• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dirbtumėm bet ką, bet bet ko nėra

Giedrė POTELIŪNAITĖ

2008 metų pabaigoje nedarbo lygis siekė 6,6 procentų. Prognozuojama jog šių metų pabaigoje jis sieks 10,8. Užsidaro didžiulės gamyklos, įmonės mažindamos išlaidas atleidinėja darbuotojus ir tūkstančiai žmonių atsiduria gatvėje. Štai "Alita" atleido 25 procentų darbuotojų, "Vilniaus Ventos puslaidininkiai" atsisakė pusšimčio darbutojų paslaugų, Alytaus "Snaigės" gamykla jau atleido 500 darbuotojų ir planuoja jų atleisti dar daugiau - taigi Alytuje ir taip aukščiausias nedarbo lygis dar labiau išaugs.

REKLAMA
REKLAMA

Dar prieš metus darbdaviai vertėsi per galvą bandydami surasti tinkamus darbuotojus, nes buvo jaučiamas darbo jėgos stygius, dabar gi, darbuotojams tenka verstis per galvą norint išlaikyti turimą darbą, nekalbant jau apie naujos darbo vietos suradimą. Didieji prekybos centrai nuolat ieškoję sakės darbuotojų, kasininkų ir sandėlininkų dabar nieko pasiūlyti negali ir pataria bandyti skambinti po savaitės. Apsaugos darbuotojų irgi buvo ieškoma su žiburiu, mat daugelis jaunų vyrų buvo išvykę dirbti į užsienį ir į darbą tekdavo priimti visus kas norėdavo - ir šleivokus, ir šiaip nė iš tolo į apsaugininkus nepanašius piliečius. Štai 23 metų Mindaugas K. smarkiai "nedamato", nešioja akinius, yra vos 166 centimetrų ūgio, tačiau prieš metus jis saugojo vienos iš didžiausių statybos firmų Lietuvoje sandėlius. Dabar įsidarbinti bandantis ne tik profesinį išsilavinimą turintis, bet ir visus darbui apsaugoje reikalingus leidimus gavęs Vygandas L. (26 m.) to padaryti negali jau ketviras mėnuo. "Paskambinus į bet kurią apsaugos firmą išgirstu tą pačią "litaniją" - darbo nėra ir nežada būti, seni darbuotojai yra atleidinėjami, mažėja saugomų objektų, todėl nieko negalime pasiūlyti, - sakė du vaikus auginantis Vygandas. - Anksčiau net būdamas nekvalifikuotu darbuotoju rinkdavausi, kokį darbą dirbti, dabar gi dirbčiau bet kokį, bet nėra jokio".

REKLAMA

Ne tik nekvalifikuoti darbuotojai skundžiasi negalintys niekur surasti darbo. Rita Jarušaitytė universitetą baigė prieš 2 metus. Vienoje Kauno įmonių įsidarbino administratire, tačiau išdirbus vos pusmetį buvo atleista dėl etatų mažinimo. Darbo R. Jarušaitytė ieško iki šiol. "Jau suskaičiavau, kad išsiunčiau daugiau kaip 300 gyvenimo aprašymų, o į pokalbį buvau pakviesta vos 4 kartus. Pirmąjį kartą buvo pasiūlyta tapti draudimo agente, kuri už savo lėšas išklauso mokomųjų kursų, išsiperka patentą, pagal kurį galės dirbti ir uždirbs tik procentus nuo apdraustų žmonių skaičiaus. Gerai pagalvojus, kas dabar, kai tokia ekonominė situacija drausis?" - svarstė R. Jarušaitytė.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas merginai pasiūlytas darbas buvo tapti "savariankiška" verslininke ir įsilieti į tinklinio marketingo žinovų gretas. "Anksčiau tokių dalykų išvis netekdavo girdėti, tačiau dabar, kai daug žmonių netenka darbo, tokių pasiūlymų pasipylė kaip iš gaisybės rago. Net į namus sutinkąs atvykti "darbdavys" moko paslapčių kaip iš visą gyvenimą dirbsiančio juodnugario tapti klestinčiu verslininku vien įtraukinėjant vis daugiau žmonių į internetinę prekybą. Pasidomėjusi sužinojau, kad toks "darbas" labai panašus į piramidinę prekybą, kuri Lietuvoje yra nelegali", - sakė Rita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maždaug po pusmečio ieškojimų Ritai paskambino iš vieno restoranų tinklo dėl administratorės padėjėjos vietos, kuri, kaip vėliau paaiškėjo, buvo tiesiog padavėjos etatas. Kadangi R. Jarušaitytė buvo pametusi viltį rasti geresnį darbą, ji sutiko įsidarbinti už minimumą visai darbo dienai Kauno centre esančioje picerijoje. "Kai paskambino darbdaviai buvo ketviradienis ir mes nusprendėme, kad dirbti pradėsiu nuo pirmadienio. Tą pačią dieną sutarėme sutvarkyti ir įdarbinimo dokumentus, tačiau sekmadienio pavakare sulaukiau restorano vedėjos skambučio, jog, deja, į darbą ryt man nebereikia eiti, nes... uždaromas restoranas", - pasakojo R. Jarušaitytė.

