelo Winterbottomo dramą "Šiame pasaulyje" (konkursinė programa), Izraelio režisieriaus Niro Bergmano dramą "Sulaužyti sparnai" (programa "Panorama") ir lenkų režisieriaus Piotro Trzaskalskio dramą "Edi" (programa "Forumas").
FIPRESCI žiuri komisijoje dirbusiems įvairių šalių kino kritikams labiausiai patiko filmai "Tolimos šviesos" iš Vokietijos (konkursinė programa), "Wolfsburgas" iš Vokietijos (programa "Panorama") ir "Edi" iš Lenkijos (programa "Forumas").
Iš dienraščio "Berliner Morgenpost" 25-ių skaitytojų sudaryta komisija geriausiu 53-ojo Berlyno kino festivalio filmu išrinko britų režisieriaus Stepheno Daldry dramą "Valandos".
Suskaičiavus "Berlinalės" žiūrovų balsus, paaiškėjo, kad populiariausiu ne konkursinės programos "Panorama" filmu tapo Izraelio jausminga drama "Sulaužyti sparnai", kurioje pasakojama kaip netikėta tėvo mirtis pakeičia likusių šeimos narių (mamos ir keturių skirtingo amžiaus vaikų) gyvenimus.
Gaujos."Berlinalės" uždarymo ceremonijos metu buvo parodyta režisieriaus Martino Scorsese epinė drama "Niujorko gaujos" ("Gangs of New York"), kurios premjera Berlyne savotiškai sutapo su šiame mieste vykusiais masiniais mitingais: didžiulės vokiečių gaujos išėjo į gatves su plakatais rankose ir viešai protestavo prieš karą Irake.
Nors festivalio direktorius Dieteris Kosslickas labai laukė atvykstant režisieriaus Martino Scorsese, aktorių Leonardo DiCaprio ir Cameron Diaz, tačiau nei vienas iš jų Berlyne nepasirodė. "Niujorko gaujų" komanda atstovavo už vaidmenį šiame filme "Oscarui" nominuotas Airijoje gyvenantis aktorius Danielis Day-Lewisas ir prodiuseris Grahamas Kingas.