Savivaldybių tarybų nariais išrinktų Seimo narių viltys kandidatuoti į merus dūžta į Konstitucinio Teismo nutarimą, kad parlamentarai negali turėti dviejų mandatų.
KT praėjusių metų pabaigoje išaiškino, jog savivaldybių tarybų nariais išrinkti parlamentarai turi apsispręsti dėl vieno iš dviejų mandatų dar iki pirmojo naujosios savivaldybės tarybos posėdžio.
Kadangi KT nutarimas buvo paskelbtas po gruodžio 22 dieną vykusių savivaldybių tarybų rinkimų, į tarybas išrinkti parlamentarai turi apsispręsti, kurį mandatą pasiliks.
Seimui antradienį buvo pateiktos Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisos, nustatančios, kad Seimo nariai savivaldybių tarybų narių mandatų turi atsisakyti likus ne mažiau kaip 20 dienų iki pirmojo naujosios tarybos posėdžio.
Į pirmus posėdžius naujosios savivaldybių tarybos rinksis kovo pabaigoje - balandžio pradžioje.
Pataisomis siekiama užtikrinti, jog Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) turėtų laiko priimti sprendimą dėl mandato atsisakymo ir mandato suteikimo naujam nariui.
Valstybės valdymo ir savivaldos reikalų komiteto pirmininkas Petras Papovas pažymėjo, jog nustatyta tvarka parlamentarui neatsisakius savivaldybių tarybų nario mandato, atsirastų pagrindas panaikinti Seimo nario mandatą.
Kai kurie parlamentarai apgailestavo, kad pagal siūlomą tvarką į savivaldybių tarybas išrinkti parlamentarai negalės dalyvauti mero rinkimuose.
"Ar nėra kokių nors teisinių galimybių Seimo nariui išsaugoti Seimo nario mandatą ir kandidatuoti renkant merą?" - teiravosi krikščionis demokratas Petras Gražulis.
"Kito kelio nėra. Taip nustatė Konstitucinis Teismas", - teigė P. Papovas.
Kai kurie Seimo nariai suabejojo, ar savivaldybių tarybų nariais išrinkti parlamentarai gali dalyvauti balsuojant dėl pataisų, ar tai nesukels viešųjų ir privačių interesų konflikto.
"Jeigu kuris nors parlamentaras mato sau naudą, aš prašau nusišalinti nuo balsavimo. Aš tokios naudos nematau", - tvirtino Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas.
Tačiau tokių patikinimų neužteko ir Liberalų frakcijos prašymu buvo padaryta pataisų pateikimo pertrauka iki popietinio posėdžio.
Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas nusprendė sušaukti skubų posėdį ir pateikti išvadą dėl savivaldybių tarybų nariais išrinktų parlamentarų balsavimo.
Pernai gruodžio 22 dieną vykusiuose rinkimuose į savivaldybių tarybas buvo išrinkti 64 parlamentarai.
Iš viso Seime yra 141 narys.
BNS