REKLAMA

Iš tiesų padavėjų ir virėjų prieš metus ieškojo kone kiekviena maitinimo įstaiga. Dabar R. Jarušaitytė sakė apskambinusi kone visus viešojo maitinimo įstaigų tinklus, tačiau jokio darbo pasiūlymo nesulaukusi. "Aš niekaip negaliu atsitokėti - kaip drastiškai per tokį trumpą laiką pasikeitė situacija darbo rinkoje. Juk anksčiau padavėja dirbti galėjo bet kuri norinti - jų nuolat trūko. Ir internete, ir laikraščiuose, ir net ant kavinių durų buvo pilna skelbimų apie ieškomas merginas dirbti padavėjomis. Tada už darbą buvo mokama gerokai didesnė alga, be to nemažai galima buvo užsidirbti iš arbatpinigių, o dabar arbatpinigiai labai skurdūs, moka minimumą, o dabro vietų nėra", - stebėjosi R. Jarušaitytė.

REKLAMA

Paskutinis skambutis, kurio sulaukė mergina buvo iš batų parduotuvės, kuri ieškojo pardavėjos pusei etato. "Į parduotuvę buvau nusiuntusi savo gyvenimo aprašymą, kuriame buvo surašyta mano darbo patirtis ir išsilavinimas, tačiau pirmasis klausimas buvo, ar turiu pardavėjos patirties. Kai pasakiau, kad pardavėja neesu dirbusi, skambinusi darbdavė atsakė, jog jie ieško bent poros metų pardavėjo patirties turinčio žmogaus. Argumentai, jog greitai mokausi jos neįtikino", - guodėsi R. Jarušaitytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jauna moteris sakė, jog nuolat naršo interneto svetainėse, kuriose darbdaviai skalbia apie darbo vietas, perka laikraščius ir atydžiai nagrinėja darbo skelbimus, tačiau jų labai smarkiai sumažėjo. "Interneto svetainėse per tą laiką kai ieškau darbo tiesiog akyse išaugo bedarbių, o darbo pasiūlymų sumažejo keletą kartų. Dabar vienoje pagrindinių darbo skelbimų svetainėje užsiregistravę 11 tūkstančių ieškančiųjų darbo, o darbo pasiūlymų tėra 550, ir tie tik daug patirties turintiems vadovams, arba sutinkantiems pagal patentą, keletas vietų yra dirbti užsienyje", - sakė gerai darbo rinką išstudijavusi R. Jarušaitytė.

REKLAMA

Bandymas užsiregistruoti darbo biržoje moteriai ne tik kad nedavė naudos, bet dar ir sugadino daug nervų bei kainavo nemažai laiko. "Ten tokios eilės, kad nuvykus turi paaukoti visą dieną, ir tai gali nespėti užsiregistruoti. Tose eilėse ir nekvalifikuoti jauni darbuotojai ir ilgametę patritį turintys specialistai. Gauti darbą - praktiškai jokių šansų, o pašalpai gauti keliamų reikalavimų aš neatitinku, todėl darbo birža nieko negalėjo man pasiūlyti. Glaudžiuosi pas tėvus ir nenuleidžiu rankų, tačiau aš neįsivaizduoju, kaip reikėtų išgyventi turint vaikų, ar pasiėmus banko paskolą. Ką tokioje situacijoje daro žmonės man ir į galvą netelpa".

REKLAMA

Ką daro tokie žmonės, gali papasakoti Nijolė Ivanauskienė (31 m.). Moteris iš automobilių detalėmis prekiaujančios firmos buvo atleista prieš 2 mėnesius. N. Ivanauskienė su vyru augina dvi dukras, o vyras dirba vairuotoju. "Ištisai galvoju, ką reiks daryti, jeigu vyras neteks darbo. Kol jis į namus parneša 1500 litų šiaip ne taip verčiamės. Aš esu užsiregistravusi darbo biržoje, nuolat ieškau darbo ir pati, tačiau visiškai nieko neįmanoma rasti. Kartais susidarvo vaizdas, kad dauguma skelbimų laikraščiuose ar internete įdėti tik dėl akių, nes paskambinus nurodytais numeriais darbuotojus darbdaviai dažniausiai jau būna radę", - sakė N. Ivanauskienė. Moteris pasakojo, jog su šeima yra tiksliai suplanavę, kiek pinigų per dieną gali išleisti, ką gali leisti sau pirkti, ko ne. Dienai 4 asmenų šeima skiria 16 litų, už kuriuos turi nusipirkti ne tik maisto ir buitinių reikmenų, bet ir prisipilti degalų, sumokėti užlizingu įsigytą televizorių ir šaldytuvą. "Jeigu atvirai, niekada nemaniau, kad taip gyvensim. Aš gaudavau nemažą algą - 1700 litų, vyras pradėjęs dirbti vairuotoju gaudavo apie 2700 litų. Dabar pašalpos gaunu 500 litų, o vyro algą sumažino iki 1500 litų ir įspėjo, jog darbo gali visiškai nelikti, arba alga dar labiau sumažėti. Artimiausi planai vasarą keltis gyventi pas uošvius į kaimą, nes mieste išgyventi tampa neįmanoma", - guodėsi moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išklausę pasakotų istorijų skubame ir mes patikrinti, ar tikrai padėtis tokio beviltiška. Daugiausiai darbuotojų ieškoma Vilniuje. Internete daugiausiai siūlomų darbo vietų yra informacinių technologijų srityje. Kone visuose skelbimuose kandidatams į darbą reikalinga turėti bent 2 metų patirtį. Nemažai ieškoma vadovų ir direktorių, tačiau jiems keliamų reikalavimų dar daugiau - keletas metų panašios darbo patirties, aukštasis išsilavinimas, mokėti bent dvi kalbas, turėti automobilį, mokėti naudotis kompiuteriu ir t.t.

REKLAMA

Žodžiu internetas mažiau kvalifikuotėms darbo ieškantiems nelaimėliams mažai kuo gali padėti. Perkame laikraštį, kuriame anksčiau kone pusė vietos užimdavo darbo skelbimai. Deja, dabar daugiau kaip pusė vietos užima darbo ieškančiųjų skelbimai, o darbdavių vos 20. Nebėra nei vieno skelbimo vairuotojams ar apsaugos darbuotojams, tačiau ieškoma nemažai auklių ir moterų, galinčių prižiūrėti senyvo amžiaus žmones. "Mes priimsime slaugę, turinčią atitinkamą išsilavinimą ir patirties", - trumpai ir aiškiai rėžia moteris, kai paskambiname dėl darbo, kuriame keletą valandų per dieną reikia pasirūpinti 76 metų senute.

REKLAMA

Dar vienas merginoms siūlomas darbas - erotinio masažo "meistrės". Čia atsiliepusi mergina daug sukalbamesnė ir sako, jog patirties turėti nebūtina, nes visko galima išmokti. Pasiteiravus apie uždarbį, maloniai paaiškina: "Kiek klientų sugebėsite aptarnauti, toks ir bus uždarbis, o klientų gausa mes nesiskundžiame. Yra merginų, kurios uždirba ir po kelis tūkstančius litų per mėnesį". Ne vienoje svetainėje ieškoma ir striptizo šokėjų bei erotinių prekių parduotuvių darbuotojų.

"Galiu tvirtai pasakyti, padėtis tik blogės. Dažnai dalyvauju privačių verslininkų susitikimuose ir iš jų pastoviai girdžiu apie blogėjančią padėtį ir atleidinėjamus ar ketinamus atleisti darbuotojus. Aš pats ketinu atleisti 20 savo firmos darbuotojų ir tai tikrai ne pabaiga, - sako vieno Kauno restoranų tinklo savininkas Eduardas Ivoška (48 m.). - Kas darbus turi tegul kelia kvalifikaciją, dirba taip, kad nebūtų prie ko prisikabinti darbdaviui, nes menkiausia klaida gali kainuoti darbo vietą".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų